Minden idők egyik legfurcsább világbajnoksága vár ránk Katarban, 2022. november 20-tól december 18-ig. Igen, novemberben-decemberben. Nem egy megszokott dátum, soha nem volt még korábban, hogy ne valamikor május-július között játszanak egy foci vb-t. A gondolattal, hogy nem a tűző napon, egy vízparti kivetítőn fogjuk nézni a meccseket, talán még mindig sokaknak barátkoznia kell, azonban lassan ideje eszmélni, vasárnap már startol a torna. A 32 ország nyolc négycsapatos csoportban fog játszani, majd a két továbbjutó a megszokott kiesés rendszerben folytatja, kezdve a nyolcaddöntőtől a döntőig.
Katar: A rendezőként alanyi jogon induló Katar első világbajnokságára készül. Hiába a hazai pálya előnye, nagy elvárásaink nem lehetnek a torna papíron leggyengébb csapatával szemben. Keretét a Transfermarkt 14 millió euróra becsüli, és csak két játékosa ér el milliós értéket (Akram Afif 4 millió, Almoez Ali 2.5 millió euró). Ez nem véletlen, hiszen mindenki otthon, a katari bajnokságban játszik, többségében az Al-Szadd vagy az Al-Duhail együttesében. Szövetségi kapitánya a spanyol Félix Sánchez, aki jól ismeri és régóta építi a katari futballt, 2006 óta dolgozik az országban.
Ecuador: A dél-amerikai selejtező negyedik helyén végző Ecuador negyedik alkalommal lesz világbajnoki résztevő, 2014 után jutott ki újra. Az argentin Gustavo Alfaro csapata a csoportból való továbbjutáshoz várhatóan Szenegállal lesz harcban, ehhez főleg a Brighton motorja, Moisés Caicedo, a Leverkusenben játszó Piero Hincapié, a Villarealban szereplő Pervis Estupinán vezette védelem teheti a legtöbbet, de a korábbi Premier League-csatárra, Enner Valenciára is érdemes lesz figyelni. Az ecuadoriak piaci értéke 146 millió euró, élen a már említett Caicedóval (38 millió).
Szenegál: Az Egyiptom ellen botrányos körülmények, szurkolói zavargások közepette kijutó Szenegál arra törekszik, ellentétben 2018-cal, hogy bejusson a legjobb 16 közé, amire minden esélye meg is van. A 2015 óta Aliou Cissé vezetésével formálódó válogatottban olyan játékosok szerepelnek, mint a Chelsea-vel két éve Bajnokok Ligáját nyerő Edouard Mendy, klubtársa, Kalidou Koulibaly, az ex-PSG-s Idrissa Gueye, míg a Bayern München szélsőjének, Sadio Manénak a játéka egyelőre kérdéses. Pedig kihagyhatatlan lenne a kezdőből, ezt jól mutatja, hogy a 260 millió eurós csapatérték közel negyedét, 60 milliót egymaga adja. Az ország legnagyobb sikerét 2002-ben érte el, akkor a negyeddöntő volt a végállomás. Négy éve Oroszországban minden idők egyik legnevetségesebb továbbjutási szabálya, a pontazonosságnál számító Fair play-pontszámok miatt esett ki harmadikként csoportjából – ennél azért több van a válogatottban.
Hollandia: A csoport favoritja a 2018-as selejtezős kudarc után most sikerrel vette az akadályokat, és nyolc év után szerepel ismét vb-n. A legutóbbi részvételéhez hasonlóan újra Louis van Gaal a szövetségi kapitány, és ha valaki, a 70 éves edzőlegenda biztosan tudja, mi kell egy emlékezetes szerepléshez. Pár hónapja azonban szomorú bejelentést tett az edző: súlyos betegséggel, prosztatarákkal küzd, így minden bizonnyal Katarban tölti le utolsó edzői megbízatását.
A minőség a keretben mindenesetre adott, a védelemben Virgil van Dijk és Matthijs de Ligt, a középpályán Frenkie de Jong és Georginio Wijnaldum, a támadósorban Memphis Depay jelentheti a különbséget. Legutóbbi világbajnokságukon bronzérmesek voltak, az azóta szinte teljesen átalakult csapatnak, ha nem is a dobogó, a negyeddöntő elvárható eredmény. Papíron mindenképpen, 590 millió euróval a mezőny hatodik legértékesebbje.
