Meg lehet-e állítani a Bayernt?

A hétvégén az európai topbajnokságok közül utolsóként a Bundesliga küzdelmei is elindulnak. Beharangozónk második részében azokkal a csapatokkal foglalkozunk, amelyek esélyesek a bajnoki cím megszerzésére, illetve az európai kupaszereplés kiharcolására.

A kérdés sokak számára egyre unalmasabb, de majdnem féltávnál ismét fel kell tenni: vajon ismét, zsinórban tizenegyedszer is a Bayern München nyeri a Bundesligát? Kevés olyan bátor szurkoló vagy akár szakember van, aki erre nemmel válaszolna, pedig a bajorok az ősz első részében kissé ráijesztettek híveikre.

Bár első három bajnokiját összesen 15 (!) gólt szerezve nyerte meg Julian Nagelsmann együttese a Frankfurt-Wolfsburg-Bochum hármas ellen, utána váratlan mélyrepülés következett: a 4. és a 9. forduló között hat meccséből összesen egyet tudott megnyerni a német rekordbajnok, ebben az időszakban előfordult az is, hogy öt pont volt a címvédő hátránya az akkor még éllovas Union Berlinnel szemben. Október közepétől azonban rendezték soraikat, és az utolsó hat játéknapon pontot sem veszítettek, miközben 24 alkalommal vették be az ellenfelek kapuját. Ennek köszönhetően végül az első helyen zárta a Bayern a világbajnokság előtti periódust – de közel sem nagy, összesen négy pont fórral az üldözők előtt.

„Edzői karrierem során talán ez volt az eddigi legviharosabb félév, amit megtapasztaltam egy csapatnál – értékelte a szezon első hónapjait a vezetőedző, Julian Nagelsmann. – Az, hogy végül mégis a tabella élére kerültünk és van némi előnyünk, azért jót tett a lelkünknek. Három sorozatban is versenyben vagyunk, és ha nem is tökéletes, de mindenképp nagyon jó munkát végeztünk.”

Bár Julian Nagelsmann idén is ünnepelni tervez a Bayernnel, a tavasz nem ígérkezik egyszerűnek (Photo by Matthias Hangst/Getty Images)

A folytatás persze nem lesz könnyű, egyre nehezebb feladatok jönnek a Bundesliga mellett a Bajnokok Ligájában és a Német Kupában is, ráadásul rengeteg a sérült a csapatnál: Manuel Neuer síbalesete miatt már nem léphet pályára a szezonban, mellette többek között Sadio Mané, Lucas Hernandez és a szívizomgyulladással küzdő Noussair Mazraoui sem játékképes.

Megoldást jelenthet a problémákra a tél sztárigazolása a Bundesligában: a vb-n lesérülő Lucas Hernandez pótlására ugyanis a Bayern szerződtette az Ajax rutinos holland játékosát, Daley Blindet. Friss hír, hogy Neuer helyettesítése is megoldódott: a Mönchengladbach 8 millió euróért ENGEDI EL Yann Sommert a bajorokhoz.

A bajorok első számú üldözője jelenleg a Freiburg. Talán vannak, akik számára ez komoly meglepetés, de az utóbbi évek eredményeit látva ha van olyan csapat, amely lépésről lépésre haladt előre és fejlődött, az Christian Streich együttese. Ha már a tréner neve szóba került, nem kérdés, hogy a sztárokat amúgy nélkülöző baden-württembergi alakulat legfontosabb figurája maga a vezetőedző. A gyakorlatilag fél életét (már játékosként is) Freiburgban töltő Streich 2011 óta irányítja a fekete-fehéreket, akikkel 2015-ben ugyan kiesett a másodosztályba, majd a visszajutást követően kétszer is nagy csatában harcolta ki a bennmaradást, de az elmúlt szezonokban már rendre a legjobb tízben végzett, sőt legutóbb hatodik lett a gárdával. Beszédes, hogy az idei szezonban a nagybetűs csapatként működő Freiburg csak a nagyoktól, azaz a Dortmundtól, a Bayerntől és a Leipzigtől szenvedett vereséget, történetük során először van 30 pontjuk 15 forduló után.

(Photo by Tom Weller/picture alliance via Getty Images)

„Nagyon szeretném, ha így maradnának a dolgok, de ez nem így lesz – értékelte az eddigieket az örök józanságáról ismert Streich. – Egyszerűen csak élveznünk kell a helyzetet, örülnünk kell neki, és figyelni arra, hogy ne tegyünk túl nagy súlyt a saját vállunkra.”

Kérdés, hogy a dörzsölt szakember nem altatja-e el ezzel az óvatossággal a riválisokat, és nem okoz-e még nagyobb szenzációt a csapatával?

Sallai Roland szezonja viszont inkább pechesnek mondható: a játékos még szeptember elején, a Bayer Leverkusen elleni találkozón arccsonttörést szenvedett, még a látása is veszélybe került, emiatt csak nyolc mérkőzésen tudott pályára lépni, és egyelőre nincs gólja a bajnokságban. Sallai esetleges eligazolásával kapcsolatos pletykák is felröppentek a télen, de klubváltás egyelőre nem várható.

A dobogó alsó fokán az az RB Leipzig található, amely Domenico Tedesco irányítása alatt első öt meccsén csupán öt pontot szerzett a bajnokságban, így az edzőnek mennie kellett, és helyét a lipcsei születésű Marco Rose vette át. A 46 éves szakemberrel jelentősen javultak az eredmények – a tíz bajnokin, amikor már ő ült a kispadon, 23 pontot gyűjtött a Német Kupa címvédője, amely a hazai kupasorozat mellett a Bajnokok Ligájában is bejutott a legjobb 16 közé.

