Katherine Heigl majdnem belehalt, hogy ő lett Hollywood Problémás Színésznője

Május 25-én szombaton, este nyolctól láthatja a Bérgyilkosék című filmet a FILM4-en. Egy szórakoztató vígjátékról van szó, amelynek főszereplői Katherine Heigl és Ashton Kutcher, de játszik benne Tom Selleck és a Kevin anyja a Reszkessetek betörőkből, hétköznapi nevén Catherine O’Hara is. A sztori röviden annyi, hogy Spencer (Kutcher) mindennapjait árufeltöltés helyett jórészt a bérgyilkos-szuperkémkedés teszi ki. Munka közben aztán beleszerelmesedik egy Jen nevű nőbe (Heigl), akit feleségül is vesz. Nyugodtan, boldogságban élnek Spencer 30. születésnapjáig, amikor azonban kiderül, hogy valakik több millió dolláros vérdíjat tűztek a fejükre, és gonosz emberek figyelik minden mozdulatukat. Ettől a pillanattól senkiben sem bízhatnak, legyen az szomszéd, barát, undok öregember, gyerek, kiskutya, mindegy. Mindenki potenciális gyilkosnak számít a szemükben, akik elől menekülni illik (na meg persze megérteni, hogy miért is történik velük mindez). 

Katherine Heigl és Ashton Kutcher a Bérgyilkosék című filmben.

A film egy jó hangulatú, könnyed vígjáték, amelynek a színészekkel készült interjúk alapján a forgatása is hasonló lehetett. Kutcher ugyanis utólag nagyon dicsérte Heigl humorát, és azt mondta, jól kijöttek egymással, de meg volt elégedve a hangulattal Tom Selleck is, aki Heigl apját játssza a filmben. A színésznő azt nyilatkozta, hogy élvezte, hogy végre egy romantikus filmben ő lehetett a szórakoztatóbb, látványosabb karakter (nem úgy, mint máskor), míg Ashton Kutchernek kellett a komolyabbnak és nyugodtabbnak lennie. Ez a dinamika szórakoztató és élvezetes volt számára, és jó érzéssel gondol vissza a forgatásra, ahogy a kollégái is. 

Katherine Heigl egyedül azt nehezményezi egy kicsit, hogy Kutchernek túl nagy és erős marka van, amivel akaratlanul, de olykor fájdalmat okozott a színésznőnek a forgatás során.

De nem volt ez mindig így, sőt. Katherine Heigl volt egy időben A Problémás Színésznő Hollywoodban, akiről úgy hírlett, hogy iszonyú nehéz vele együtt dolgozni, ő az, akinek mindig van valami nyavalyája, aki kéretlen tanácsokat osztogat, és beszól. Alighanem ezt nevezik a köznyelvben „ami a szívén, a száján”-mentalitásnak, ami lássuk be, nem mindig kifejezetten hatékony kommunikációs forma emberek között, pláne, ha kollégák az illetők. A „nehéz” bélyeget egyébként a Grace klinika producerétől, Shonda Rhimestól kapta a színésznő még annak idején, amit nehezen mosott le magáról, kivált azután, hogy 2008-ban az Izzy Jones szerepéért kapott Emmy-jelölést visszautasította, és kiszállt a versenyből. Döntését azzal indokolta akkor, hogy szerinte abban az évadban nem kapott olyan feladatot a sorozatban, amiért járna egy ilyen díj (a 2007-es díjat megkapta egyébként). Noha utólag bocsánatot kért Rhimes-tól, alighanem ez is szerepet játszhatott abban, hogy a karakterét szép lassan kiírták a sorozatból. Viszont rossz hírnevét nemcsak ez alapozta meg. 

A Felkoppintva című film kapcsán 2008 januárjában adott interjút, amelyben azt mondta: „a film humortalan, feszült szörnyetegként ábrázolja a nőket, a férfiakat viszont szerethető, esetlen mókamestereknek. Miért kell a nőket ilyennek bemutatni? A 98 százaléka fantasztikus élmény volt, de nehéz volt számomra szeretni a filmet.” – nyilatkozta. (A film egyébként arról szól, hogy Heigl karaktere kifinomult, csini nőként összekavarodik egy szerencsétlen, semmirekellő figurával (Seth Rogen karaktere), teherbe esik tőle, majd a kezdeti sokk után arra jutnak, hogy nincs más választásuk, mint közös erővel megküzdeniük ezzel a váratlan élethelyzettel.)