Menetrend:
November 20.
17.00: Katar-Ecuador
November 21.
17.00: Szenegál–Hollandia
November 25.
14.00: Katar–Szenegál
17.00: Hollandia–Ecuador
November 29.
16.00: Hollandia–Katar
16.00: Ecuador–Szenegál
B-csoport: Anglia, Irán, Egyesült Államok, Wales
Anglia: A háromoroszlánosok nemcsak a csoport, de a torna egyik nagy esélyesei is, bár nem egyszer szerepeltek már csúnyán le hasonló várakozásokkal. Kijutásukhoz nem férhetett kétség, sajnos ezt a magyar válogatott is bánta, hiszen többek között a lengyel-albán-magyar hármast megelőzve kvalifikáltak. Gareth Southgate együttesében minden poszton találunk világsztárokat, nem véletlenül voltak ezüstérmesek a tavalyi Európa-bajnokságon, ráadásul a fiatal átlagéletkor miatt van még pár világverseny ebben a csapatban. Értékük is egészen elképesztő, a becslések szerint több mint egymilliárd eurót ér, Harry Kane, Phil Foden, Raheem Sterling és Jack Grealish értéke pedig külön-külön is drágább, mint a csoportellenfél Iráné. Az angolok eddig egyszer, 56 évvel ezelőtt nyertek világbajnokságot, de ha a tavalyi EB-, és nem az idei Nemzetek Ligája-formájukban játszanak, könnyen lehet, hogy decemberben vége szakad a hosszú sorozatnak.
Irán: Noha Irán magabiztosan nyerte meg az ázsiai selejtező (AFC) A csoportját, nehéz dolga lesz a továbbjutáshoz, ami korábbi próbálkozásai során még egyszer sem sikerült, pedig 1978 óta már öt tornának volt résztvevője. A jelenlegi, 60 millióra taksált játékosállomány sem bízhat sokkal többen, noha Sardar Azmoun és Mehdi Taremi személyében a Leverkusenben és a Portóban is vannak kiváló iráni futballisták. A szövetségi kapitány a portugál Carlos Queiroz.
USA: A következő világbajnokság társrendezőjének egy hajszálon múlt az egyenes ági kijutása, csak jobb gólkülönbségének köszönheti, hogy most Costa Rica készült a pótselejtezőre. Az Egyesült Államok nyolc év után tér vissza a vb-re, és többek között a chelsea-s Christian Pulisic és a lipcsei Tyler Adams vezetésével próbál bejutni a legjobb 16-ba, csakúgy mint a legutolsó részvételekor. Gregg Berhalter válogatottja közel 280 millió eurót ér, mely négy és félszerese Iránénak, azonban az angolokénak csupán a negyede. Kevesen tudják, de az USA legjobb vb-eredménye egy harmadik hely, igaz még az első, 1930-as tornáról. Ha nem is további 90 évet, de valószínűleg még várniuk kell a következő nagy sikerre.
Wales: A walesiek 64 éve várt sikert értek el a világbajnokságra való kijutással, 1958 óta legfeljebb a tévében nézték az eseményeket. Ettől most sem voltak messze, csak az utolsó pillanatban, a júniusra halasztott pótselejtezőben szerezték meg a kvótát. Kétségkívül nem voltak ellenük a körülmények, a playoff döntőjében legyőzött ukrán válogatott az országban zajló háború miatt csak bő fél év elteltével játszhatott tétmeccset. Summa summarum, Wales ott van a 2022-es világbajnokságon. A válogatott első számú játékosa, Gareth Bale több nagy külföldi sztárhoz hasonlóan utolsó tornájára készül, és noha 2 millió euróra süllyedt értékével nem számít kiemelkedőnek a 160 milliós csapatban, ő jelentheti a különbséget, például amikor a csoport második – továbbjutó – helyéért megy a harc. A szövetségi kapitány Robert Page, aki a családon belüli erőszakkal megvádolt Ryan Giggs-től vette át a stafétát.
Menetrend:
November 21.
14.00: Anglia–Irán
20.00: Egyesült Államok–Wales
November 25.