„Most elsősorban az a fontos, hogy megértessük a fiúkkal, miben tudnánk még javulni – mondta Rose. – Sok ilyen pont van még, és ennek én személy szerint csak örülni tudok, mert mindig jó, ha maradnak még olyan tényezők, melyeket optimalizálni lehet.”

Marco Rose az ötödik forduló után vette át az RB Leipzig irányítását (Photo – Getty Images)

A Leipzig magyar különítményéből Willi Orban szokásához híven biztos pont volt a védelemben, mind az 1350 percet a pályán töltötte, és Gulácsi Péter is hozta megszokott teljesítményét, amíg hozhatta, csakhogy a Celtic elleni Bajnokok Ligája-csoportmeccsen elszakadt a keresztszalagja, és még kell neki idő a visszatérésre. A magyar válogatott csapatkapitányi karszalagját Szalai Ádámtól megöröklő Szoboszlai Dominik egy gólja mellett hét gólpasszal vétette észre magát, így a Bundesliga asszisztlistáján a második helyen áll.

Hogy a lipcseiek mennyire komolyan szólhatnak majd bele a salátástálért zajló harcba, arra már a hétvégi, Bayern elleni rangadó is fontos választ adhat.

1959-ben volt eddig egyetlen alkalommal német bajnok az Eintracht Frankfurt – a hesseniek, akik történetük első Bajnokok Ligája-idényében ott vannak a legjobb 16 között, tavaly egy ponttal maradnak el a dobogótól és héttel az éllovas Bayerntől.

A látványos, gólratörő játék (a bajorok után a második legtöbb gólt szerezték) és a jó eredmények talán soha nem látott futball-lázat eredményeztek Németország ötödik legnagyobb városában. A nyáron érkezett rutinos Mario Götze és a francia válogatottal a katari vb-t is megjárt, sőt ott gólt szerző (és a döntőben majdnem gólt szerző…) Randal Kolo Muani, és persze a kiváló kapus, Kevin Trapp vezérletével a frankfurtiak fantasztikus őszt produkáltak – a kérdés az, hogy van-e még feljebb számukra. Ebben akár már a tavasszal a segítségükre lehet az amerikaiak ügyeletes tinitehetsége, a frissen szerződtetett Paxten Aaronson (a Leedsben szereplő Brenden Aaronson öccse).

Az ősz végére kicsit kifulladt az Union Berlin, amely összességében így is parádézott a szezon első hónapjaiban. A nagyobb klubokhoz képest jóval szerényebb költségvetésből gazdálkodó fővárosiak hosszú időn keresztül a tabellát is vezették, az utolsó három bajnokijukon azonban csak 1 pontot szereztek, így számukra jókor jött a szünet – ha a szezon elején mutatott formát hozzák, ismét harcban lesznek a dobogóért.

A berliniek ereje egyértelműen a csapategységben és a sikeredzőn, Urs Fischeren múlik – de van egy játékos, akit mindenképpen kiemelünk eddigi produkciója alapján: Sheraldo Beckerről van szó, aki tíz gólból is főszerepet vállalt (7 gól, 3 gólpassz).

Sheraldo Becker az Union Berlin legeredményesebbje (Photo by Maja Hitij/Getty Images)

A magyar válogatott középpályása, Schäfer András 11 mérkőzésen kapott szerepet, nyolcszor kezdőként, és bár november eleji sérülését követően megműtötték, a hírek szerint hamarosan visszatérhet.

Meglepetésre csak az élboly végén, a hatodik helyen találjuk a Borussia Dortmundot. A sárga-feketék híresen fanatikus szurkolótábora 2012 óta vár az újabb aranyéremre a Bundesligában, és mivel a BVB 2016 óta mindig a dobogón végzett (többnyire ezüstérmesként), joggal gondolták úgy, hogy ezúttal is a Bayern első számú kihívói lesznek. Csakhogy a Borussia nagyon hektikusan futballozott az ősszel, októberben az is előfordult, hogy három egymást követő bajnokin nem tudott nyerni. A BVB mércéjével nézve a 25 szerzett és a 21 kapott gólra sem lehetnek büszkék a nyolcszoros bajnoknál.

A Dortmund az új esztendőnek is Edin Terziccsel vág neki, és bár a Bajnokok Ligájában egyelőre versenyben van (a Chelsea-vel játszik majd a negyeddöntőért), a bajnokságban jelentősen javulnia kell, ha meg akar felelni az elvárásoknak. A bajnoki cím megszerzése a legtöbb drukker számára csak álom, de Marco Reuséknak a BL-indulás jogát minimum ki kell vívniuk, ha pozitív szezont akarnak zárni (a jelenlegi hatodik hely Konferencia Liga-indulást ér). No és persze lehetőleg kerülni kell a belső konfliktusokat, így a szupertehetség Youssoufa Moukoko szerződéshosszabbítása (és kora) körüli mizériát sem ártana minél előbb megoldani.

A Bundesliga állása 15 forduló után:

1Bayern München15104149:133634
2SC Freiburg1593325:17830
3RB Leipzig1584330:21928
4Eintracht Frankfurt1583432:24827
51. FC Union Berlin1583424:20427
6Borussia Dortmund1581625:21425
7VfL Wolfsburg1565424:20423
8B. Mönchengladbach1564528:24422
9Werder Bremen1563625:27-221
101.FSV Mainz 051554619:24-519
11TSG Hoffenheim1553722:22018
12Bayer 04 Leverkusen1553725:26-118
131.FC Köln1545621:29-817
14FC Augsburg1543818:26-815
15Hertha BSC1535719:22-314
16VfB Stuttgart1535718:27-914
17VfL Bochum15411014:36-2213
18Schalke 0415231013:32-199

Bundesliga-beharangozónk első része ITT olvasható.