Huszonnyolc éve hunyt el Jeremy Brett, a színész, aki nemcsak eljátszotta Sherlock Holmes szerepét, hanem eggyé vált vele. De mennyire ismeri a kettejük történetét? Íme, néhány tény, amelyeket eddig talán nem hallott róla. Róluk.
Jeremy William Huggins néven született, de amikor eldöntötte, hogy a színészetet választja hivatásául, édesapja megtiltotta neki, hogy a valódi vezetéknevét használja egy ilyen kétes pályához. A színész az első öltönyének címkéjéről kölcsönözte a művésznevet, a kérdéses ruhadarabon a készítő megjelölése “Brett & Co.” volt. Egyébként előtte zsoké szeretett volna lenni, mert szerette a lovakat, de erről később azt mondta, túl nagy lett hozzá a termete.
Egy londoni drámaiskolába járt, első szerepét 1954-ben kapta, a manchesteri Library Theatre-ben. Ott barátkozott össze egy életre Robert Stephenson nevű kollégájával, akivel eleinte csak a szobájukat osztották meg, majd szerepeiket is, tanúk voltak egymás esküvőjén, és az életből is két hónap eltéréssel távoztak.
Tizenéves koráig raccsolt, amikor egy műtéttel sikerült korrigálni a beszédhibáját. Utána kiváló lett a kiejtése, amiben természetesen a színésziskolájának is jelentős szerepe volt.
Filmszínészként Sherlock Holmes-t játszotta, színpadon pedig egyszer dr. Watsont is: 1980-ban, vagyis még a sorozata előtt Los Angelesben szerepelt egy Holmes-történetben, ahol Charlton Hestoné volt a főszerep.
A legjobb Sherlock Holmes akart lenni, akit a világ valaha látott, és megszállottan igyekezett több szenvedélyt vinni a detektív karakterébe. Kimerítően tanulmányozta mind Arthur Conan Doyle-t, mind a Holmes-műveket, és kínosan ügyelt arra, hogy a forgatókönyvek és az eredeti között ne legyenek eltérések. Volt egy 77 oldalas dokumentuma, amelyben precízen vezette Holmes jellegzetes szokásait.
Brett balkezes volt, Sherlock Holmes viszont jobbkezes. Így hát amikor szerepe szerint valamit le kellett jegyeznie, és közeli volt a felvétel, a forgatáson kézdublőrt alkalmaztak.
Miután több évadnyi epizódban eljátszotta a detektívet, elképesztően népszerű lett a gyerekek körében is. Ekkor kezdte el zavarni, hogy Holmes kábítószerfüggő, így engedélyt kért Arthur Conan Doyle lányától, hogy a sorozatban Sherlock Holmes megszabadulhasson a kokaintól. Az engedélyt megkapta.
Legalább egyszer idegösszeomlást kapott, miközben még aktívan játszotta a detektív szerepét. Bipoláris zavarban szenvedett, Sherlock Holmes-nak az övével rokon lelki alkata pedig lenyűgözte. Mindketten szenvedéllyel, energikusan vetették magukat valami hajszolásába, hogy aztán egy letargikus időszak következzen. Brett nem is tudta abbahagyni a munkát, a forgatás után is „vele maradt” a szerepe. Ebédszüneteit egyedül töltötte, a forgatókönyvet olvasva, de még a hétvégét és az ünnepnapokat is Holmes tanulmányozásának szentelte. Mentális problémáira többek közt lítiumtablettákat kapott, amitől testsúlya gyarapodni kezdett, ő maga pedig lelassult. Élete utolsó évtizedében többször is kórházi kezelésre szorult, általános állapotromlása pedig már a forgatáson is tetten érhető volt. Előfordult, hogy összeesett, máskor „csak” oxigénmaszkra szorult.
Sherlock Holmest keresse a Galaxy4 műsorán!