11.00: Wales–Irán
20.00: Anglia–Egyesült Államok
November 29.
20.00: Wales–Anglia
20.00: Irán–Egyesült Államok
C-csoport: Argentína, Szaúd-Arábia, Mexikó, Lengyelország
Argentína: A tavaly nyáron Copa Americát nyerő válogatott önbizalommal telve készülhet Katarra, három éve, azaz 35 meccse veretlen. Ráadásul ez lehet a hétszeres aranylabdás Lionel Messi utolsó világbajnoksága, ami neki és a többieknek is biztosan motiváló. Az argentinok különösebb nehézségek nélkül kvalifikáltak, a dél-amerikai selejtezőben második helyen zárva Brazília mögött. Argentína csúnyán szólva a „tipikus 11 emberes csapat”: Messi mellett Ángel Di Maria, Lautaro Martínez és Paulo Dybala is a csapat vezére, de ha bármelyikőjük megsérül vagy eltiltják, nagy baj lehet, a kispadon nincsenek hasonló szintű játékosok. Kapitányuk a mindössze 43 éves Lionel Scaloni, aki anno még Messivel is szerepelt együtt a válogatottban. Keretük egyébként 635 millió eurót ér a Transfermarkt szerint.
Szaúd-Arábia: A csoport leggyengébb láncszeme az AFC selejtező B csoportját nyerte meg és próbálkozhat felülmúlni a 2018-as csoportkörös harmadik helyét. Uruguaynál, Oroszországnál és Egyiptomnál most jelentősen erősebb ellenfelekkel találkozik, mind az argentin, a lengyel és a mexikói keretben vannak játékosok, akik egymaguk többet érnek a szaúdiak 25 milliós csapatánál. Kimagasló sztárjaik értelemszerűen nincsenek, a legnagyobb név talán a Villarealt is megjárt Salem Al-Dawsari. Edzőjük, a francia Hervé Renard a négy évvel ezelőtti vb-n még Marokkót irányította, de a továbbjutás élménye akkor neki se adatott meg. Majd talán most, óriási elvárások nem nyomják a vállát.
Mexikó: Mexikó a világbajnokságok sötét lova, előre senki se tudja, mit várjunk tőle. Négy éve például Hirving Lozano góljával és Guillermo Ochoa védéseivel még az akkori címvédő Németországot is megverte, és később kiderült, ki is ejtette. A nyolcaddöntőre idén is lehet sansza, ehhez várhatóan a papíron erősebb lengyeleket kellene megverni (175 millió, szemben a 255-el), de Argentína sem legyinthet a CONCANAF-zónás selejtező második helyezettjére, aki pont a korábbi argentin szövetségi kapitány és Barca-edző, Gerardo Martino vezetésével készül novemberre.
Lengyelország: A kétszeres vb-bronzérmes (1974, 1982) Lengyelország az utóbbi világversenyeken nem brillírozott, legutóbb is csoportutolsóként zárt. A csapatkapitány Robert Lewandowski miatt megannyi helyen beharangozott „Aranylabda-csata Messivel” azért egy túlzó szalagcím, mindenesetre a lengyeleknek lehet a legjobb esélyük megszorongatni az argentinokat, hisz keretükben találunk a Bundesligában, a Serie A-ban és a La Ligaban játszókat is. A selejtezőben irányító kapitány, Paulo Sousa még a pótselejtező előtt felmondott, de Svédország Czeslaw Michnievicz edzővel sem jelentett akadályt az egymeccses párharcban, 2-0-s győzelemmel szereztek indulási jogot.
Menetrend:
November 22.
11.00: Argentína–Szaúd-Arábia
17.00: Mexikó–Lengyelország
November 26.
14.00: Lengyelország–Szaúd-Arábia
20.00: Argentína–Mexikó
November 30.
