Megható, de néha kicsit túl giccses – A gyönyörű játék

Nagyon érdekes és fontos téma, a feldolgozás viszont elszúrva: A gyönyörű játék című filmet a több mint két évtizede a valóságban is létező hajléktalanfutball-világbajnokság ihlette, és bizony jóval többet is kihozhattak volna belőle. Ha másért nem, az Igazából szerelem rocksztárja, Billy (Billy Nighy) játéka miatt azonban mindenképpen érdemes megnézni.

Vinny (Michael Ward), az egykor szebb napokat látott angol férfi élete mélyponton van. Feleségétől elvált, kislányával is megromlott a kapcsolata, anyagilag szinte teljesen ellehetetlenült, miután a munkahelyén jó ideje nem tudják foglalkoztatni. Mivel nincs pénze albérletre, az autójában alszik, napközben pedig túlélésre játszik.

Időnként meg focizik az egyik parkban, ahol felfigyel rá egy edző, Mal. Utóbbit alakító színész, Billy Nighy nagy kedvenc kb. 2003 óta, amikor bemutatták az Igazából szerelem című romantikus vígjátékot. Tudják, ő volt a meztelenre vetkőző Billy Mack, akinek a nevéhez fűződik a legendás mondat: „Itt egy fontos tanács Billy bácsitól: Ne vegyetek drogot! … Legyetek popsztárok és megkapjátok ingyen!”

Nighy ezúttal jóval komolyabb karaktert játszik, neki kell összeszednie egy ütőképes angol csapatot a hajléktalanok közelgő foci-vébéjére, melyet Rómában rendeznek. A fiatalként egy rövid időt a West Ham United utánpótlásában is eltöltő Vinny először kikéri magának, hogy homeless-nek nézik, de aztán megbékél a dologgal, és elfogadja Mal invitálását.

A film tulajdonképpen a vébét igyekszik bemutatni, de azért ennél jóval többről van szó. Persze főszerepet kapnak a meccsek is, de még fontosabb, hogy megismerkedünk konkrét karakterekkel, életutakkal, sorsokkal. Minden játékos mögött ugyanis ott van egy külön sztori, ha úgy tetszik, egy külön tragédia, és a közös ezekben az emberekben, hogy egyedül nem tudják megoldani a problémáikat, viszont így, hogy egy csapatot alkotnak, esélyt kapnak arra, hogy elinduljanak felfelé.

„Senki sem tudja megmenteni saját magát, mi egymást mentjük meg.”

Talán a legfontosabb idézet a filmből, és ennek nagyon komoly üzenete van. Kétségtelen tény ugyanis, hogy egy nagyon fontos ügyet jár körül, egy nagyon szép kezdeményezést, amiről nagyon jó, hogy film készült, de azért az emberben marad hiányérzet. Rendben van, hogy ez egy megható, érzelmekkel teli téma, de jó lett volna, ha egy kicsit kevésbé csöpögősre, kevesebb kulimásszal megpakolva csinálják meg. Nem amerikai moziról van szó, hanem angolról, de a hollywoodi elemek, hatásvadász jelenetek valamelyest elrontják az összképet.

„Önökben ott van a potenciál, ami a sportban is, hogy egy jobb világot építhessenek.”

Ilyen és ehhez hasonló klisék sokasága hangzik el a több mint kétórás sportdrámában. Régi igazság, hogy a kevesebb néha több, ami ebben az esetben is érvényes.

Sokat gondolkodtam azon, hogyan lehetett volna fogyaszthatóbbá tenni, és arra jutottam, hogy talán egy dokumentumfilmes verzió jobban átadta volna a lényeget, hitelesebb produkció kerekedett volna ki belőle. Talán megért volna a dolog egy sorozatot is, ebben az esetben több karaktert is mélyebben ki lehetett volna dolgozni, ezt a különleges világot jobban be lehetett volna mutatni.

Egy kis érdekesség: egy Eric Filardi nevű brazil újságíró, az Esportelândia munkatársa rengeteg kapcsolódást talált az „igazi” futballhoz a filmben. Többek között Diego Maradona, Pelé, Lionel Messi, Johan Cruyff, David Beckham, Eric Cantona és Alex Ferguson pályafutásának, illetve életének egy-egy momentuma is tetten érhető benne, sőt az 1951-ben lejátszott angol–portugál válogatott mérkőzés (5–2) is „megelevenedik” A Gyönyörű játékban.

A GYÖNYÖRŰ JÁTÉK (THE BEAUTIFUL GAME)

Bemutatás éve: 2023

A film hossza: 125 perc

Írta: Frank Cottrell-Boyce

Rendezte: Thea Sharrock

A főbb szerepekben: Bill Nighy, Micheal Ward