A valóságshow-k ma már megkerülhetetlen szereplői lettek a tévés műfajnak, gyakorlatilag bármilyen tematikára készülhetnek. Itthon a Big Brother és a Bár indította be a műfajt, azóta le sem lehet lőni a képernyőkről, aminek az oka talán az lehet, hogy szeretjük megfigyelni, kukkolni az embereket. Számos elemzés készült abból, miért is ilyen sikeres a műfaj, mi a pszichés és szociokultúrális hatása. Nézzük néhányat minden idők legsikeresebb ilyen sorozatai közül!
Ott van rögtön a Nagy Ő, vagyis a Bachelor, amelyben a nemzetközi színtéren 29-32 nő versenyez, hogy elnyerje egyetlen agglegény vonzalmát, akinek aztán menyasszonyt kell választania. Minden héten ki kell zárnia a jelölteket, és végül két nőre kell szűkítenie a kört, akik közül az egyiknek megkéri a kezét. Minderre az ifjúnak – vagy nem olyan ifjúnak mindössze 6 hete van, nem is szólnak a hírek sikeres házasságokról, holott az ABC indította műsor már 2002 óta fut. 2012-ben Courtney Robertson nevű versenyző és a műsor egyik producere között zajló beszélgetés nyilvánosságra került, amikor a felvételek között véletlenül bekapcsolva maradtak a mikrofonok. A beszélgetésből kiderült, hogy a producer coach-szerepet töltött be, és arra bátorította Robertsont, hogy bizonyos érzelmeket színleljen a kamera előtt. Ebből elég nagy botrány lett, bár korábban sokan és sokszor elmondták, hogy a felvételek úgy vannak megvágva, hogy manipulálják a nézőket. Mondjuk ezen ki lepődött meg? Ez a formátum nálunk, Magyarországon A nagy Ő címmel futott többször.
Aztán ott van a Survivor, ahol nem kevesebb a feladat, mint a túlélés. Na jó, azért ennyire nem rossz a helyzet, bár az alapfeltevés egyszerű: egy csoport ember egy távoli helyen (általában egy szigeten) reked, kevés ellátmánnyal. A plusz ételért, ágyért meg kell dolgozni, és minden héten valakit kiszavaznak a műsorból. A nyertes 1 millió dollárt nyer. Nem véletlen hogy majdnem az 50. évadot forgatják a sorozatból, hisz nagyon szórakoztató nézni, ahogy emberek megdolgoznak az ételért, bár időnként gyomorforgató feladatokkal szembesítik a versenyzőket, akik sok kilóval kevesebben térnek haza otthonaikba.
Az amerikai változat nagyon sikeres volt, és a 2000-es évek egyik legjobb műsoraként tartják számon. 63 Emmy-díjra jelölték a sorozatot. 2007-ben a sorozat felkerült a Time magazin minden idők 100 legjobb tévéműsorát tartalmazó listájára.
Meglepő módon, bár akár nagyon sikeres is lehetne, A Great British Bake Off (Sütimester) című brit műsor – amiben, nem fogják kitalálni, cukrászati remekműveket kell létrehozni – amatőr cukrászoknak, anyagilag és utódműsorokat tekintve mégsem robbant úgy be, mint a többi valóságshow, bár tény, hogy a sütikben kevesebb dráma van, mint egy szigeten való túlélésben. De pont ez a varázsa is, és emiatt szeretik világszerte attól még nagyon sokan. A versenyzők a műsorfolyamban egyre nehezebb feladatokat kapnak, míg végül kikálltják a szakmai zsűri által kiválasztott győztest. A 2010-ben indult valóságshow azóta számos országot, közte Magyarországot (IdeSüss!) is megjárta.
Az America’s Next Top Model, vagyis a Topmodell leszek! 15 év alatt 24 győztes karrierjét indította el. 15 éven keresztül az egykori szupermodell, Tyra Banks vezette valóságshow-sorozatban modellaspiránsok indultak el a világhír reményében. A cím mellett a nyeremény általában egy modellszerződést és egy magazincímlapot is tartalmazott. Az évek alatt a műsor fejlődött, volt például plus size, petite és férfi verzió is. A győztesek többsége a műsor után állandó modellmunkát kapott. Természetesen ezt a műsort is negatív kritikákkal illették, az egyik győztes ,Adrianne Curry-Rhode azt állította, hogy a versenyzők rossz munkakörülmények között dolgoztak, és hogy a nyereménye részeként hirdetett Revlon-kampányról kiderült, hogy csak egynapi munka egy kongresszuson. A modell jelenleg az Avon kozmetikai cég értékesítési képviselőjeként dolgozik, szóval láthatóan nem jött be a neki a szereplés. [Mondjuk az evészavarai és más mentális problémák miatt hagyta ott eleve a szakmát – szerk.] Igen, ennek is volt magyar változata.
Nem lehet kihagyni a legsikeresebb realityk listájából a Kardashianékat (Keeping Up with the Kardashians) amely a Kardashian-Jenner család egészen elképesztő életét mutatja be. A sorozat főként a nővérekre, Kourtney, Kim és Khloé Kardashianra és féltestvéreikre, Kendall és Kylie Jennerre, valamint édesanyjukra, Kris Jennerre fókuszál, beleértve a csatolmányaikat is. A 2007-2021 között futó sorozatot később megújították, a Kardashianek pedig azóta is a magazinok címoldalán szerepelnek, hol botrányaikkal, hol sikereikkel. Az örmény-amerikai család furcsa élete és működési módjai sokaknál kiverték a biztosítékot, ez pedig garancia volt a magas nézettségre.
És, hogy miért írunk ennyit a valóságshow-król? Mert vasárnap a STORY4-en a Valóságshow – szerelem című filmet lehet megnézni 13:05, vagy ha akkor még a strandon van, 22:55-től. A történetben Hayley és legjobb barátnője, Bree elindulnak egy valóságshow-ban, hogy népszerűsítsék a divatmárkájukat, de semmi sem megy a tervek szerint, így a szerelem, a karrier és az életük is megváltozik- köszönhetően annak, hogy semmi nem úgy alakul, mint tervezték.