20.00: Lengyelország–Argentína
20.00: Szaúd-Arábia–Mexikó
D-csoport: Franciaország, Dánia, Ausztrália, Tunézia
Franciaország: A címvédő, különösebben senkinek sem kell bemutatni, Ukrajna és Finnország előtt végezve jutott ki selejtezőből. Fantasztikus játékoskerettel (1 milliárd euró), Didier Deschamps személyében játékosként és edzőként is világbajnok szövetségi kapitánnyal és világsztárokkal (Kylian Mbappé, Karim Benzema) nem is lehet más a franciák célja, mint újra vb-t nyerni. A duplázás utoljára a braziloknak sikerült, de nekik is 1962-ben, történelmi tett lenne ez Franciaországtól. 2018-ban Dániával és az utolsó megmaradt helyért játszó Peruval és Ausztráliával is egy csoportban szerepeltek, ami jó előjel lehet. Akkor egyetlen meccsen nem tudtak győzni, Dánia ellen 0-0 lett az eredmény, és a dánok ellen várhatóan idén sem lesz könnyebb dolguk.
Dánia: Dánia a múlt nyári Európa-bajnokságon vezére, Christian Eriksen nélkül is elődöntőig jutott, mit ad Isten, tovább, mint a mostani csoportfavorit franciák. A visszatérő Eriksen mellett is vannak minőségi futballistáik: a Nice kapusa, Kasper Schmeichel, a Barcelona védője, Andreas Christensen vagy az RB Leipzig csatára Yussuf Poulsen, és a 355 milliós keret legdrágább játékosa, a 45 millióra becsült Pierre-Emile Höjbjerg az öt topliga élcsapatainál alapemberek. Kasper Hjulmand csapata különösebb nehézségek nélkül zárt selejtezőcsoportja élén, az őket követő Skócia-Izrael-Ausztria bánatára.
Ausztrália: Ausztrália már belekóstolt a katari futballhangulatba az interkontinentális pótselejtezőn, ahol nem valami izgalmas meccsen, büntetőpárbajban ejtette ki Perut és lett a D csoport utolsó résztvevője. A Graham Raynold vezette válogatottnak Franciaország és Dánia sem ismeretlen, 2018-ban is egy csoportba kerültek, igaz az 58 éves szakember csak az oroszországi torna után érkezett. Viszont vannak rutinos motorosok a keretben, akik már játszottak az akkori 2-1-es vereséggel záruló francia meccsen, ilyen a 40 millióra becsült válogatott legértékesebb tagja, a Köbenhavnban védő Matthew Ryan is. Az ő védéseire szükség lesz, a két európai alakulatot csak bravúrokkal lehet megelőzni.
Tunézia: Tunéziának a csoport harmadik helye tűnik reális elvárásnak vb-múltja, eredményei és játékoskerete alapján is. A válogatott értékét 62 millió euróra teszik, a legismertebb játékos a Kölnben futballozó Ellyes Skhiri, de a Manchester United tehetsége, a birminghami kölcsönben levő Hannibal Mejbri is fontos tag. Szintén a csapat alapembere a Ferencváros középpályása, Aissa Laidouni, aki egymaga képviseli a magyar bajnokságot a világbajnokságon. Szövetségi kapitányuk Jalel Kadri, aki a téli Afrika-kupa alatt vette át a posztot, miután a csapatot vb-re kivezető edző, Mondher Kebaier betegség miatt lemondott.
Menetrend:
November 22.
14.00: Dánia–Tunézia
20.00: Franciaország–Ausztrália
November 26.
11.00: Tunézia–Ausztrália
17.00: Franciaország–Dánia
November 30.
16.00: Tunézia–Franciaország
16.00: Ausztrália–Dánia
E-csoport: Spanyolország, Costa Rica, Németország, Japán
Spanyolország: 2010 világbajnoka ismét a torna esélyesei között, miután megjelent egy ígéretes fiatal generáció. Pedri, Gavi, Ansu Fati és Ferran Torres mind ígéretesek, ráadásul a legidősebb, Torres is csak 22 éves. A Barcelonával Bajnokok Ligája-győztes edző, Luis Enrique a tavalyi Eb-n az elődöntőig, a Nemzetek Ligájában a döntőig vezette a spanyol válogatottat, a selejtezőben pedig a svédeket 3 ponttal megelőzve zártak az első helyen. Az első jelentős erőpróba már rögtön a második fordulóban jön, a spanyol-német meccs akár a döntőben is összejöhet. Minden posztra jut hasonló képességű játékos, Enrique még azt is megengedhette magának, hogy kihagyja az utazók közül a világ- és Európa-bajnok Sergio Ramost, a Manchester United kapusát, David de Geát, illetve a liverpooli Thiagót. Vélhetően a rotációval sem lesznek gondban, ezt igazolja, a játékosok átlagosan 35 milliós értékkel büszkélkednek, a keret 900 millióval, ami az ötödik legtöbb a teljes mezőnyben. Ismét eljön a La Furia ideje?
