Játszhat Messi ingyen a Barcelonában?

Cikkünk előző verziójában szereplő, oda nem illő kifejezésen módosítottunk. A tényeken nem.

Honlapunkon megjelent egy véleménycikk Leo Messi Barcelonából való távozása kapcsán, melyben a szerző azt fejtegeti, hogy ha Messinek olyan sokat jelent a klub, akkor az elmúlt évtizedekben neki (joggal, jogosan, tökmindegy) kifizetett milliókat meghálálva, igazán bevállalhatott volna egy évet ingyen, ezzel segítve a valóban nagy bajban levő klubot. Cikkünkre elég sok felháborodott komment, levél, Twitterüzenet, stb. érkezett, rámutatva, hogy Messi, ha akarna sem játszhatna ingyen a Barcelonában.

Ebben minden kommentelőnek, levélírónak és anyázónak tökéletesen igaza is van: Messi valóban nem játszhatna ingyen az FC Barcelonában. A fizetésének minimum havi 6500 eurónak kell lennie, plusz a 2016 óta számított éves infláció értéke. Azaz évi legalább 78 000 eurónak.

Ezt mondja ki ugyanis a 2015 óta érvényben lévő,

CONVENIO COLECTIVO PARA LA ACTIVIDAD DEL FÚTBOL PROFESIONAL SUSCRITO ENTRE LA LIGA NACIONAL DE FÚTBOL PROFESIONAL Y LA ASOCIACIÓN DE FUTBOLISTAS ESPAÑOLES

azaz
COLLECTIVE BARGAINING AGREEMENT FOR THE PROFESSIONAL SOCCER ACTIVITY SIGNED BETWEEN THE NATIONAL PROFESSIONAL SOCCER LEAGUE AND THE ASSOCIATION OF SPANISH SOCCER PLAYERS

még azazabb:
KOLLEKTÍV SZERZŐDÉS A SPANYOL PROFI LABDARÚGÓ LIGA ÉS A JÁTÉKOSOK SZERVEZETE KÖZÖTT (kb.)

Ebben tehát tévedett szerzőnk, és legyünk őszinték, szerintem a cikk megírásakor – hozzám hasonlóan – nem tudott arról, hogy milyen minimumokat harcoltak ki maguknak a spanyol futballisták. Ahogy a kommentelők sem – tisztelet a kivételnek – naprakészek a spanyol munkajogban, mert hát miért is lennének? (Hacsak nem érintettek valamelyik oldalról.) Éppen ezért nem teljesen világos számomra, hogy honnan veszik a Szent Messi c. cikkünket véleményező kommentekben emlegetett ötven százalékos szabályt?

Nem csigázom a kedélyeket, innen.

A Daily Mail spanyol futballal foglalkozó szakírójának Twitter posztjából, amiben idéznek egy spanyol törvényt, amiben szerinte az áll, hogy egyik évről a másikra nem lehet 50%-nál alacsonyabb bért fizetni. Ez az egész alfája és ómegája, amit mértékkel ugyan, de elég sok sportlap átvett, a kommentelők pedig úgy vesznek készpénznek, hogy meg sem nézik, mit olvasnak. Az angol újságíró egyébként a kollektív szerződés 2020-as, női labdarúgókra vonatkozó verzióját linkelte be, ami ugyan a 2015-ösre épült de így sem tartalmaz ilyen kitételt.

Sebaj, meg lehet találni a 2015-ös verziót is, amiben dettó nem szerepel egy árva szó sem erről az 50%-os szabályról. Egy spanyol író Twitterjén az olvasható viszont, hogy az 50%-os szabály valóban létezik, bár nem egészen ebben a formában, és a másodosztályra érvényes, ahol az FC Cordoba 2018-ban annyit trükközött a bérekkel, hogy a Liga ezzel koppintott az orrukra.

Ha belegondolunk, elég furcsa is lenne, hogy egy határozott idejű szerződés lejárta után, tehát amikor a feleknek már jogilag semmi közük nincs egymáshoz, az új szerződés feltételeit az előzőhöz igazítják kötelező jelleggel. De mondok még valamit. Ha lenne 50%-os szabály, a pandémia miatt a Barcelona játékosai nem mondhattak volna le bérük 70%-áról önként és dalolva, hiszen a törvény nem engedi.

Persze könnyen lehet, hogy a spanyol jogszabályokat nem jól értelmeztem, és ott van ez az 50% a kollektív szerződésben, csak én nem leltem meg. Ha így van, szívesen veszem, ha valaki megmutatja, és örömmel írok még egy cikket. De addig is, lehet nem szeretni a cikket, lehet nem egyetérteni vele, de megkérdőjelezni csak úgy érdemes, ha az ember biztos a dolgában.

A szerk.