Megvan az első tokiói magyar arany?

Ritkán látható sportteljesítményt tett le az asztalra Milák Kristóf, világbajnok és világcsúcstartó úszó, aki az országos bajnokság első napján az előfutamban olyan időt ért el 200 méter pillangón, ami egyfajta jelzéssel bírt “kihívóinak”, inkább el se utazzanak nyáron a tokiói olimpiára.

Milák a 2019-es kvangdzsui világbajnokságon adta át a múltnak a legendás Michael Phelps egyik legrégebbi, sokak szerint megdönthetetlen világcsúcsát, ráadásul az 1:51.51-es időből nemcsak hogy éppen faragott, hanem közel egy másodpercet javított (1.50.73).

Milák most a Duna Arénában zajló ob első napján 1:52.50-es idővel csapott célba, ami minden idők ötödik legjobbja, csak ő, illetve a már visszavonult 23-szoros olimpiai bajnok Phelps úszott ennél gyorsabban, ugyanakkor az amerikai három ilyen ideje közül kettő is a mindössze két évig engedélyezett cáparuhának nevezett szuperdresszben történt meg.

Fotó: Magyar Úszó Szövetség/Derencsényi István

Érdekesség, hogy a 21 esztendős Milák ezzel az idővel az elmúlt közel egy évtizedben minden világversenyen, beleértve két olimpiát is aranyérmes lett volna.

Ekkor még felmerülhetett az a kérdés, hogy ez vajon a csúcs Miláktól az országos bajnokságon, vagy a szerdai döntőkben akár még javíthat is, noha azokat a tokiói menetrend alapján reggel rendezték, amit az európai versenyzők kevésbé kedvelnek.

Nos, Milák csattanós választ adott, hiszen közel egy másodpercet javítva, 1:51.40 másodperces idővel nyerte a számot, ez pedig már egy olyan szint, amelyet még Michael Phelps sem ért el soha, ő pedig már kétszer is megugrotta.

Ugyan ebben a számban a magyar mezőny is rendkívül erősnek számít, mivel ott van a 2015-ben világbajnok Cseh László, illetve a 2016-os riói olimpián bronzérmes Kenderesi Tamás, ők is csak messze távolból üldözik Milákot, akinek az idejével a világ többi országának úszója sem versenyezhet.

Amennyiben nem történik valami kellemetlen meglepetés, sérülés (a koronavíruson már átesett Milák, aki ráadásul emiatt közel tíz hétig nem tudott a megszokott intenzitással edzeni), akkor körülbelül olyan biztonsággal lehet kijelenteni a fiatal klasszis olimpiai bajnoki címét, mint ahogyan öt évvel ezelőtt Hosszú Katinkánál, aki egy jó fél medencével utasította maga mögé a világot 400 méter vegyesen Rio de Janeiróban.