Kimondani is durva, hogy már 14 éve halt meg Heath Ledger. Nem is annyira a 28 évesen, épp karrierje legszebb időszaka előtt elhunyt színész elvesztése okozta gyász a durva, hanem az, hogy ezek szerint már 14 éve szolgáltat állandó és visszatérő témát az újságok számára halálának minden részlete. Persze nem újdonság ez, hiszen az 1900-as évek popkultúrája tele van olyan személyes tragédiákkal, amikre még a konteóipar is rátelepedett (lásd: John Lennon halála, Elvis halála, stb.), de Ledger tragédiája azért tér el a “klasszikusoktól”, mert a világ az internet miatt akkoriban már azonnal megtudhatta a történet minden részletét.
Az ember azt hinné, hogy pont emiatt nem sokáig foglalkoznak az emberek a dologgal, hiszen azért egy tragikus haláleset is véges számú körülményből áll, de nem: legutóbb Stephen Gaghan rendező osztotta meg Malcolm Gladwell Revisionist History című podcastjában, hogyan hívta fel Ledger apja, miután a színészt holtan találták New York-i lakásában, 2008 januárjában. Gaghan épp egy egy könyvadaptációt forgatott Ledger szereplésével azokban az időkben, amit a podcastet is készítő Gladwell művéből hoztak volna össze.
„Felhívtak, kihangosítottak, és Heath Ledger apja volt az, akivel soha nem találkoztam addig, és egy srác, aki nagyon közel állt hozzá. Ott voltak a holttesttel, a forgatókönyvünk pedig az ágyban volt vele, a te könyved pedig az éjjeliszekrényen” – mondta Gaghan. „Azt hiszem, a számom szerepelt a forgatókönyvben. Képzelheted, milyen sokkos állapotban voltak. És nem tudom miért, feltárcsázták azt a számot” – mondta a rendező. „Szó szerint összeestem. Soha nem történt ilyen velem azelőtt és azóta sem. Leültem, és kérdeztem, mi? Semmiképp sem kellett volna részesének lennem azoknak az érzelmeknek, amiken akkor keresztülmentek, de érdeklődő emberként, csak ott ültem és hallgattam. Emlékszem a feleségem arcára, amikor rám nézett. Szóhoz sem jutottam. Csak hallgattam és hallgattam. Az egész nagyon-nagyon szomorú volt és még mindig az.”
A Ledger mellett Leonardo DiCaprio főszereplésével forgó film készítése természetesen megszakadt és soha nem is fejezték be, pedig Gaghan elmondta, hogy nemrég leporolta és átolvasta. Továbbra is nagyon jónak gondolja, és be is dobta a gondolatot, hogy érdemes lenne újra éleszteni a Blink: The Power of Thinking Without Thinking projektet. Talán persze nem függetlenül attól, hogy nyilván óriásit szólna a dolog, miközben a rendezőnek azóta kissé mintha léket kapott volna a karrierje, hiszen nem is nagyon jelent meg sikeres filmje a 2000-es évek közepe óta.
Ledger halálának körülményei sajnos tiszta helyzetet mutatnak: súlyos szerhasználattal összefüggő problémái voltak már régóta, a környezete szerint napi két Ambien mellett is simán ébren maradt, halála 2018 elején pedig különféle gyógyszerek keveredése miatti akut mérgezés következtében történt. A tragédia kicsit újra ráirányította a figyelmet az Egyesült Államok azóta is megoldatlan problémájára: miközben dollármilliárdokért küzdenek az illegális narkotikumok ellen, a gyógyszeripar teljesen legális függőségeket kínál, könnyedén kijátszható kiskapukkal. A nyomozás például megállapította, hogy Ledger egyik orvosa sem hibázott, amikor felírtak neki külön-külön gyógyszereket, hiszen a színész nem vallotta be nekik, hogy mások már felírtak neki ezt-azt.
Heath Ledger ma lenne 45 éves.