Miért főszereplő a futball a briteknél karácsonykor?

Karácsony környékén Európa legtöbb országában a pihenésé, a családé, a meghittségé a főszerep. Vajon mi az oka annak, hogy a Brit-szigeteken ehhez képest szinte megállás nélkül feszülnek egymásnak a futballcsapatok, a legalsóbb szintektől kezdve az élvonalig, Angliától kezdve Skócián át Észak-Írországig? Utánajártunk.

„Jó lenne egy kis pihenő, hiszen elképesztően zsúfolt a versenynaptár” – fakadt ki az elmúlt években a legtöbb szakember, köztük Jürgen Klopp és Pep Guardiola is, nem alaptalanul: az angol klubok ugyanis híresen leterheltnek számítanak, hihetetlen mennyiségű mérkőzést játszanak egy-egy szezonban, ráadásul az év végi ünnepi időszakban, amikor a legtöbben otthon pihennek a családjukkal, még a megszokottnál is sűrűbben lépnek pályára.

Amióta nálunk is nyomon lehet követni a legrangosabb bajnokságok összecsapásait, mi is hozzászoktunk ahhoz, hogy a karácsony környéke minőségi focit is hoz, a kontinens, sőt a világ legjobbjai szórakoztatnak minket a bejgli majszolása és a forró rumpuncs fogyasztása közben.

Sokszor lehet hallani, hogy lám, ez is a fogyasztói társadalom következménye, óriási pénzek mozognak a labdarúgásban, a játékosoknak pedig ilyenkor is ki kell szolgálniuk a rajongókat – sőt ilyenkor kell csak igazán.

 (Photo by AMA/Corbis via Getty Images)

A helyzet viszont az, hogy a legendás Boxing Day, vagyis december 26-a (hadd ne fordítsuk le dobozoló napnak, noha bizonyos magyar szövegekben már ez is megjelent…), amelynek nálunk semmilyen hagyománya nincs, kis túlzással ősidők óta a brit foci egyik nagy ünnepe.

Sőt, valójában a teljes karácsonyi periódus a focié volt már évszázadokkal ezelőtt is. A középkorban az átlagembernek, értsd a munkásosztály tagjainak csak néhány olyan nap állt a rendelkezésére, amikor nem kellett látástól vakulásig dolgoznia. A kivételt mindenekelőtt a vallási, keresztény ünnepek jelentették, vagyis a húsvét és a karácsony, amikor végre lazíthattak, szórakozhattak, kikapcsolódhattak. Ennek egyik formája volt a mai, modern labdarúgás őse, az ún. mob futball, amelynek első írásos dokumentumai 1170-ből származnak. Ez azt jelenti, hogy már akkor, a 12. században jellemzőek voltak a nagy focifesztiválok, persze a maihoz képest sokkal kevésbé letisztult formában.

A tradícióikra híresen büszke briteknél még ma is léteznek olyan sportünnepek, melyek már ezekben az időkben is virágoztak. Ilyen például a The Orkney Ba Game Kirkwallban vagy éppen a The Royal Shrovetide Village Game Ashbourne-ban.

A viktoriánus korban is hagyományosan ment az ősfoci karácsony első napján – azaz december 25-én a munkásosztály az utcákra vonult. Már csak azért is, mert akkoriban zsúfolt, nem éppen higiénikus helyeken élték mindennapjaikat az emberek, ilyenkor azonban együtt lehettek, ettek-ittak és persze fociztak kifulladásig.

Miután az 1871-es Munkaszüneti Törvény december 26-át, vagyis a Boxing Dayt is az ünnepnapok sorába emelte, rendszeressé váltak azon a napon is a futballmeccsek. A legtöbb csapat két nap alatt akár jó néhány mérkőzést is lejátszhatott, nagy kérdés, hogy mondjuk 27-én milyen állapotban mentek munkába az érintettek…

Az Angol Labdarúgó-szövetség (FA) 1863-ban alakult, és a folytatásban a modern labdarúgás ma ismert alapszabályai is kialakultak. A tradíciókon azonban nem változtattak, jó darabig nagypénteken és húsvéthétfőn is meccseket rendeztek, a karácsony pedig igazi nagyüzemet hozott.

1913-ban a Liverpoolnak volt egy olyan szériája, hogy karácsony első napján 4–2-re legyőzte hazai pályán a Manchester Cityt, másnap, a Boxing Day-en 1–0-ra kikapott idegenben a Kékektől, majd 27-én is játszania kellett, akkor 3–3-ra végzett a Blackburn Roversszel.

Az idő előrehaladtával aztán változtak a szokások és a társadalmi elvárások. A munka törvénykönyve egyre nagyobb szabadságot adott az embereknek, el-elmaradtak a nagyobb, tömeges rendezvények, mindenki inkább az otthon melegében, a családja körében szerette volna eltölteni az ünnepeket. A december 24. és 25. tabuvá vált, ezeket a napokat a legtöbb esetben a focistáknak is meghagyták pihenőként.

(Photo by Willasey/Mirrorpix/Getty Images)

A Boxing Day, valamint a két ünnep közötti és az újévi időszak ugyanakkor brit földön megmaradt a foci nagy ünnepeként. Ezekben a napokban folyamatos a kínálat, láthatjuk a legnagyobb angol és skót sztárcsapatokat, de a legalsóbb osztályokban is megállás nélkül pattog a labda.

Érdekes, hogy Európa legtöbb országában ragaszkodnak a téli szünethez, amely a karácsonyt közvetlen megelőzően indul és legalább január közepéig, második feléig tart. Akadnak persze kivételek, Olaszországban 2017 óta ugyancsak megjelent a futball az ünnepi kínálatban, de ugyanez a helyzet jó pár éve Belgiumban is.

Az tehát egyértelmű, hogy ezekben a napokban nem unatkoznak a sportág szerelmesei, és ebben a Network4 csatornái és streamingplatformja is az élen jár, hiszen a Boxing Daytől kezdve egymás után pörgetjük a Premier League, a Championship, a skót Premiership, majd a két ünnep között a Serie A eseményeit is.

Football comes home, vagyis a futball hazatér, ám ezúttal nem az 1996-os angliai Európa-bajnokság szlogenjére gondolunk, hanem arra, hogy a foci tényleg, szó szerint beköltözik az otthonunkba.