Szerda este váratlanul komoly jelentőségű tartományi rangadót rendeznek a Ligue 1-ben. A Brest és a Nantes összecsapása egyfajta ki-ki meccs lesz a kiesés elkerülése szempontjából, az pedig még pikánsabbá teszi a találkozót, hogy Bretagne két patinás együttese néz majd farkasszemet egymással. Ennek kapcsán utánajártunk, milyenek is ezek a derbik, mitől különlegesek ezek a mérkőzések.
Talán nem annyira ismert, de Franciaország Európa nyelvileg, etnikailag egyik legsokrétűbb országának számít. A monarchikus időszakban erőteljesen a központosítás, a kisebbségek elnyomása volt a jellemző, sőt az érintett nemzetiségek a mai napig elégedetlenek a helyzetükkel, túlzott Párizs-centrikussággal vádolva a mindenkori francia kormányt. A helyi identitás kifejezésére és adott esetben az ellenállás egyfajta kifejezésére kiváló alkalomnak bizonyulnak a sportesemények, mindenekelőtt a labdarúgó-mérkőzések, melyeken a szurkolótáboroknál gyakran látunk tartományi zászlókat, vagy más, Párizs által hivatalosan el nem ismert, elítélt történelmi jelképeket.
Az egyik leghangosabb és legnagyobb hagyományokkal rendelkező kisebbség Európa harmadik legnagyobb államában a breton. Az egykor a Római Birodalomhoz tartozó, majd egy darabig függetlennek számító, de immár évszázadok óta francia „uralom” alatt álló Bretagne-ban öntudatos, büszke emberek élnek. Bár a hivatalos források szerint a breton nyelvet csak alig több mint 200 ezren beszélik, az ott élők többsége előbb határozza meg magát bretonként, mint franciaként.
Ami a futballt illeti, a Derby de le Bretagne vagy Derby Breton korábban főként a Rennes és a Nantes egymás elleni meccseit jelentette. Ennek történelmi háttere van, hiszen Rennes-t tették meg Bretagne régió adminisztrációs székhelyének, Nantes viszont, bár kulturális és gazdasági szempontból is egyértelműen breton hagyományokkal rendelkezik, a Loire-völgye régió székhelye lett. Ennek ellenére a hatodik legnagyobb francia város lakói többségében breton identitásúak.
Az FC Nantes messze a legsikeresebb klub Bretagne-ban, sőt: nyolc bajnoki címével és hét ezüstérmével a Monacóval holtversenyben a negyedik a francia élvonal örökranglistáján. Tavaly megnyerte a Francia Kupát, néhány nappal ezelőtt azonban csúnyán elbukta azt címvédőként (1–5) a Toulouse-zal szemben.
A Rennes-nek a Ligue1-ben eddig egy bronzérem a csúcs 2020-ból, de a Coupe de France-ban háromszor is az élen végeztek. Ha szigorúan az elmúlt éveket nézzük, jelenleg ők számítanak a legjobb breton csapatnak. A 60-as, 70-es években a Nantes–Rennes összecsapások afféle breton bajnoki döntőt jelentettek, ezek voltak hivatottak dönteni arról, hogy melyikük számít éppen aktuálisan Bretagne urának. A francia hatóságok mindig jelentős erőkkel vonultak fel ezeken a meccseken.
Manapság azonban már nem lenne korrekt, ha ennek a két csapatnak az összecsapásaira szűkítenénk le a derbiket. A 90-es évek végén tűnt fel a színen az FC Lorient gárdája, amely története nagy részét amatőr együttesként töltötte. 1998-ban viszont feljutott a Ligue 1-be, és azóta – néhány kisiklást leszámítva – többnyire az élvonal tagja, sőt 2002-ben hatalmas meglepetésre megnyerte a Francia Kupát.
Akad egy még különlegesebb, rejtélyesebb kis klub is Bretagne-ban, amelynek még úgy is a csodájára járhatunk, hogy jelenleg csak a Ligue 2 egyik erős középcsapatáról van szó. A Guingamp–ra gondolunk, amely attól különleges, hogy a városnak csupán mintegy 6800 lakosa van, stadionja, a Stade de Roudourou ugyanakkor 19 ezer fő befogadására alkalmas. Az együttes – amely a 2010-es évek nagy részét az első osztályban töltötte – 2009-ben igazi hőstettet hajtott végre: akkor még második ligás csapatként megnyerte a Francia Kupát, sőt, öt évvel később – immár élvonalbeli klubként – megismételte ezt a teljesítményt, és ami külön érdekesség, hogy mindkétszer a tartományi rivális Rennes ellen diadalmaskodott.
Még egy jelentős breton csapat játszik a Ligue 1-ben, mégpedig a Stade Brestois 29, azaz a Brest. Bár dobogós soha nem volt a Ligue 1-ben, a 80-as években egyfajta aranykorát élte: a legendás elnök, François Yvinec ténykedése alatt tíz szezonból kilencet a legjobbak között tölthetett. Most is a Ligue 1-ben láthatjuk őket, de nem biztos, hogy sokáig. A helyzet ugyanis öt fordulóval a szezon befejezése előtt meglehetősen drámai: az Angers már kiesett a másodosztályba, menthetetlennek tűnik a Troyes és az Ajaccio is, és a még szintén búcsút jelentő 17. hely elkerüléséért az Auxerre és a Strasbourg vív nagy csatát, valamint főszereplőink közül a Nantes és a Brest.
Ma este épp utóbbi kettő egymás ellen játssza az aktuális derbit, és biztosak lehetünk benne, hogy a feszültség hatalmas lesz a pályán és azon kívül is. Bár a hagyományok és az anyagi lehetőségek a Nantes mellett szólnak, a Brest jobb formában van, immár öt forduló óta veretlen. A Kanárik viszont nemcsak a kupadöntőt bukták el csúfosan, de a bajnokságban kilenc forduló, vagyis február 12. óta képtelenek nyerni, így a Nantes-ot irányító korábbi PSG-ikonon, Antoine Kombouarén óriási a nyomás, ha elveszítik a rangadót, gyakorlatilag mindent elbukhatnak ebben az idényben.
Nem kérdés, hogy érdemes lesz tehát 21 órától az ARENA4-re kapcsolni, hiszen élet-halál ütközetre van kilátás, és belekóstolhatunk a hamisítatlan breton derbi légkörébe is.