A közelmúltban igen fontos évfordulóról emlékeztek meg a francia futballban: néhány nappal ezelőtt volt ugyanis nyolc esztendeje, hogy az azóta a világ egyik legjobb játékosává váló Kylian Mbappé bemutatkozott a Ligue1-ben. A 25. születésnapját december 20-án ünneplő csatár azóta trófeák egész sorát zsebelte be, bár az egyik legfontosabb, a Bajnokok Ligája-serleg még hiányzik a gyűjteményéből. Összeállításunkban felidézzük, mi minden történt vele ez alatt a nyolc év alatt.
2015 decembere egy nem túl izgalmasnak ígérkező, Caen elleni bajnokival indult az AS Monaco számára. A hercegség csapata némileg csalódást keltő, 1–1-es döntetlent játszott a normann együttessel, de a 88. percben azért akadt egy kis érdekesség: Leonardo Jardim vezetőedző a portugál sztár, Fábio Coentrão helyére ugyanis egy szemtelenül fiatal támadót küldött a pályára, a párizsi születésű, a Monaco utánpótlásához 2013 júliusában kerülő ifjonc a Kylian Mbappé névre hallgatott – azon a napon 16 éves és 347 napos volt. Ezzel ő lett a klub történetében a legfiatalabb játékos, aki a felnőtt csapatban szerepet kapott, Thierry Henry korábbi rekordját megdöntve.
A kis Mbappé már egészen fiatal korában elbűvölte az edzőit, első klubjánál, az AS Bondynál kitűnt a tehetségével, így már 11–12 éves korában hívta őt néhány híres klub, többek között a Real Madrid és a Chelsea is. Végül 2013-ban a Monaco akadémiáját választotta, ahol előbb a második csapatnál, később a nagyoknál is remekelt. Első szezonjában bronzérmes lett a piros-fehérekkel, a másodikban, 17 évesen pedig máris vezérré vált Leonardo Jardim gárdájában. Ritkán fordul elő, hogy valaki ilyen fiatalon 15 gólt szerez egy adott idényben, ráadásul mivel csatárpartnere nem más volt, mint a végül 21 találatig jutó Radamel Falcao, a hercegségbeliek 17 év után megszerezték a bajnoki címet.
2017 augusztusában aztán megtörtént, aminek meg kellett történnie: Mbappé visszatért szülővárosába, Párizsba, hiszen a Paris Saint-Germain kölcsönvette őt a Monacótól azzal a kitétellel, hogy a következő nyáron kötelező lesz megvásárolnia potom 180 millió euróért. Ezzel Mbappé lett minden idők legdrágább tinédzser igazolása, az övé lett a legnagyobb értékű transzfer, melyet egy adott bajnokságon belül bonyolítottak le, és összességében is a világ második legdrágább játékosává vált – újdonsült csapattársa, a 222 millió eurós Neymar után.
Kylian Mbappéval – és persze a többi, összevásárolt sztárral – pedig a PSG annak rendje és módja szerint le is tarolta a francia klubfutballt. Amióta a támadó oda igazolt, egy kivétellel – 2021-ben meglepetésre a Lille lett a befutó – a fővárosiak lettek az aranyérmesek a Ligue1-ben, vagyis a monacóival együtt összesen már hat bajnoki címe van, emellett háromszoros Francia Kupa-, kétszeres Ligakupa- és kétszeres Francia Szuperkupa-győztes a párizsiakkal.
Szintén elképesztő adat, hogy Mbappé ötször volt már gólkirály az élvonalban, a PSG-ben pedig 279 hivatalos mérkőzésen 230 alkalommal talált az ellenfelek kapujába.
Mindez nagyon szép, de joggal kérdezhetjük, hogy egy ilyen kaliberű klasszisnál hogy hiányozhatnak a nagy nemzetközi sikerek klubszinten?
A válasz egyszerű, többször is írtunk már róla, hogy a Paris Saint-Germainnél hiába öntötték zsákszámra a pénzt az együttesbe az elmúlt bő egy évtizedben, csapatként az igazán nagyok között rendre csődöt mondtak. A Bajnokok Ligájában egyszer, a koronavírus-járvány által sújtott, az egyenes kieséses szakaszban egymeccses párharcokat hozó 2019/2020-as szezonban jutottak el a trófea közelébe, de végül a döntőben elbuktak a Bayern Münchennel szemben.
A válasz egyszerű, többször is írtunk már róla, hogy a Paris Saint-Germainnél hiába öntötték zsákszámra a pénzt az együttesbe az elmúlt bő egy évtizedben, csapatként az igazán nagyok között rendre csődöt mondtak. A Bajnokok Ligájában egyszer, a koronavírus-járvány által sújtott, az egyenes kieséses szakaszban egymeccses párharcokat hozó 2019/2020-as szezonban jutottak el a trófea közelébe, de végül a döntőben elbuktak a Bayern Münchennel szemben. Ezt leszámítva a „Mbappé-érában” egy elődöntős szereplést tudnak felmutatni, egyébként rendre a nyolcaddöntőben vérzett el a francia rekordbajnok (a 2010-es évek első felében legalább a negyeddöntőt megérték…).
Mindezek fényében egyáltalán nem meglepő, hogy sokak szerint jócskán eljött az ideje annak, hogy Mbappé végre egy versenyképesebb csapatban is bizonyítson. Valószínűleg ő is így lehet vele, ezért nem volt hajlandó meghosszabbítani 2024 nyarán lejáró szerződését, amiért a jelenleg futó idény elején kitették a keretből. A vezetők aztán hamar rájöttek, hogy bár fájó veszteség lesz a csatár elengedése, nem engedhetik meg maguknak, hogy ez a szezon is menjen a levesbe, így természetesen hamar visszakerült a gárdába – látványosan javultak is az eredmények, és a PSG jelenleg már vezeti a Ligue1 tabelláját, illetve a BL halálcsoportjából is sikerült továbbverekednie magát a legjobb 16 közé.
Hogy a jövőben hol folytathatja a Donatello becenévre hallgató futballista? Nos, ha csak az elmúlt hónapokra gondolunk, hallhattuk vele kapcsolatban kis túlzással a fél Premier League-mezőnyt, a Chelsea-től a Liverpoolon át a Manchester Unitedig, de szóba került az Inter, a Barcelona és számos más csapat is. Az viszont közismert, hogy Mbappé már gyerekkorában vonzódott a Real Madridhoz, és már évek óta lehet hallani a királyiak változó intenzitású érdeklődéséről. Más kérdés, hogy a sok huzavona miatt valamelyest csökkent az esélye annak, hogy a támadó a spanyol fővárosba igazoljon, és ha a PSG-nek sikerül rávennie Mbappét arra, hogy új szerződést kössön velük – ezen dolgoznak a hírek szerint –, akkor minden bizonnyal ez nem is fog megtörténni. Egy biztos: jövő nyáron sokkal okosabbak leszünk.
Apropó, Donatello – a kultikus becenév onnan származik, hogy a PSG játékosai szerint Mbappé kísértetiesen hasonlít a legendás Tini Nindzsa Teknőcök egyik tagjára, aki a híres olasz szobrászművész nevét viselte. Így hát Thiago Silva, a gárda akkori csapatkapitánya 2017 őszén egyszer csak meglepte az öltözőben a fiatal játékost egy Donatello-maszkkal (vannak, akik szerint valójában egy másik teknős, Michelangelo maszkja volt). Íme: