Vasárnap este 22:10-kor láthatja a Godsend –A teremtés klinikája című, 2004-es filmet a TV4-en, amely ugyan első ránézésre egy modern Frankenstein-sztorinak tűnhet, de tulajdonképpen inkább egy feszültséggel teli szülői rémálom. A filmet Nick Hamm rendezte, a főbb szerepekben Greg Kinnear, Rebecca Romijn és Robert De Niro láthatók. Bár a kritikusok annak idején nem kímélték, ettől még egy elég érdekes morális és tudományos kérdéseket feszegető film, amely simán alkalmas lehet egy jó kis esti riadalomra.
A történet középpontjában Paul és Jessie Duncan áll, egy jómódú, szerelemben élő házaspár, akik tragikus módon elveszítik nyolcéves fiukat, Adamet. Feldolgozhatatlan gyászuk közepette aztán nemsokára felbukkan a titokzatos Dr. Richard Wells (De Niro), aki egy törvénytelen, de csábító lehetőséget kínál nekik: visszahozná Adamet a halálból, amihez tényleg semmi extrára nem lesz szükség, éppcsak egy kis klónozásra, amihez ő a szakértelmével jelentősen hozzá tudna járulni. Most őszintén: egy ilyen ajánlatra mégis ki mondana olyan könnyen nemet?

Nos, azért ha ez egy Black Mirror-epizód lenne, már előre tudnánk, hogy egy ilyen lehetőségnek csakis rossz vége lehet, de Duncanék nem ismerik a sorozatot, úgyhogy nyilván belemennek a dologba. Eleinte leginkább a gyász feldolgozása és a szülői kétségbeesés a hangsúlyos a filmben, ahogy Paul és Jessie megpróbálnak új életet építeni az „új” Adam köré. Egy darabig úgy tűnik, minden rendben is megy – a gyerek egészséges, boldog, mintha csak tényleg visszakapták volna azt, akit elveszítettek.
Csakhogy Adam nyolcadik születésnapja után furcsa dolgok kezdenek történni. Eleinte csak rémálmok gyötrik, aztán ezek a sötét víziók nappali látomásokba fordulnak, amelyek egyre erőszakosabb viselkedést váltanak ki belőle. A film ügyesen keveri a természetfelettit a tudományos fantasztikummal, miközben fokozatosan sejlik fel, hogy talán nem is minden úgy alakult a laborban, ahogy azt a szülőkkel elhitették.

Robert De Niro karaktere, Dr. Wells tipikusan olyan alkat, akiben nehéz megbízni, valahogy mégis sikerül annyira manipulálnia az embereket, hogy hinni akarnak neki. Egyszerre megnyerő és fenyegető, ez pedig tökéletesen illik a film alaphangulatához, amiben remekül keverednek a horror és a pszichológiai thriller elemei. A Godsend ennek ellenére nem igazán ijeszteget hagyományos jumpscare-ekkel, inkább a fokozatosan kicsúszó kontroll és a családi intimitásba sunyin bekúszó rettegés adja a mindvégig nyomasztó élményt.
Bár ahogy fent említettem, a kritikai visszhang elég vegyes volt (sokan vonták kétségbe a sztori logikáját), azért egy kifejezetten gondolatébresztő moziról beszélünk, amely felteszi a kérdést: mégis meddig mennénk el, hogy visszaszerezzük azt, akit a legjobban szeretünk? És vajon mennyire lennénk hajlandóak szemet hunyni a következmények felett? Ne feledje tehát, Godsend – A teremtés koronája vasárnap este 22:10-kor, a TV4-en!