Nem is tudtuk, hogy ilyen sok lovaggá ütött színész van

Május 21-én, kedden este nyolctól látható a Vízkereszt a FILM4-en, amelynek egyik főszereplője Ben Kingsley. Aki igazából Sir Ben Kingsley, hiszen a színész 2002-ben megkapta a lovagi címet a brit filmes iparnak tett szolgálataiért. Erre néhány évtizeddel ezelőtt még aligha számított bárki, hiszen a Krishna Pandit Bhanjiként született angol színész, aki 1967-ban csatlakozott a Royal Shakespeare Company előkelő társulatához, pályája első tizenöt évét színpadon, és nem kamera előtt töltötte. Addigra viszont már túl volt a Gandhin, és persze a Schindler listáján, hogy a Vízkeresztet ne is említsük (milyen jól jött a Shakespeare-tapasztalat, ugye?)

Fotó: Rodin Eckenroth/Getty Images

Na de rajta kívül is számtalan színész van, akiket megtiszteltek a Sir előnévvel – lássunk közülük néhányat!

Sir David Suchet

Kezdjük azzal, aki számunkra a legismerősebb: a színész, aki nekünk örökre Poirot marad. 2020-ban adományozta neki a címet II. Erzsébet királynő, a hivatalos születésnapi ünnepségsorozata ennek szentelt ceremóniáján. Suchet elismerésében a hivatalos indoklás szerint mind a brit drámaműfajban kifejtett munkássága, mind jótékonysági tevékenysége közrejátszott

Sir Michael Caine

Fotó: Mike Marsland/WireImage

Caine már húsz évvel hamarabb, 2000-ban lovagiasult, ugyancsak a királynő születésnapi ünnepségsorozata alatt. A filmiparnak tett szolgálatait ismerte el ezzel a királynő, akinek Sir Maurice Micklewhite-ot köszönhetjük – Caine ugyanis ezen a néven született, és hivatalosan sosem változtatta meg. „Apám után neveztek el, és az ő nevében is ütöttek lovaggá, mert szeretem az apámat. Mindig megtartottam az igazi nevemet – nagyon zárkózott és családközpontú személy vagyok” – mondta akkor.

Sir Kenneth Branagh

Fotó: Dimitrios Kambouris/Getty Images for National Board of Review

A színész-rendező 2012-ben lett Sir, egyrészt azért mert munkásságával gazdagította a drámai színjátszás műfaját, másrészt az északír közösségért tett szolgálataiért. A Buckingham-palotában zajlott szertartás után azt mondta a BBC riporterének, hogy igazán emelkedett hangulatban van, és hihetetlenül szerencsésnek tartja magát az elismerés miatt.

Sir Christopher Lee

Fotó: Mike Marsland/WireImage

A közelmúltban már kisebb eposzban tártuk önök elé, milyen izgalmas élete volt Christopher Lee-nek, ennek egyik fénypontja lehetett, amikor II. Erzsébet lovagi címet adományozott neki – igyekeztem továbbiakat felkutatni, de jelen tudásunk szerint ő az egyetlen metálénekes, akit elismertek így. Igaz, ő sem emiatt lovagiasult, hanem a színjátszásban nyújtott munkájáért, illetve jótékonysági elkötelezettségeiért.

Sir Charlie Chaplin

Chaplin 1972-ben, Párizsban. Fotó: Pool GINFRAY/SIMON/Gamma-Rapho via Getty Images

A Brit filmművészet kiválóságai mellett ez a lista arról is képet ad, milyen hosszú és tartalmas volt II. Erzsébet uralkodása – hiszen Charlie Chaplint is ő ütötte lovaggá, hogy ezzel ismerje el a filmművészetnek tett szolgálatát. Sőt, a ceremónia hivatalos része után váltottak is néhány szót, ekkor mondta el Chaplinnek Erzsébet, hogy ő maga is több alkalommal fordult a filmjeihez (valószínűleg, hogy az uralkodás mindennapi teendői közben felgyülemlett stresszt kissé oldja). A filmes úttörő 1975-ben kapta meg a címet, negyedik felesége, Oona és kilenc gyereke közül a két legfiatalabb társaságában, 85 évesen. Kerekesszékben segítették a királynő elé, miközben az eseményen fellépő zenekar egyik filmjének emlékezetes zeneszámát adta elő.

Sir Anthony Hopkins

Fotó: Gilbert Flores/Variety/Penske Media via Getty Images

Szinte biztos, hogy mindenkinek ő jut eszébe, ha a Sir-ökön kezd gondolkozni. Ez nem is lehet véletlen, hiszen mind színpadi, mind filmes színészi munkássága világhírű, és pont ezekért ütötte lovaggá a királynő még 1993-ban. (Milyen bátor dolog ez tőle, hiszen akkor már két éve láthatta A bárányok hallgatnak-ban, és mégsem félt tőle!) És tényleg, a mai napig aktív, 86 éves színészt annyi díjjal és elismeréssel övezték már, hogy az megért egy külön Wikipedia-szócikket is.

Sir Roger Moore

Fotó: Sean Gallup/Getty Images


II. Erzsébet 2003-ban lovagosította III. Bondot, de nem a filmiparban nyújtott teljesítményéért. Moore akkora már több mint egy évtizede főleg jótékonysági munkával volt elfoglalva – főleg az ENSZ gyermekvédő szervezete, az UNICEF javára dolgozott. A színész ki is emelte az esemény után, hogy a jószolgálati tevékenységének elismerése „sokkal többet jelentett nekem, mintha színészkedésért kaptam volna meg… Azért voltam rá büszke, mert az egész UNICEF nevében kaptam meg, mindezért, amit a közös munka évei alatt elértünk”.

Mellékes információ: ha egy lovaggá ütött illetőt szeretne megszólítani, akkor vagy Sir Anthony Hopkinsként kell tenni ezt, vagy Sir Anthonyként – a szabályok szerint a Sir Hopkins nem megfelelő. Reméljük, lesz rá alkalma, hogy kipróbálja.