Kevésen múlt, hogy Alan Rickman ne az a nagyszerű színész legyen, ahogyan ismerjük

Hamarosan újra láthatjuk a tévében Alan Rickmant a TV4-en műsorra kerülő Dől a moné című filmben (szombat, 21:00). Alan Rickmant látni márpedig mindig jó, és nemcsak azért, hogy megemlékezzünk a 2016-ban, 69 évesen elhunyt brit színészlegendára, hanem azért is, mert ő volt az a figura, aki még a rossz filmeket is fel tudta kicsit javítani jelenlétével. Ráadásul a Dől a moné kifejezetten jó film!

fotó: Mike Marsland/WireImage

Mivel Alan Rickman élete történetét sajnos a nekrológjaiból könnyedén átveheti bárki, mi inkább izgalmas és kevéssé ismert apróságokkal mutatnánk be, milyen szórakoztató figurája is volt ő a színészvilágnak!

Eredetileg grafikus

Már tinédzserként elkezdett színészkedni, de sokáig úgy tűnt, hogy a Chelsea College of Art and Design iskola grafikai tervezés szakán szerzett tudását fogja kamatoztatni. A végzős barátaival el is indítottak az 1970-es években egy vállalkozást, ahol magazinokon, könyvborítókon és reklámokon is dolgoztak. Mint utólag elmondta, ebben az időszakban főleg azt tanulta meg, hogy bár nekik azonnal ki kell fizetni a számlákat, a megrendelőikre általában már nem ez vonatkozott. Később elkezdett kis színházakban színészkedni, és szép lassan kiderült, hogy ebben jobb.

Akár Star Wars-figura is lehetne

Tényleg nem siette el a színészkedést, 26 évesen vett részt először meghallgatáson, viszont elment A Jedi visszatér válogatására is. Rickman Jerjerrod admirális szerepére jelentkezett, tehát ő felügyelhette volna a harmadik Halálcsillag épülését, ha nem Michael Pennington kapja meg végül a szerepet.

fotó: Andrew Stenning/Mirrorpix/Getty Images

Nem annyira moziszínész

Magyarországon persze főleg Hans Gruberként és Piton professzorként ismerjük, de érdemes tudni, hogy annyira színházi előadó, hogy az 1980-as években már az Egyesült Államok legismertebb színészei közé tartozott: 1987-ben állandó fellépője volt a Broadwaynek, Tony- és Drama Desk-díjra is jelölték.

Sam Neilnek köszönheti a mozizást

Rickman első mozis szerepe a már említett Hans Gruber volt a Die Hard első részéből (magyarul Drágán add az életed, ugyebár), de a főgonosz szerepét eredetileg nem rá bízták, hanem a nálunk főleg a Jurassic Parkból ismert Sam Neilnek. Neil nem vállalta, a film castingosa pedig a Broadway-en látta meg Rickmant, akinek azonnal felajánlotta a filmszerepet. A film óriási siker lett, és ehhez legalább annyira kellett Rickman főgonoszi produkciója, mint Bruce Willisé. Érdemes hozzátenni, hogy ő maga is nehezen vállalta, egyszerűen azért, mert se Hollywoodról nem tudott semmit, se az akciófilmek nem érdekelték igazán, ameddig el nem olvasta a forgatókönyvet.

Neki pedig Hugh Grant mondhat köszönetet

A Hugh Grantből igazi sztárt csináló Négy esküvő és egy temetés főszerepét eredetileg Rickmannek szánták, de végül visszautasította Charles szerepét. Így kapta meg Grant, aki a készítők szerint túl jóképű volt a szerephez. 

A tudomány szerint is szinte tökéletes a hangja

2008-ban Anrew Linn nyelvész és Shannon Harros hangmérnők hangmintákat elemzett, és kiderült, hogy a tökéletes és klasszikus férfihang Rickman és Jeremy Irons hanszínének kombinációja. Ezt a hangokra adott érzelmi reakciókból következtették ki, amikből azt akarták kikövetkeztetni, hogy miért vonzóbb bizonyos emberek hangja másokénál. Érdekesség, hogy Jeremy Ironst szintén megölte Die Hard-filmben Bruce Willis, őt a harmadik részben, ráadásul épp Rickman figurájának az unokatestvéreként.

JK Rowling bizalmas információkkal látta el

Mielőtt JK Rowlingot különféle világnézeti okok miatt tulajdonképpen kiutálták az általa teremtett Harry Potter-univerzumból, még volt némi szava: a filmek forgatásakor például a Perselus Piton szerepét megkapó Rickmannek olyan információt adott a professzor figurájáról, amik csak az első rész forgatásakor még meg sem jelent könyvekből derültek ki. A színész nem árulta el, mi volt ez, de számára fontos volt, mert segített megérteni, hogy egy az első részbekben vártnál sokkal bonyolultabb karakterről van szó.