Leah Remini két dologról híres igazán: az egyik, hogy kilenc évig játszott a Férjek gyöngye című sitcomban Kevin James és Jerry Stiller oldalán, és hogy rendszeresen és nyíltan támadja a Szcientológia Egyházát, amely elmondása szerint teljesen tönkretette az életét. Az 54 éves színésznő a szektából elmenekülése óta próbál kilépni ennek árnyékából, ami bizonyos szempontból sikerül is neki, de azért még mindig hosszú út áll előtte – lelkileg mindenféleképpen.
Remini gyerekkora óta volt tagja az egyháznak, és csak 2013-ban, 43 évesen döntött úgy, hogy kilép belőle – ami életének kétségkívül egyik legbátrabb döntése lehetett. Azóta nyílt kritikusa lett az általa csak „totalitárius kultusznak” nevezett szervezetnek, tapasztalatait számos interjúban és könyvben, valamint Emmy-díjas, Leah Remini: Szcientológia és utóhatásai című dokumentumfilm-sorozatában is megosztotta. A kilépés azonban nem volt könnyű menet, az egyház ugyanis híresen „ragaszkodik” egykori tagjaihoz – és ezt nem félnek kegyetlen eszközökkel is azok tudtára hozni. „Tizenhét éve vagyok kitéve annak, amit pszichológiai kínzásnak, rágalmazásnak, megfigyelésnek, zaklatásnak és megfélemlítésnek tartok a szcientológia és David Miscavige részéről, ami jelentős hatással volt az életemre és a karrieremre” – írta korábban a kilépésről megfogalmazott közösségi média-nyilatkozatában a színésznő. [David Miscavige a szervezet teljhatalmú vezetője – szerk.]
A dolgok szemlátomást nem sokat változtak, a színésznő beszámolói alapján ugyanis a „szcientológia ügynökei és operatív munkatársai” az elmúlt évtized alatt sem hagytak fel a zaklatásával, és azóta is rendületlenül követik és megfigyelik őt, ami teljes mértékig felőrölte lelkileg és mentálisan is. Állítása szerint ezek a taktikák – amelyeket a szcientológiai közösségben fair game-nek neveznek – elszigetelték és veszélybe sodorták őt, a családját, a barátait és a kollégáit is [fair game = szabad préda – szerk.]. 2023 augusztusában pert is indított a szervezet és Miscavige ellen, bár nem sok sikerrel.
„Tíz éve hagytam el a szcientológiát a családommal, de állandó küzdelem számomra, hogy az életemet éljem.” – írta egy, az X-en közzétett posztjában. „Amikor épp van egy jó napom, azt gondolom, hogy rendben, holnap tovább folytatom azokat a dolgokat, amiket szeretnék csinálni, de aztán eluralkodik rajtam a depresszió. Elnyom a félelem, és minden okot megtalálok arra, hogy ne mozduljak ki. Minden egyes nap le kell győznöm önmagam. A folyamat aztán minden reggel újrakezdődik; én meg szeretnék házon kívül lenni, szeretnék sok mindent megtapasztalni, beleértve az egészen hétköznapi dolgokat is, de az esetek többségében ez nem sikerül.”
A bíróság viszont nem sokat törődött Remini lelki gyötrődésével, és részben elutasította a keresetét, mondván, az egyház bizonyos támadásai az Első Alkotmánykiegészítés szólásszabadsági védelme alá tartoznak. A színésznő ennek ellenére úgy vélte, az egyház akkor sem mentesülhet az alól, hogy felelősségre vonják a sorozatos zaklatások és megfigyelések miatt, ezért egy következő hónapban benyújtott módosított keresetében arra is felhívta a figyelmet, hogy a szervezet ellene és barátai ellen indított támadásai „soha nem látott mértékben” fokozódtak. Vádjait az egyház, ahogy az várható is volt, „teljes őrültségnek” és „propagandának” nevezte: „Hollywoodban most már mindenki tudja, amit mi eddig is tudtunk, hogy Remini egy borzalmas ember, aki mérgező mindazokra, akik, balszerencséjükre, kapcsolatba kerültek vele” – írták egy nyilatkozatukban, hozzátéve, hogy nem félnek a „nyilvánvaló zaklatásától és az igazságos szólásszabadság korlátozására tett kísérleteitől.”
Annak ellenére, hogy Remini a fél életét arra tette fel, hogy szembeszálljon a Szcientológia Egyházával, a másik felében igyekszik egyéb, számára fontos dolgokra koncentrálni, és kivakarni magát a depresszióból. Idén márciusban például azzal állt ki a nyilvánosság elé, hogy három évnyi megfeszített munka után, 53 évesen művészeti diplomát szerzett a New York-i Egyetemen. „Évek óta kétségbeesetten vágytam felsőfokú tanulmányokra, de nem léptem előre, mert attól féltem, hogy nem vagyok elég okos” – írt az X-en. „Bár sikerült elhagynom a szcientológiát, három évtizednyi agymosás továbbra is fogva tartotta az elmémet” – tette hozzá a színésznő, aki a szervezet elnyomása miatt csak a nyolcadik osztályig jutott, most viszont már a bachelor fokozatra hajt.
A magánélete azért már kevésbé mondható sikeresnek, bár ő maga nem szenved túlzottan ettől: idén augusztusban bejelentette, hogy férjével, Angelo Pagánnal 28 év együttlét és 21 évnyi házasság után külön folytatják. „Ez a döntés alapos átgondolás után született meg, és bár a válás nehéz, pozitív hozzáállással közelítünk hozzá, mert tudjuk, hogy ez a legjobb mindkettőnk számára” – osztották meg közös nyilatkozatukban (ami egyébként pont aznap jött ki a médiában, mint Ben Affleck és Jennifer Lopez válásának híre, utóbbival Remini jó viszonyt is ápol). „A lényeg viszont az, hogy éveken át voltunk legjobb barátok, és továbbra is együtt töltjük az ünnepeket, nézzük a kedvenc tévéműsorainkat, és családként gyűlünk össze. Úgy gondoljuk, hogy egy ilyen hosszú ideig tartó házasság, amely során annyi gyönyörű emlék született, különösen az, hogy felneveltük a csodálatos lányunkat, valami olyan, amit érdemes ünnepelni” – írták.
Leah Remini kétségtelenül a jó és a rossz, a múlt feldolgozása, a személyes fejlődés és a jövő egyengetése között lavírozik, tök mindegy, hogy épp a tanulásról, a családról vagy a szcientológiai egyházzal való harcáról van szó. Azt mondja, küldetésének tekinti, hogy másokat is kihúzzon a gödörből, inspirálja az embereket, és minden kitűzött célját elérje. Ahogy a tanulmányai kapcsán is megfogalmazta: „sohasem késő”. A színésznőt legközelebb hétfőn 20 órától láthatja a FILM4-en, a Családos őrület című filmben, Charlie Sheen mellett.