Mégsem olyan jók az olasz klubcsapatok?

Nem várt blamával zárult az olaszok számára múlt héten a Bajnokok Ligája playoffköre. Bár a Juventus, a Milan és az Atalanta is egyértelmű favoritnak számított, a Benelux-riválisok mindhárom együttest megtréfálták és kiejtették. Mivel a Bologna már az alapszakaszban elvérzett, így már csak az Inter van versenyben a sorozatban. Az Európa-liga és a Konferencia-liga tavaly „megmentette” a Serie A-t, idén viszont már ezek sem segíthetnek.

Tavaly sokan felkapták a fejüket a hírre, hogy az egyes országok klubjainak koefficiens-pontjai alapján a 2024/2025-ös szezonban a németek és az olaszok plusz egy csapatot, vagyis összesen ötöt-ötöt indíthatnak a Bajnokok Ligájában. Ezzel úgy tünt, hogy a Bundesliga és a Serie A erősebb, mint a Premier League, illetve a La Liga. Évtizedek óta megy erről a vita, és az is tény, hogy mindegyik topligának, illetve azok fő képviselőinek vannak időnként jobb és gyengébb periódusai.

Az elmúlt hét viszont kártyavárszerű összeomlást és szinte nemzeti gyászt okozott Olaszországban, az ottani címlapok legalábbis erről árulkodtak.

Euro-katasztrófa – hirdette például nagy, fekete betűkkel a Gazzetta dello Sport, a La Stampa pedig így foglalta össze a nagy talján klubokkal történteket: Olasz fiaskó.

Nem csoda, hogy ennyire rossz lett a hangulat Itáliában, hiszen az öt BL-indulóból a nyolcaddöntőre csupán egy csapat maradt hírmondónak, az Inter.

Egyetlen olasz maradt: Inter (Photo by Image Photo Agency/Getty Images)

A Bologna már az alapszakaszt sem élte túl, de ami utána, a playoffkörben következett, egyértelműen kiverte a biztosítékot. A Juventus és a Milan holland, az Atalanta belga riválissal szemben maradt alul, márpedig előzetesen valamennyiüket csúcsfavoritnak kiáltották ki a párharcokban.

A kiváló edző, Fabio Capello, aki annak idején az érintett három csapatból kettőt is irányított, szintén kiakadt.

„Ezek a meccsek megmutatták, hogy a mi kis Serie A-klubjaink mennyire tudnak szenvedni, ha gyors, jó tempóban játszó ellenfelekkel találkoznak Európában. Számomra úgy tűnik, hogy a bajnokságunk egyet hátralépett.”

Kemény szavak, de nem akárkitől, a Milannal BL-t nyerő Capello kritikájára oda kell figyelni.

A kudarcok okai között persze külön-külön is találhatunk érdekességeket. A Juve helyzetkihasználása a Serie A-ban is gyengének mondható (a 43 szerzett gólra nem lehetnek annyira büszkék), az európai porondon azonban ez különösen sokba kerülhet és került is. Ráadásul a BL-meccseken a védelem is képes volt megingásokra szinte minden egyes mérkőzésen, ezt pedig a PSV ki is használta.

A Milannál Theo Hernandezt kiáltották ki bűnbaknak, mert bár a Feyenoord elleni visszavágón vezettek, a francia idétlen műesése és kiállítása miatt azonban emberhátrányba került a gárda, és végül ki is esett.

„Évek óta ezt csinálja…” – dühöngött Zvonimir Boban, a Milan korábbi kiválósága, aki egyébként részese volt az említett 1994-es BL-diadalnak is.

Hernandezt nagy valószínűség szerint a nyáron kiebrudalják a csapatból, nem hosszabbítanak vele, de a Milan gyengélkedését (a bajnokságban is csak a hetedik helyen állnak) hiba lenne csak az ő nyakába varrni.

Az Atalantánál bizarr ügy korbácsolja a kedélyeket: a tavaly még ünnepelt sztárnak számító Ademola Lookmanre edzője, Gian Piero Gasperini cinikus megjegyzést tett („Ő az egyik legrosszabb 11-es végrehajtó, akit láttam…”), amit a nigériai természetesen rossz néven vett. Lookman eleve kissé sértettnek tűnik azok után, hogy a nyáron nem sikerült Párizsba igazolnia – nyilvánvalóan mesés összegtől esett el.

(Photo by Image Photo Agency/Getty Images)

Az olasz csapatok gyengébb szereplése alighanem azt eredményezi, hogy a következő idényben már újra csak négy csapatuk indulhat a legrangosabb európai kupasorozatban.

Az angolok és a spanyolok ugyanis sokkal jobban teljesítenek: mindkét országnak még 3-3 képviselője áll a Bajnokok Ligájában, 2-2 csapata az Európa-ligában, emellett a Kl-indulóik is versenyben vannak. Hacsak ezek az együttesek nem betliznek szinte kivétel nélkül a nyolcaddöntőben, a Serie A kiszorul a top kettőből a rangsorban, így búcsút mondhat az extra résztvevőnek. Kivéve akkor, ha a Roma vagy a Lazio megnyeri az El-t, mert akkor még borulhat minden, de ez rögös útnak ígérkezik.

A 2024/2025-ös koefficiens-pontok jelenleg így néznek ki: jelenleg az angolok 20,892, a spanyolok 19,035, az olaszok 18,187 ponttal állnak, vagyis tényleg nem túl rózsás a helyzet.

Azonban az idényben szintén öt BL-csapatot indító németek visszaesése még szembetűnőbb, ők csupán 16,046 pontot mondhatnak a magukénak, de ez már egy másik történet.