Costa Rica: Az utolsó, 32. kijutó. Ausztráliához hasonlóan Katarban vívta ki a szereplés jogát, az ellenfele az 1-0-ra legyőzött Új-Zéland volt. A Real Madriddal háromszoros Bajnokok Ligája-győztes Keylor Navas válogatottját nem alkotják világhírű játékosok, a keret 18 millió eurós értéke a házigazda után a legkisebb a mezőnyben. Az ország története legnagyobb sikerét a 2014-es világbajnokságon érte el, amikor a fél világ a negyeddöntőig menetelő, szimpatikus kiscsapatért szorított. A kispadon egy kolumbiai tréner, Luis Fernando Suárez ül, aki volt már korábban Honduras és Ecuador szövetségi kapitánya is, Ecuadorral pedig elérte saját maga és a dél-amerikai ország legnagyobb sikerét, egy vb-negyeddöntőt 2006-ban.
Németország: A legutóbbi vb-n címvédőként alaposan leszereplő, a 16 közé sem jutó németek hatalmas versenyfutásra készülnek a spanyolokkal, de meglepő lenne, ha a továbbjutás ezúttal sem jönne össze. A tavaly kinevezett szövetségi kapitány, Hansi Flick ráadásul első nagy tornájára készül a válogatottal. Joachim Löw hagyatékát nem lesz könnyű átvenni, a Bayern Münchent hét év után BL-győzelemre vezető tréner ugyanakkor jól ismeri ezt a légkört, Löw másodedzőjeként még a 2014-es világbajnoki címhez is hozzátett. A spanyolokhoz hasonlóan több fiatal fontos szerephez juthat, mint Leroy Sané és Jamal Musiala, de a rutinos Manuel Neuer és Thomas Müller továbbra is kihagyhatatlanok. Mellettük a múlt szezon Bundesliga-felfedezettjeire, Nico Schlotterbeckre, illetve David Raumra úgyszintén egyre nagyobb szerep hárulhat.
Japán: A szigetország a kétezres években gyakori indulója a világbajnokságoknak, 1998 óta egyszer sem maradtak le a tornáról. Az ázsiai selejtező B csoportjából simán kvalifikált, egy ponttal Szaúd-Arábia mögött végezve. Japán négy éve magasra tette a lécet, egészen a nyolcaddöntőig jutott, de mostani csoportját elnézve szinte lehetetlennek tűnik ennek megismétlése. A keret értéket tekintve lefelé lóg a vb-mezőnyből, azonban tele van tapasztalt játékosokkal, mint például Maya Yoshida (Atalanta), Yuto Nagatomo (most FC Tokyo, korábban játszott az Interben is), de ott van a Liverpooltól a Monacóhoz igazoló Takumi Minamino és a nagy ígéret, Takefusa Kubo, a Real Madrid kölcsönjátékosa. Hajime Moriyasu szövetségi kapitány az előző vb után vette át a válogatottat, és ez idáig a japán futball történetének egyik leghatékonyabb edzője (átlagosan 2.25 pont meccsenként).
Menetrend:
November 23.
14.00: Németország–Japán
17.00: Spanyolország–Costa Rica
November 27.
11.00: Japán–Costa Rica
20.00: Spanyolország–Németország
December 1.
