Ha a skandináv krimi rajongói meghallják Rooney Mara nevét, rögtön a Tetovált lányra asszociálnak, nem véletlenül. A zseniális bűnügyi történet amerikai változatának főhősnőjének megformálásával – az eredeti verzióban Noomi Rapace játszotta Lisbeth Salandert – magasra tette a lécet. De sokan megállnak itt és fogalmuk sincs, ki valójában Rooney Mara. Na nekik segítünk egy kicsit, összegyűjtve róla az izgalmasabb tényeket.
Rooney Mara családja mélyen kötődik az amerikai futballhoz. Dédnagyapjai, Tim Mara és Art Rooney Sr. voltak a New York Giants, illetve a Pittsburgh Steelers alapítói. Szüleivel New York államban, Bedfordban nőtt fel, szülei révén ír felmenőkkel rendelkezik.
Egyáltalán nem tervezett színésznek állni, a divat sokkal közelebb állt a szívéhez. Ehhez képest egy évig a George Washington Egyetemre járt, majd átjelentkezett a New York Egyetemre, ahol nemzetközi szociálpolitikai pszichológiát, illetve nonprofit szervezetekről tanult. Diplomáját 2010-ben vette át. Főleg a non-profit szervezetekkel foglalkozott tanulmányai során, amelynek nagy hagyománya van a családjában. Nyilatkozatai szerint nem is igazán gondolta komolyan a színészkedést, bár az egyetemen tagja volt a színjátszó körnek.
A most 38 éves színésznő 20 évesen kapta meg első szerepét méghozzá a Rémségek könyve 3. – Véres kor című filmben, ahol elhanyagolható szerepet játszott, de játszani mégiscsak kellett. Még az egyetem alatt jelentkezett Lucasta mellékszerepére a Tanner Hall című, 3 millió dollárból készült független filmben, de Tatiana von Fürstenberg rendezőre annyira jó benyomást tett a fiatal színésznő, hogy visszahívta a főszerep meghallgatására, amit aztán Mara meg is kapott.
Ezt olyan sikersorozatok követték, mint a Különleges ügyosztály, a Született nyomozók és The Cleaner – A független, és a Social Network – A közösségi háló, míg eljutunk 2011-hez, és puff, megérkezik egy furcsa hekker, aki szét van tetoválva, tele van piercingekkel és súlyos fájdalmakat hordoz. Ez volt a Tetovált lány, Stieg Larsson siker-trilógiájának első része. A szerepért Oscarra jelölték, ám végül nem kapta meg.
2013-ban Soderbergh Mellékhatások című pszichothrillerének főszerepét kapta meg, olyan sztárokkal játszva együtt, mint Jude Law, Catherine Zeta-Jones és Channing Tatum. Na ezt a filmet szerencsére nálunk megnézheti, a FILM4-en keresse csütörtökön 21:50-kor vagy pénteken éjjel 01:50-kor!
A method acting lelkes képviselője, karrierje során hihetetlen fizikai és érzelmi átalakulásokon ment keresztül. És erre csak egy példa, hogy a Tetovált lányban látható piercingeket tényleg betetette és a forgatás hosszú hónapjai alatt végig viselte.
A vegán életmódot folytató színésznő aktív támogatója a PETA-nak és felszólal az állatkínzás ellen, ahol csak tud. De nem csak az állatokért harcol, az emberekért is. Ugyanis kampányol Hollywoodban az egyenlő bánásmódért, már ami a férfiakat és nőket illeti, illetve társalapítója volt a Faces of Kibera nonprofit szervezetnek, amelynek célja, hogy alapvető szükségleteket és oktatást biztosítson a szegénysorban élő kenyai gyerekeknek.
Rooney Mara a mainstream alkotásokban nyújtott alakításai mellett gyakran vállal szerepet független filmekben is, boldogan nyúlva túl azokon a filmeken, amelyek biztos sikerrel kecsegtetnek, de nem térnek le a kitaposott útról. Ilyen a Carol vagy a Ghost Story is. Megtette azt, mint amit például Angelina Jolie – nem, nem nyúlta le más férjét – a színészkedés mellett producerkedik is. Olyan filmeket csinált, mint a The Discovery és a Nyugi, gyalog nem jut messzire. Ha a Mara név ismerős lenne, csak más keresztnévvel, az nem véletlen. Húga, Kate Mara is színésznő lett, olyan sorozatokban és filmekben játszott, mint a Kártyavár és a Fantasztikus négyes.
Imád lovagolni, és magas szinten is űzi a sportot, gyerekkora óta. A lovakért is kiáll, ha arról van szó, egy 2022-es eset után, amikor egy Ryder nevű, Manhattanben a turistákat kocsival fuvarozó ló majdnem elpusztult a meleg miatt, kiállt érte, és felszólította a döntéshozókat, hogy tiltsák be az állatkínzónak kikiálltott iparágat.
Joaquin Phoenixszel két filmben is együtt szerepeltek: A nőben és a Mária Magdolnában. Nemcsak a vásznon jó köztük az összhang: 2016-ban házasodtak össze. Egy fiuk van, a Phoenix tragikusan fiatalon elhunyt, ugyancsak színész öccse után elnevezett River.
Legújabb filmjében, a Women Talking (Nők beszélnek) címűben mennonita közösségben (őskeresztény közösségek világszerte) élő nőkkel arról beszélget, hogyan lépjenek tovább a mindenütt jelenlévő szexuális zaklatás után. A nem sokkal a fia születése után forgatott film saját bevallása szerint megviselte, átértékelte a nők helyzetét a világban, és új szempontokkal gazdagította gondolkodásmódját.