Néha maga az út a cél!

Nem mentünk át Coelhóba, nem kell megijedni, inkább arról van szó, hogy van az ún. road movie-kategória a filmek közt, amely egy utazás során szerzett kalandokat mutatja be, úgy, hogy maga a megtett út és a közben telő idő fontos eleme, okozója, háttere a történetnek. Vannak akik idegenből baráttá válnak, vannak akik megértik miért történt valami az életükben ,és vannak akik az út során felnőnek.

A Majdnem híres kulcseleme, hogy egy fiatal srácot, aki imádja a rockot, egy újságba ír kritákat, felkér a nagy tekintélyű Rolling Stone magazin, hogy csatlakozzon a Stillwater zenekarhoz, és írjon riportot a turnéjukról. A srác szerencséje, hogy a szerkesztő sosem találkozott vele: telefonon adta a megbízást, így nem derül ki, hogy legalább tíz-tizenöt évvel fiatalabb, mint amennyinek gondolják. Egy időre eltűnik édesanyja féltő szeme elől, és fejest ugrik a nagybetűs életbe. Ettől kezdve csak az utazás, a koncertek és az együttes mellől elmaradhatatlan rajongólányok érdeklik. Figyel, csodálkozik és tanul. Billy Crudup, Patrick Fugit és Kate Hudson viszik a prímet a történetben, amely során a fiatal srác rájön, hogy a rock’n’rollal önámítás és törött szívek járnak.

Nem hagy tág teret a kreativitásnak az Úton című 2013-as film, amely Jack Kerouac regénye alapján készült. Az 1951-ben, mindössze három hét alatt megírt Úton Kerouac és Neal Cassady története, akivel többször beutazták Amerikát, és közben megtapasztaltak mindent, amit csak lehetett. (A beatnemzedék első alkotása 1957-ben jelenhetett csak meg, mert bizonyos részleteket át kellett írni.) A filmben közvetlenül apja halála után Sal Paradise, egy feltörekvő New York-i író találkozik Dean Moriarty-val, egy lehengerlő stílusú, elbűvölő, ám börtönviselt emberrel, akinek viszont van egy szexi és vad Marylou nevű felesége. A két barát egyfajta lázadásként útra kel Marylou-val, hogy együtt éljék meg a szabadságot. Ha nem akarja elolvasni a könyvet – amit egyébként nagyon ajánlunk -, akkor nézze meg a filmet, ami jól bemutatja az egyes kapcsolatokat és azok változását egy utazás hatására.

2008-ban készült el az Út a vadonba, amely a 22 éves Christopher McCandless útkeresését mutatja meg. A frissen diplomázott fiú úgy dönt, kalandot keresve nekivág Amerikának autóstoppal, méghozzá úgy, hogy a teljes 24.000 dolláros megtakarítását jótékony célra ajánlja fel. Vajon McCandless hősies utazó volt vagy naiv idealista; thoreau-i lázadó az 1990-es években vagy egy újabb útját vesztett amerikai fiú? Merész kalandor, avagy tragikus figura? A Dél-Dakotából induló és egészen Alaszkáig jutó fiú fejlődéstörténetét mutatja be ez a film.

A 2008-as Sárga zsebkendő három idegent sodor össze. A találkozás nem várt eredménnyel jár. Egyikük Brett Hanson most szabadult a börtönből, miután letöltötte hat évig tartó büntetését egy ember meggyilkolásáért. Mialatt azon morfondírozik, visszatérjen-e oda, ahol élete megváltozott, megismerkedik két tinédzserrel, Martine-nal és Gordyval, akik felajánlják, hogy elviszik magukkal. Louisianát átszelő utazásuk során Brett először megpróbálja eltitkolni múltját, de lassanként egyre többet mesél arról, hogy jutott a börtönbe, hogy nőtt fel, és milyen terheket cipel. Már nem is reménykedik benne, hogy újra összekerül Mayjel, exnejével, eközben pedig a két tinédzser megtapasztalja, mit jelent az igaz szerelem. Érzelmekben gazdag film, szombaton 18:00-től a FILM4-en.