20.00: Japán–Spanyolország
20.00: Costa Rica–Németország
F-csoport: Belgium, Kanada, Marokkó, Horvátország
Belgium: Belgium volt a legutóbbi világ- és Európa-bajnokságok – nem is annyira – titkos esélyese, de a kulcsemberek közül se a sérülésekkel és súlyproblémákkal küzdő Eden Hazard, se a Chelsea-ben többnyire gólképtelen, az Internazionaléhoz a hírek szerint visszatérő Romelo Lukaku nincs élete formájában. Éppen ezért nem is várható el, hogy a belgák ismét elődöntőbe jussanak, de a csoport megnyerése kötelező feladat, még ha ehhez a négy éve döntős horvátokat is kell verni. A selejtező mindenesetre könnyen sikerült, veretlenül jutottak ki. A piacon is visszacsúsztak, az említett Hazard például a legutóbbi vb óta 150 millió helyett csak 7.5 millió eurót ér, a teljes keret 560 milliót. A kapitány a spanyol Roberto Martínez, Belgium történetében a második legtöbb (75) meccsen irányította a válogatottat, és a legjobb hatékonysággal (átlagban 2.4 pont meccsenként).
Kanada: Kanada 36 év után jutott ki világbajnokságra, tette mindezt egy selejtezős csoportgyőzelemmel. Az észak-amerikaiakat 190 millió euróra – ezen belül a Bayern München szélvészgyors szélsőjét, Alphonso Daviest 70-re – becsülik. Hiába 19 éves, egyértelműen ő a csapat sztárja és vezére. Érdekes, de a másik nagy szószóló (és egyben csapatkapitány) Atiba Hutchinson kereken 20 évvel idősebb nála a maga 39 esztendejével. Legközelebb Marokkóhoz állnak, a reális cél a tisztes helytállás lehet. A szövetségi kapitány az angol John Herdman, aki 2011 és 2018 között Kanada női csapatát edzette.
Marokkó: Marokkó már Oroszországban is megmutatta, képes megszorítani a legjobbakat, a portugálok ellen egy góllal kapott ki, a spanyolok ellen pedig 2-2-re végzett, úgy, hogy a 91. percig vezetett. Még Belgiumnál is simábban jutott ki, az afrikai selejtezőben egyedüliként nyerte meg minden csoportmeccsét. Több marokkói játékos is európai élcsapatoknál szerepel, Achraf Hakimi a Paris-Saint Germaint, Munir, Youessef En-Nesyri és a kapus Bono a Sevillát erősítik. A ferencvárosi Mmaee testvérekre, Ryanre és Samyre az elmúlt két évben folyamatosan számítottak, aztán a szövetség Ziyechsel való konfliktusa miatt leváltotta a PSG korábbi edzőjét, Vahid Halihodzic kapitányt. A helyére érkező Walid Regragoui meglepetésre nem számít a fivérekre, ami azért is különösen érdekes, mert a csatár Ryan Mmaee az ország második leggólerősebb játékosa volt a selejtezőben. Hiába sérült meg a kerethirdetés után a Marseille-ben játszó Amine Harit, illetve a toulouse-os Zakaria Aboukhlal is, az észak-afrikaiak inkább honosították Anass Zarouryt, mint hogy a fradistával pótolják őket. Marokkó erejét a számok is alátámasztják, a Transfermarkt okosai szerint 240 millióért az egész csapatot meg lehetne venni, és ha a sikerült a legutóbbi vb-teljesítményt megismételni, néhányakra biztosan lesznek kérők.
Horvátország: A Moszkvában ezüstérmes, tipikusan közönségkedvenc horvátok kerete sok helyen megváltozott, többek közt a kapus Danijel Subasic, a középpályás Ivan Rakitic és a csatár Mario Mandzukic visszavonult a válogatottól, sok egykori alapembernek pedig ez lehet az utolsó tornája. Így lehet ezzel Luka Modric is, a csapatkapitány viszont továbbra is remek formát mutat a Real Madridban, mentalitását ismerve szép emlékekkel búcsúzna. Hozzá hasonlóan a kispadon Zlatko Dalic is megmaradt, de egy újabb döntőbe jutás az előzőnél is sokkal nagyobb bravúr lenne. Pláne, hogy a horvátoknak a selejtező sem ment simán, egy pontnak köszönhető, hogy nem lett belőle pótselejtező. A rend kedvéért, 380 millió eurót érnek, de ha valakinél, a rutinos horvátoknál nem érdemes ebből kiindulni.
Menetrend:
November 23.
11.00: Marokkó–Horvátország
20.00: Belgium–Kanada
November 27.
14.00: Belgium–Marokkó
17.00: Horvátország–Kanada
December 1.