A nagy port kavart Felkoppintva című film két főszereplője, Heigl és Rogen

Heigl megjegyzései akkoriban személyes sértésként hatottak Rogenre és Judd Apatow rendezőre, akik nem fogták vissza magukat, amikor egy évvel később a Howard Stern Show-ban az esetről kérdezték őket. Apatow utalt rá, hogy még mindig várja a telefont, amiben a színésznő bocsánatot kér tőle, de hiába, Seth Rogen pedig a színésznővel folytatott véletlen, de annál hevesebb vita után évekkel, 2016-ra jutott csak el arra a pontra, hogy a színésznő szempontjait is figyelembe vegye. „Nem érezte úgy, hogy a kész film olyannak mutatja a karakterét, amilyennek lennie kellene. És amikor ezt szóvá tette, én önző módon csak megsértődtem” – ismerte el. „Ha tényleg nem szerette a filmet, akkor nagyon együttérzek vele” – jutott a végső következtetésre.

„Örülök, hogy Seth Rogen végül belátta, hogy lehet, hogy Heiglnek igaza volt. Meg kell könnyítenünk az emberek számára, hogy beismerjék a hibáikat, és megváltoztassák a véleményüket.” – nyilatkozta erről Deborah Coughlin, az Outspoken: 50 Speeches by Incredible Women (magyarul: 50 beszéd hihetetlen nőktől) című könyv szerzője, aki a Heigl körüli botrányt (és amiben a színésznő saját bevallása szerint is tönkrement mentálisan és lelkileg) csak a jéghegy csúcsának tartja. 

„A legtöbb ember jobban fél attól, hogy problémásnak tartják, minthogy elmondja a véleményét a munkahelyéről, a főnökéről vagy a munkakörülményeiről. Ez pedig különösen jellemző a szórakoztatóiparra, a televíziózásra és a médiára, mivel ezekbe az iparágakba túl sokan akarnak bekerülni. A nők, a színesbőrű nők, a nembináris emberek és más marginalizált csoportok számára a kockázat pedig még nagyobb, mert nekik eleve kevesebb esélyük van, hogy munkát kapjanak a szakmában, de ha kapnak is, akkor valószínűleg kevesebb pénzért, aztán meg ők lesznek az elsők, akiket kirúgnak” – nyilatkozta a témában, majd hozzátette, hogy a legtöbb iparágban azt várják az emberektől, hogy fogják be a szájukat, és legyenek hálásak azért, amijük van. 

Katherine Heiglt könnyű megtalálni a Grace Klinika plakátján, ő az egyetlen szőke.

„Lehet, hogy mondtam néhány dolgot, ami sokaknak nem tetszett, de ez aztán odáig fajult, hogy megkaptam, hogy hálátlan vagyok és nehéz eset, aztán meg azt, hogy nem vagyok elég profi. De mi a nehéz eset meghatározása? Ha valakinek a véleménye nem tetszik, az már nehéz eset? 42 éves vagyok, és feldühít ez az egész szarság.” Heigl a Washington Postnak beszélt erről 2020-ban, és hozzátette, hogy miután kitaszította őt Hollywood, egyszerűen csak úgy érezte, hogy meg akar halni. Ebből sok segítséggel ugyan, de végül sikerült kikászálódnia. Férje, Josh Kelley szerint egyébként minden teljesen máshogy alakult volna, és a színésznő talán nem omlott volna össze, ha mindez a metoo-mozgalmat követően történik. Szerinte ugyanis akkor a feleségére nem nehéz esetként, hanem Hollywood hősnőjeként tekintettek volna azért, mert nemcsak a saját, de mások érdekében is ki merte nyitni a száját.

„Történt-e változás a metoo óta? Lehet, de nem vagyok biztos benne, hogy a metoo megmutatta volna a nőknek, hogy nem kockázatos a véleménynyilvánítás, csupán azt, hogy vannak olyan esetek, amikor megéri a kockázatot” – tette hozzá a témában Coughlin. A színésznő körül azóta lecsillapodtak a kedélyek, legutóbbi ismert projektje a Szentjánosbogár lányok című sorozat volt, amelyben mindenki szeretett vele dolgozni. Kérdés, hogy Heigl kicsit visszafogta magát, vagy mások fogták vissza őt, esetleg magukat, mindenesetre ezt nem biztos, hogy mostanában fogjuk megtudni.