A Robin Hood, a tolvajok fejedelme című filmet 1991-ben mutatták be, és az ember azt gondolná, hogy így, 23 évvel a premier után nem nagyon lehet újdonságot mondani róla. Mi azért most megpróbáljuk, mert ma 17:15-től láthatják a FILM4-en, és miért is ne vágnának neki felkészülten?
A felületes szemlélőnek talán fel sem tűnik, de az egyik nálunk is futó Miss Marple-sorozat főszereplője, Geraldine McEwan is látható a filmben. Nem is valami hátsó sarokban eldugott, néhány pillanatig jelenetben lévő szereplőre kell gondolni: ő alakítja Mortiannát, a boszorkányt, aki összeáll a gonosz nottinghami sheriffel (őt Alan Rickman játssza).
További érdekes feltűnés még a stábban Christian Slateré, aki hirtelen előbukkanó féltestvérként lép színre (nem spoilerezek, kié, hátha nem jut eszükbe), illetve a kedvencem mind közül: lóháton érkezik a sheriff unokaöccsét játszó Michael Wincott, a sokadik filmben alakítva szigorúan néző hosszú hajú embert, aki ráadásul gonosz is. Hogy csak egy példát hozzak munkássága szemléltetésére, az 1994-es A hollóban ő játszotta Top Dollart.
Végül ne feledkezzünk meg Sean Conneryről sem, aki Oroszlánszívű Richárdot alakítja a történetben – nem volt nehéz dolga, egy napi munkáért 250 ezer dollárt kapott, amit az utolsó fillérig jótékony célokra költött. De játszott ő már más szerepet is ebben a sztoriban: 1976-ban ő volt Robin Hood a Robin és Marianban. Eredetileg egyébként nem is őt akarta felkérni a stúdió a szerepre, hanem John Cleese-t, de mind a rendező, Kevin Reynolds, mind a főszereplő, Kevin Costner nagyon aggódott, hogy egy, a humoráról ennyire ismert ember a nem kívánt irányba térítené el a végkifejletet. És most sírjunk kicsit együtt azon, hogy milyen Bátor Sir Robin-ozási lehetőségektől estünk el így.
De ha már Alan Rickmant emlegettük, az sem elhanyagolható tény, hogy háromszor kellett felkérni a filmre ahhoz, hogy vállalja a sheriff szerepét. Viszont akkor is csak úgy ment bele, hogy többé-kevésbé azt kezdett a karakterrel, amit akart; sokat rögtönzött és eléggé beletette a maga művészi látásmódját, értelmezését. Utólag nézve egyértelműen jót tett a sheriff figurájának ez a hozzájárulás, hiszen a rögtönzései bele is kerültek a filmbe, kiváltandó az unalmasra írt párbeszédeket. Így például az a rész is teljesen spontánul jött, amikor azzal fenyegeti Robin Hoodot, hogy egy kanállal vájja ki a szívét – csodával határos módon Kevin Costner sem röhögte el magát közben. Persze lehet, hogy előre megtervezett akcióról beszélünk, mert 2015-ben a színész bevallotta egy interjúban, hogy megkérte két forgatókönyvíró barátját, dobják már fel valamivel a nyersanyagot. „Ránéznétek erre a forgatókönyvre? Mert borzalmas, és kéne nekem néhány jó szöveg” – hangzott el minden szövegíró rémálma.
Mondjuk másnak is jutott rémálomból ezen a forgatáson. Eleve mindent nagyon gyorsan akartak csinálni, mert egy másik Robin Hood-film is készült éppen, tehát azt be akarták előzni. Aztán ott volt az a tény is, hogy főként Angliában, ősszel forgattak, szabadtéri jeleneteket – tehát minden nap egyre kevesebb idejük volt, hiszen rövidültek a nappalok, illetve sokszor esett az eső. A forgatás első napján az időjárási körülmények miatt el kellett terelni a Heathrow reptér légiforgalmát, és a stáb pechjére pont Burnham Beeches fölött zúgtak a repülők – ahol a fák között éppen a XII. századot írták.
A munka további számtalan nehézsége egy dolog volt – de Reynoldsnál akkor már tényleg betelt a pohár, amikor sokadszorra vágatták újra a filmet. Ő ugyanis hiába érezte, hogy ez már kész van, a stúdió követelte, hogy csökkentsék Rickman játékidejét, mert különben ő tűnik főszereplőnek. Amikor pedig a saját vágóját ki is zárták a munkából, teljesen kiszállt a projektből, még a bemutatóra sem ment el. De legalább nem kellett élőben hallania, ahogy a közönség értetlenkedik, miért beszél Costner amerikai kiejtéssel.
És hát igazán nem szeretném keserű hangokkal befejezni ezt a cikket, de a filmben (és az Everything I Do című betétdala klipjében, de még a Vera című sorozatban is!) szerephez jut egy fa is: egy hegyi juhar, Hadrianus fala mellett, Northumberlandben. Festői környezetben állt, egy gleccservíz-vájta völgyecskében, 2016-ban az év fájává választották, és az egyik legkedveltebb természeti fotótéma volt az Egyesült Királyságban. Egészen 2023-ig, amíg néhány ember ki nem vágta. Azóta új hajtások nőttek a tönkön, és a magjait is kinyerték – még III. Károly királynak is adtak belőle, aki, ha kihajt, mint ígérte, kiülteti Windsorban.