16.00: Horvátország–Belgium
16.00: Kanada–Marokkó
G-csoport: Brazília, Szerbia, Svájc, Kamerun
Érdekesség: 2018-ban Brazília, Svájc és Szerbia is egy csoportban szerepelt, akkor a brazilok zártak az élen, Svájc másodikként továbbment, Szerbia harmadikként kiesett.
Brazília: Újabb nagy favorit, a szakértők és szurkolók is legalább a top 4-be várják a selecaót, de a vb-k rekordgyőztese utolsó, 2002-es sikere után már ki van éhezve a győzelemre. Ezt igazolja, milyen simán kijutott, Dél-Amerikából elsőként. A hazájában nagy tiszteletnek örvendő mester, Tite utolsó tornájára készülhet szövetségi kapitányként, a nyáron több klubcsapattal is hírbe hozták. A pályán a játékosok sem értik kevésbé a dolgukat, Neymar világsztár, Vinicius Junior óriási ígéret, a veterán Thiago Silva és Dani Alves a védelemben jelent stabilitást. 1.1 milliárdos keretük Anglia és Franciaország után a legdrágább a mezőnyben, 12 meccse, a tavalyi Copa America döntője óta veretlenek. Svájcot és Szerbiát is megelőzték négy éve a legutóbbi vb-csoportjukban, feltételezhetően most sem lesz másképp.
Szerbia: 360 milliós csapat, egész Európában figyelt csatártehetség, nagy ígéretek és rutinos rókák, akik Portugália előtt, első helyen zárták a vb-selejtezős csoportjukat – nagyjából így írható le a szerb válogatott. Dragan Stojkovic együttese egymás után másodjára kvalifikált, idén Svájc és Kamerun megelőzésére valós esélye van. A csatártehetség, Dusan Vlahovic az idei szezonban ipari mennyiségben rugdossa a gólokat, télen szerződtette is a Juventus. Sergej Milinkovic-Savic és Luka Jovic az ígéretek: a Lazióban játszó Milinkovic-Savic igaz már 27 éves, de évek óta járja a pletyka, hogy szerződtetné a Real Madrid vagy a Barcelona, karrierjéből még mindig többet kihozhat. Jovic három éve úgy robbant be a Frankfurtba, mint idén Vlahovic az olasz bajnokságban, de ő azóta nem tudja azt a formát hozni, nemrégiben a Realnál is letettek róla, Firenzébe távozott. A rutinos játékosok, köztük a csapatkapitány Dusan Tadic 33 évesen is a támadósor motorja, bizakodva készülhet Katarra.
Svájc: Svájcban nincsenek nagy sztárok, de a remek csapategység négy éve is nyolcaddöntőt ért. A múlt nyári EB után elköszönő szövetségi kapitány, Vladimir Petkovic helyét a 47 éves Murat Yakin vette át, de nagy bravúrral vele is megelőzték a selejtezőcsoportban az EB-címvédő Olaszországot. Az öt nagy bajnokság mindegyikéből vannak játékosaik, többen sokadik világversenyükre készülnek. Ilyen a csapatkapitány Granit Xhaka és az ex-liverpooli Xherdan Shaqiri. A legértékesebb játékos a Manchester City védője, Manuel Akanji, aki 30 millió eurót tesz ki a közös 280 millióból.
Kamerun: A papírforma és feltételezéseink szerint is Kamerun lehet a csoport leggyengébb láncszeme. Az Afrika-kupa bronzérmese az Inter kapusában, André Onanában, a nápolyi André Anguissában és három tapasztalt csatárában, a lyonos Toko Ekambiban, a Szaúd-Arábiában játszó Vincent Aboubakarban és a Bayern Münchennél parádés formában játszó – legutóbbi kilenc meccsén tíz gól szerző – Eric Maxim Choupo-Motingban bízhat. A selejtezőben Elefántcsontpartot is kiejtő ország legnagyobb sikere egy negyeddöntő 1990-ből, Rigobert Song edzővel most a pont, pontok szerzése is bőven hozná az elvárhatót.
Menetrend:
November 24.
11.00: Svájc–Kamerun
20.00: Brazília–Szerbia
November 28.
11.00: Kamerun–Szerbia
17.00: Brazília–Svájc
December 2.
