Nincs mit ledarálni: hiába volt kiemelkedő a casting, elkaszálták a guilty pleasure-ömet

Múltkor elkezdtünk egy minisorozatot, amelyben megmagyarázunk néhány gyakran használt, filmekhez vagy sorozatoz kapcsolódó kifejezést. Ezt folytatjuk most, hogy kicsit könnyebben eligazodhassék minden érdeklődő, ha a kulisszák mögötti történésekre is kíváncsi.

Casting
Ez talán a legismertebb kifejezés mind közül, szereplőválogatást jelent. Egyaránt vonatkozik egy készítendő film főszereplőire, akiket a casting-folyamat alatt akár többször is meghallgatnak, megnézik, jól tudnak-e együttműködni a kamerák előtt – illetve a statisztákra, akik a kellő helyen képeznek tömeget, hőzöngenek viking harcosokként megfélemlítőn, vagy buliznak, mintha nem lenne holnap. A castingvezető vagy casting director (projektenként eltérő mértékben persze) szól bele, kiket látunk a kész filmben vagy sorozatban.

Jelenet a Dark című sorozatból

A szakterület kiemelkedő alakja volt a tavaly elhunyt Simone Bär (az Európai Filmakadémia búcsúját tőle itt olvashatják el, szép tisztelgés munkássága előtt), aki számtalan film és sorozat fontos munkatársaként dolgozott. Ha látták például a Dark című sorozatot, bizonyára feltűnt önöknek, hogy a számtalan idősíkban és generáció felvonultatásával játszódó történetben milyen aprólékos figyelemmel válogatták ki az egyek szereplők rokonait vagy fiatalabb-, esetleg időskori kiadásait: ez mind Bär szakértelmét dicsérte. De dolgozott a Goodbye, Lenin!-en, a Becstelen Brygantykon, a Felhőatlaszon, a Grand Budapest Hotelen és még oly sok más emlékezetes filmen. Ja, és persze a Klinika – az új generációban.

Ledarálás, binge watching
Akit rabul ejt egy sorozat, és nincsen sürgősebb dolga (vagy van, de odaragadt a képernyő elé), az hajlamos egymás után, kihagyás nélkül nézni az epizódokat. Ezt magyarul darálásnak szoktuk hívni, vagy éppen azt mondjuk, hogy „ledaráltam egy teljes évadot a Guldenburgok örökségéből, amíg lázasan feküdtem otthon” – angolul a binge kifejezést használják, ami szó szerint zabálást jelent, a binge watching pedig zabanézést. (Úgy látszik, a magyar elme az átvitt értelmeknél is etet, vagy ételt készít elő, az angol nyelvet használó pedig fogyaszt.)

Cameo
Így nevezzük, ha egy valamiért érdekes, ismert ember a műsor egy rövid jelenetébe beugrik, úgy, hogy egyébként a műsornak nem szereplője. Egy, a meglepetés erejével szórakoztató elem, az is lehet, hogy csak néhány másodpercig tart. Így például Jordan Belfort színre lépése a 2013-as A Wall Street farkasában – ő mutatja be az őt alakító Leonardo DiCapriót. Az alábbi részletben kettő perc körül kezdődik a jelenet, amelyben Jordan Belfort bemutatja Jordan Belfortot, a Jordan Belfort-írta könyv alapján Jordan Belfortról forgatott filmben.

Easter egg
Ez is hasonló, de csak a kellően tájékozott és nagyon figyelő szemlélőnek tűnik fel. Egy érdekes személy a háttérben, egy másik filmre utaló tárgy, vagy bármi, ami többet mond, mint aminek látszik. Szándékosan elrejtett érdekességek – mint például amikor Alfred Hitchcock pár pillanatra feltűnik a filmjeiben, vagy amikor Peter Jackson rendező répaevő parasztot alakított A gyűrű szövetségében, és A hobbit – Smaug pusztaságában megismételte ezt a fontos szerepet.

Guilty pleasure
Szó szerinti közhelyfordításban: bűnös élvezet. Olyan mű, amelyet nem elvitathatatlan kulturális érdemei miatt fogyasztunk, hanem mert szórakoztató és kikapcsol. Emellett cikinek éreznénk, ha mindenki tudná rólunk, hogy mi tényleg a Szexi vámpírok csábos átalakulásai a holdfázisok baljós tükrében című sorozatot nézzük, amelyet természetesen ebben a pillanatban találtam ki.

Indie film
Olyan film, amelyet nem egy nagy stúdió vagy produkciós cég támogat vagy az ő megbízásukból készül, hanem független filmkészítők, általában saját ötlet alapján. Gyakran előfordul, hogy mégis nagy nevek játszanak benne, mert az adott színésznek tetszik a film mondanivalója, forgatókönyve, vagy szeretne együtt dolgozni a rendezőjével. Jó példa erre a Brokeback Mountain (Túl a barátságon) című film, Heath Ledgerrel, Jake Gyllenhaallal és Anne Hathawayjel.

Blockbuster
Olyan film, ami népszerű és anyagilag is sikeres. Lehet olyan, amelyet nagy stúdió támogat, de indie is: az egyik legjobb példa erre az első Csillagok háborúja-film (Star Wars IV. rész – Egy új remény), amelyet George Lucas a Lucasfilm nevű saját produkciós cégével valósított meg, és azóta is töretlen iránta a rajongás. Tavaly pedig egyértelműen a Barbie és az Oppenheimer voltak az év blockbusterei.

Elkaszál
Ha egy sorozat vagy film nem váltja be a hozzá fűzött reményeket, vagyis a kutya se nézi, akkor az illetékesek minél gyorsabban igyekeznek azt eltüntetni a köztudatból. Sorozatoknál és (franchise-nak tervezett) filmeknél ez az elkaszálás: a készítőktől nem rendelik meg a folytatást, durvább esetben már nem is kerül adásba vagy mozikba a továbbiakban. Utóbbi áldozata lett Bryan Fuller (kreátorként) és Caroline Dhavernas (főszereplőként) is, amikor Wonderfalls című sorozatukat úgy elkaszálták, hogy a 12 epizódból eleve csak négy került adásba, végül dvd-n lehetett megnézni, azt is csakrajongói petíció hatására.

Hugh Dancy (Will Graham), Mads Mikkelsen (Dr. Hannibal Lecter) a Hannibalban

(Fuller egyébként kitűnő alapötletű sorozatokat tud csinálni, amelyeket a kutya sem néz: a Wonderfallson kívül ott van a Hannibal is, az isteni Mads Mikkelsen főszereplésével, azt is elkaszálták három évad után az alacsony nézettség miatt – megajándékozva minket a sorozattörténet egyik legérzékibb és egyszerre legborzongatóbb zárójelenetével.)