Mennyit keresnek a magyar játékvezetők? Ők jobbak-e, mint futballunk nívója? Néhány olyan kérdés, ami alkalomszerűen megfogalmazódik a szurkolókban.
Tényleg, mennyit is vágnak zsebre az élvonalbeli bírók?
A 2021-es esztendőben új tarifákat vezetett be az MLSZ, így alárendelt szervezete, a Játékvezetői Bizottság már bőkezűbben dotálhatja a bírókat és segítőiket. Vannak olyan vélemények, hogy egy NB I-es bíró akár bruttó 1 millió forintot is kereshet havonta. Az alapfizetésük 500-600 ezer forint, mérkőzésenként 150 ezer a tarifájuk, az asszisztenseknek pedig 90 ezer üti a markát. A VAR-szobában figyelő vezetőnek 100 ezer jár, a második pozícióban ülő 75 ezret kap, míg a operátor 50 ezerért követi a meccs szituációit. Ezekből az összegekből 15 százalékot adóznak, mert EKHO-s besorolásban vannak.
Most nézzük meg, hogyan premizálják ugyanezt a feladatot a futball őshazájában!
Ott a játékvezetők döntő többsége profi, vagyis hivatásszerűen űzik a munkájukat. Az egyik legtöbbet kereső bíró, Mike Dean évi keresete: 200.000 font, ez nagyjából 87 millió forintnak megfelelő összeg. A Premier League-ben a meccspénz 1500 font, ennyit kapnak Dean úr és kollégái. Ez kerekítve 650 ezer forintot tesz ki. Angliában a VAR-ban tevékenykedőknek 30 ezer font, több, mint 13 millió forint az éves jövedelme. Döntsék el önök, hogy az angol és a magyar élvonal színvonala között van-e akkora különbség, mint a két ország bíróinak jövedelmében. (Segítek: van!)
Szintén szembetűnő, hogy Angliában idősebb a játékvezetői kar. Logikus, mondhatnánk ironikusan, hiszen a Premier League-ben nincs olyan tempó, mint a Nemzeti Bajnokságban. Mike Dean június 7-én lesz ötvennégy éves, és még mindig kitűnően vezet. Jonathan Moss szintén nagyra becsült játékvezető, már betöltötte az ötvenkettőt, és tartja a lépést Ronaldóékkal. A híres Martin Atkinson, sok nemzetközi csata dirigense 51 éves. Vagyis a szigetországban a tapasztalat, a rutin sem elhanyagolandó tényező.
Nálunk viszont csak 2021-ben engedélyezték, hogy 45 év feletti játékvezetők is a pályán maradhassanak. Jó döntés, okos meggondolás volt. Így most – bár az átlagéletkor csak 38,5 év, alacsonyabb, mint Angliában – egy csapatot alkothatnak az egészen fiatal és a rutinosabb sporik.
Kérdés, mikor kerül ki közülük ismét olyan nemzetközi szinten is jegyzett játékvezető, mint Puhl Sándor vagy Kassai Viktor, vagy a régmúltban Dorogi Andor, Zsolt István, Palotai Károly?
Vagy el kell fogadnunk, hogy a labdarúgásunk és a játékvezetésünk színvonala kéz a kézben jár.