20.00: Kamerun–Brazília
20.00: Szerbia–Svájc
H-csoport: Portugália, Ghána, Uruguay, Dél-Korea
Portugália: Cristiano Ronaldo hasonló helyzetben van Portugáliával, mint Messi Argentínával: a korszakos klasszis a kontinenstornát, azaz az Európa-bajnokságot már megnyerte, de a nagy durranás, a világbajnokság még hiányzik. Korából kiindulva nem lesz már sok próbálkozása, és motiváltságát nézve a győzelemért utazik, nem is kérdéses. Ami viszont már az, képesek lesznek-e csapattársai is ezer fokon égni? A 940 milliós értékük alapján kellene, és mivel Ronaldón kívül többen is európai topklubokban játszanak – Manchester City (Rubén Dias, Bernardo Silva, Joao Cancelo), PSG (Vitinha, Danilo Pereira) – , és kiegészülnek a 39 évesen még mindig kegyetlen hátvéd Pepével, bármi megtörténhet. Rossz jel, hogy miután a selejtezős csoportban megelőzte őket Szerbia, pótselejtezőre kényszerültek, de itt 3-1-gyel lépték le Törökországot, majd 2-0-val Észak-Macedóniát. Fontos támasz a kispadon Fernando Santos, aki nyolc éve irányítja a csapatot, nem is akárhogy: egy EB- és egy NL-arany a mérlege.
Ghána: Ghána célja, hogy megszorítsa Portugáliát és Uruguayt, ami nem tűnik könnyű feladatnak. A 215 milliós csapatban az Arsenal középpályása, Thomas Partey és az Athletic Bilbao támadója, Inaki Williams a legismertebb név, a többiek a Leicester City, a Roma, de van, aki ghánai vagy izraeli klub játékosa. Az év elején, februárban kinevezett Otto Addo szövetségi kapitánynak amilyen jól csengő a neve, annyira semmitmondó a mérlege, a Nigéria elleni két selejtezőn két döntetlent ért el, végül az idegenben lőtt gólok miatt lehetnek ott Katarban, ebből nehéz megmondani, mire lehetnek képesek. Annál biztos többre, mint négy éve, amikor ki se jutottak.
Uruguay: Uruguaynak szép világbajnoki múltja van, kétszeres aranyérmes, 2010-ben a négybe jutott, 2014-ben negyeddöntős volt. A csoportból való továbbjutás most is meglehet, utána ellenfelektől függően bármi történhet. Sok más klasszishoz hasonlóan Luis Suáreznek és Edinson Cavaninak is ez lehet az utolsó dobása saját válogatottjával, a selejtezőben ketten tíz góllal tettek hozzá a kijutáshoz és a csoport harmadik helyéhez. A szövetségi kapitányt, Diego Alonsót tavaly decemberben nevezték ki, miután elődje, Óscar Tabárez 15 év után távozott. Panaszkodni nincs oka, 450 millió eurós keretet kapott a keze alá, benne olyan tehetségekkel, mint a Real Madridtól Federico Valverde és a Barcelonától Ronald Araújo.
Dél-Korea: Amióta Magyarország nem jár vb-n, Dél-Korea kihagyhatatlan résztvevő. 1986 óta folyamatosan ott van legalább a csoportkörben, 2004-ben hazai pályán elődöntős és negyedik lett. A csapatkapitány, egyben a 165 millió eurót érő keret legdrágább játékosa, Heung-min Son a Tottenhamből, rajta kívül öten játszanak Európában. A portugál Paulo Bento csapata Irán mögött a második helyen jutott ki az ázsiai selejtezőből, de az már óriási meglepetés lenne, ha a világbajnokságon is továbbmennének a csoportból.
Menetrend:
November 24.
14.00: Uruguay–Dél-Korea
17.00: Portugália–Ghána
November 28.
14.00: Dél-Korea–Ghána
20.00: Portugália–Uruguay
December 2.
16.00: Dél-Korea–Portugália
16.00: Ghána–Uruguay
A kieséses szakasz menetrendje:
December 3-6.: Nyolcaddöntők
December 9-10.: Negyeddöntők
December 13-14.: Elődöntők
December 17.: Bronzmeccs
December 18.: Döntő