Nagyon jó film lesz délután a FILM4-en, adunk hozzá pár információt!

Ma 17:30-tól a FILM4-en látható A halászkirály legendája. Tulajdonképpen ennyi ennek a cikknek a lényege és legfontosabb része, hiszen ha adják A halászkirály legendáját valahol, azt úgy általában véve érdemes megnézni. Több okunk is van rá: az örökké aktuális üzenet, Robin Williams több szinten is zseniális alakítása, az egyik csúcsán lévő Jeff Bridges, és persze a Monty Pythonból ismert Terry Gilliam rendezése. Mindez Hollywood talán legjobb időszakában, 1991-ben, amikor még nemcsak pénz volt a filmezésben, de az arra való bátorság is, hogy mondjanak valamit ebből a pénzből. A történetben Jack Lucas műsorvezetőként indít el elég nagy bajhullámot, miután szavai nyomán brutális gyilkosságokat követ el valaki. A felelősségtől összetört férfi sorsát egy őrült hajléktalan, Parry változtatja meg, akiről kiderül, hogy korábban neves professzor volt, és a Jack okozta mészárlásban vesztette el a feleségét. A páros együtt indul el a Szent Grál keresésére abban reménykedve, hogy végre boldogok lesznek.

Ha ennyi nem lenne elég, akkor most írunk pár olyan izgalmas apróságot A halászkirály legendájáról, ami tovább mélyítheti a film nagyszerűségéről megszerzett ismereteinket is!

A műsorvezetőt Howard Stern amerikai rádiólegendáról mintázták. Stern tényleg a történelem egyik leggátlástalanabb műsorvezetője volt, emiatt tanácsadóként részt is vett volna a film készítésében, de végül a stúdió közölte, hogy nem akar neki fizetni ezért.

fotó: Columbia Pictures/Getty Images

A filmnek akkora hatása volt, hogy a New York-i Grand Central pályaudvaron felvett keringős jelenet hatására újévkor minden évben egy zenekar játszik ott, és az emberek tényleg keringőznek. A jelenethez egyébként este 8-től hajnali 5:30-ig, az első ingázó vonatok érkezéséig zárták le a pályaudvart, több éjszakán át forgattak napsütésnek álcázott fénnyel, és 400 statisztát használtak hozzá. (Ha nem bánja, hogy előre megnézve nem üt akkorát a filmben, akkor tessék, itt a végeredmény.)

Terry Gilliam saját bevallása szerint három szabályt hozott a filmkészítéssel kapcsolatban: soha nem rendez filmet más forgatókönyvéből, csak a sajátjaiból, nem dolgozik nagy stúdiónak és nem dolgozik az Egyesült Államokban. A halászkirály legendájával mindhárom szabályt megszegte egyszerre.

fotó: Columbia Pictures/Getty Images

Mellesleg ez volt Gilliam első olyan filmje, amiben egyetlen másik Monty Python-tag sem szerepel.

Az egyik jelenetben Jack meglátogatja a teljesen katatón állapotban lévő Parryt a kórházban. Mint kiderült, Robin Williamsnek nemcsak az volt a nehezítés, hogy ne pislogjon, de a felvétel során egy légy rászállt a jobb lábára, és mászkált a lábujjain, neki pedig így is sikerült kifejezéstelen arccal maga elé nézni.

Van egy óriási vendégszereplés a filmben: a vasútállomás egyik kerekesszékes koldusa Tom Waits!

Az első forgatókönyvet egyébként kidobták, ugyanis 1988-ban megjelent az Esőember, és túlzottan hasonlított rá.

Volt itt más az eredetitől eltérő terv is: sokáig James Cameronnak adták volna a rendezést, a főszereplő pedig Billy Crystal lett volna.

A film egyik fontos jelenete egy folyó mellett játszódik, ami elképesztően szemetes. Mint kiderült, ez tulajdonképpen közösségi munka volt, ugyanis a Gilliamék kifejezetten kérték a lakosságtól, hogy dobják ki oda a szemetüket, és a forgatás után a stáb elszállítja. A rendhagyó lomtalanítás sikeres lett, a stúdió büdzséjéből nemcsak hűtőszekrényeket, de még autókat is el kellett vinni később onnan.