Megbélyegezték Donald Sutherlandet

Donald Sutherlandről nem tudom, hányan tudták, hogy kanadai, bavallom, én nem. De most minden megváltozott, köszönhetően annak, hogy az Oscar- és Golden Globe- díjas színész arcképével bélyeg készült. „Ez a legnagyobb dolog számomra” – nyilatkozta a színész. „Folyton azt mondogattam: kanadai vagyok, és most már kanadai bélyeg vagyok. Az istenit! Ez tényleg nem semmi. Azt hiszem, most, amikor ezt kimondtam, az összes szőr felállt a karomon. De azért hideg van itt bent.”

A 88 éves művész szerint ez azért olyan megható, mert a bélyegek létfontosságúak voltak fiatalkorában, neki legalábbis feltétlenül. A színész, aki New Brunswickban született, és akkor még értelemszerűen nem szinészkedett, tizenéves korában Új-Skóciába költözött, majd onnan először a Torontói Egyetemre, később pedig Angliába, ahol színészi karrierjét kezdte. „Abban az időben, a ’40-es évek végén, az ’50-es évek elején az egyetlen dolog, ami [a távol élő többiekkel] összekötötte az embert, egy levél volt a” – mondta. “Ezek voltak … a szálak a szövetben, amelyek összekötötték a családomat. Hihetetlenül fontos volt számunkra. Egy távolsági telefonhívás pénzbe került.” Sutherland azt kívánta, bárcsak az édesanyja láthatta volna a bélyeget.

A bélyegen Sutherland fotója látható, rajta néhány ikonikus szerepével, mint a Hétköznapi emberek, az Olasz meló és a MASH. Sutherland alakította Benjamin Franklin Pierce szerepét az 1970-es MASH című filmben, mielőtt Alan Alda átvette tőle a stafétabotot a két évvel később bemutatott tévésorozatban. A kanadai posta közlése szerint így kivánnak tisztelegni Sutherland mozgalmas karrierje előtt, hiszen Kanada tán legismertebb színésze több mint 200 filmben szerepelt az elmúlt évtizedekben.

A fókalovagban, Suzanne Sommersszel
Paul Gauguint játszotta a Farkas az ajtó előtt-ben
J. Paul Gettyként a Bizalom című sorozatban

Sutherland fejlődött a korral és manapság már a levelezés helyett az emailezést részesíti előnyben.
Nehéz felülmúlni a kényelmet, különösen, ha hosszú levelek küldéséről van szó. „Olyan hosszúak, hogy szerintem senki sem olvassa el őket” – viccelődött. „De imádok írni.” – tette hozzá. Végül pedig arra buzdította honfitársait, hogy vásárolják meg a portréjával ellátott bélyeget. „Vegyék meg a bélyegemet. Vegyenek sok bélyeget, és küldjenek levelet. Küldjenek az embereknek kis képeslapokat: szia, hogy vagy? Donald megkért, hogy küldjek egy bélyeget.

Ha érdekli a Sutherland bélyeg, nézzen szét az Ebay-en, nagyságrendileg 2500 forinttól fölfelé már talál. Ha viszont magát a színészt nézné, jó hír, hogy megteheti, hétfőn este a Senki többet című filmben. Ennek főszereplője egy magányos, de szakmailag nagyon toppon lévő értékbecslő, Virgil Oldman, akit a hatvanharmadik születésnapján felhív egy Claire nevű rejtélyes nő, és a segítségét kéri a családja birtokában lévő műgyűjtemény eladásában. Virgilt egyre inkább elbűvöli a különös lány, aki nem hajlandó vele személyesen találkozni, csak úgy, ha nem látják egymást. Sajátos kapcsolatuk örökre megváltoztatja az életét.