Minden az Oscarról – meztelen férfi, váratlanul díjazatlan filmek és Ken a színpadon

Magyar idő szerint hétfő hajnalban tartották a 96. Oscar-díjátadót, amelynek házigazdája Jimmy Kimmel volt. Az eseményen, ahol szokás szerint akadt csalódás és öröm jócskán, akadt aki ruha nélkül lépett színpadra, Ryan Gosling pedig Ken babaként énekelt. A díjátadó ünnepség Da’Vine Joy Randolph érzelmes győzelmével kezdődött, és Christopher Nolan Oppenheimerével zárult, amely a legjobb filmnek járót, valamint hat másik díjat is hazavihetett. Igen, köztük a legjobb férfi színésznek járót, Cillian Murphy.

Egy darabig mindenki azon izgult, hogy Gosling vajon feleségével, Eva Mendes-zel jelenik-e meg a vörös szőnyegen, de lelőjük a poént, erre végül nem került sor, bár ott volt az esemény helyszínén, pontosabban férje öltözőjében. Mendes az csak annyit kért az urától, hogy a gála után legyen szíves hazamenni, és ágyba dugni vele a kölköket – legalábbis ezt írta az Instagramon, amiből először mindenki arra következtetett, hogy otthon várja a férjét.

De ezt még sok dolog előzte meg, például az, hogy Gosling, Mark Ronson és Andrew Wyatt mellett, akik Greta Gerwig Barbie című filmjének slágerét adták elő, a színpadon a filmből ismert többi Ken is felbukkant, köztük Simu Liu, Kingsley Ben-Adir és Ncuti Gatwa. Slash is fellépett, a produkciót itt nézhetik meg.

Kenek a színpadon – Fotó: Kevin Winter/Getty Images

A dalt idén jelölték a legjobb betétdalnak, de a díjat végül Billie Eilish és Finneas What Was I Made For?című dala kapta (ugyanabból a filmből). Gosling a legjobb mellékszereplőnek járó jelölést is megkapta a Barbie Kenjéért, de az Oscar-díjat Robert Downey Jr. kapta (Oppenheimer).

Jimmy Kimmel szokásához híven hozta a legjobb formáját az Oscar-gála házigazdájaként – és némi harapnivalót is, egészen pontosan perecet és vizet osztott ki a vendégek közt. Miközben a vendégek falatoztak, kint tüntetők zárták el az épülethez vezető utat, hogy a gázai tűzszünet érdekében demonstráljanak. Ennek az lett a következménye, hogy a vendégek egyszerűen kiszálltak a kocsijaikból, és gyalog indultak el, mondván, majd úgyis elvontatják az autóikat.

Sam Rockwell, Tim Robbins, Ke Huy Quan, Christoph Waltz és Mahershalal Ali a színpadon – Fotó: Kevin Winter/Getty Images

A 2024-es Oscar-gálán az Izrael-Hamász háborúról visszafogottabban beszéltek, de olyan hírességek, mint Mark Ruffalo, Ramy Youssef, Ava DuVernay, Billie Eilish, Finneas O’Connell és mások piros Artists4Ceasfire kitűzőt viseltek a szőnyegen, ami azt szimbolizálta, hogy a művészek támogatják a harcok befejezését és a gázai palesztin civileknek nyújtott humanitárius segítséget.

És, ha már háború, Hollywood sem ment szó nélkül a szomszédunkban zajló harcok mellett. Tette ezt úgy, hogy a 20 nap Mariupolban című film nyerte a legjobb dokumentumfilm díját. Msztyiszlav Csernov rendező beszédében elmondta, hogy megtiszteltetés számára a díj, de valószínűleg ő az első rendező, aki azt kívánja, bárcsak soha ne készítette volna el a filmet. „Azt kívánom, bárcsak elcserélhetném ezt arra, hogy Oroszország soha ne támadja meg Ukrajnát és soha ne foglalja el városainkat” – mondta. „Minden elismerést feladnék azért, hogy Oroszország ne ölje meg ukrán honfitársaim tízezreit. Azt kívánom, hogy engedjék szabadon az összes túszt, az összes katonát, akik a földjeiket védik, az összes civilt, akik most a börtöneikben vannak. De én nem változtathatom meg a történelmet, nem változtathatom meg a múltat”. A beszédet hangos ováció övezte.

Nem lehet szó nélkül elmenni egy újabb meztelen férfi megjelenésén a színpadon. 1974 után most John Cena döntött úgy, hogy nem gondolja túl a szettjét, mondhatni szinte meztelenül ment ki a színpadra, hogy átadja a  legjobb jelmez kategória díját. A performansz nem volt öncélú, a jelmeztervezők fontosságára akarta felhívni a figyelmet. Praktikusan a nyertes nevét tartalmazó borítékkal takarta el magát, hogy aztán egy tógát vegyen fel. A díjat Holly Waddington kapta a Szegény párákért.

John Cena és az izmai – Fotó: Kevin Winter/Getty Images)

Az Oscar nagy vesztese Martin Scorsese és Lily Gladstone voltak, akiket nem díjaztak, pedig a Megfojtott virágok ideális Oscar-díjas alkotásnak. Scorsesese Gladstone-t vigasztalta, miután Emma Stone elnyerte a legjobb színésznőnek járó Oscar-díjat a Szegény párák című filmben nyújtott alakításáért. A színésznők az egész díjkiosztó-szezonban fej-fej mellett haladtak, de Gladstone tűnt idén a díj esélyesének, így kissé meglepő volt, hogy a trófea végül Stone-hoz került.

A főbb díjakat az Oppenheimer és a Szegény párák vitte el, a legjobb külföldi film az Érdekvédelmi terület lett, a Barbie semmilyen díjat nem kapott, csakúgy, mint a Megfojtott virágok. A teljes lista itt tekinthető meg, magyar nevet is találni rajta: a legjobb produkciós design részeként, a Szegény párák miatt Mihalek Zsuzsa dekoratőrt is díjazták.