Olaszország 98. perces góllal tett sokat a lehetséges magyar Eb-továbbjutásért

Mintha csak a magyar-skótot láttuk volna, utolsó perces gól, olasz-horvát 1-1. Nagyon kellett ez a magyar reményeknek.

(Photo by Tullio Puglia – UEFA/UEFA via Getty Images)

Hétfő este a B csoport utolsó meccseit rendezték a futball Európa-bajnokságon, Németországban. Magyarország számára is tétmeccsek voltak ezek, ugyanis válogatottunk vasárnapi, 100. perces győzelmének köszönhetően versenyben van a továbbjutásért, csoportharmadikként ez még lehetséges.

A B négyesből nekünk az kellett, hogy Albánia ne verje meg a csoportot két meccs után megnyerő, tét nélkül pályára lépő Spanyolországot, és hogy Horvátország ne győzze le Olaszországot.

Előbbi elég simán látszott megvalósulni, a spanyolok a barcás Ferran Torres góljával hamar vezetést szereztek, az albán fordítás nem igazán volt benne a levegőben, maradt is az 1-0 a végéig.

A másik rangadó viszont drámaian alakult. Az olaszok majdnem egy órán át tartották a 0-0-t, ami nekik tökéletes volt, ráadásul ők támadtak, nekik akadtak – elpuskázott – helyzeteik. Az 55. percben aztán a szünetben beállt Frattesi felkavarta az állóvizet, magasra feltett karral ért a labdába, a bíró pedig némi videózás után büntetőt fújt. A tizenegyeshez az aranylabdás Luka Modric állt oda, erőtlen és alig helyezett gurítását balra vetődve simán kivédte Gianluigi Donnarumma kapus.

Az olaszok mégis elméláztak, a következő horvát beadásból fejes ment a kapujukra, Donnarumma megint bravúrral védett, de a kipattanót Modric beverte. 1-0-ra vezettek a horvátok, és biztos továbbjutóvá váltak.

Az olaszok visszacsúsztak a csoport harmadik helyére, de így is elég jó pozícióban maradtak volna a harmadik helyes továbbjutáshoz, jobb gólkülönbséggel a magyar csapat előtt. Olaszország viszont nem akart számolgatni, ment az egyenlítésért a látványosan leálló horvátokkal szemben. De nem jött össze semmi, majd a 8 perc hosszabbítás még adott némi reményt. Ott a horvátok mindent könnyedén védekeztek ki, már 97 percen is túl járt az óra, amikor is az olasz középhátvéd, a bolognás Calafiori Beckenbauerként indult meg fölfelé, átlépett egy védővonalon, majd az utolsó előtt forintos labdát tett ki balra a tök üresen érkező Mattia Zaccagninak. Olyan jó passz volt, hogy át se kellett venni, a csereközéppályás egyből a bal felsőbe csavarta a labdát, védhetetlenül. Annyira kevéssel a 98 perc letelte előtt, hogy a bíró már az újrakezdést sem engedte.

Zaccagni már elrúgta a labdát, úton első válogatottbeli gólja (Photo by Harry Langer/DeFodi Images via Getty Images)

Az 1-1-gyel Olaszország csoportmásodikként továbbjutott, a horvátok két pontjukkal – a harmadikok listáján – besoroltak a magyar válogatott mögé, és ugyan még nem estek ki, de annak szélére sodródtak.

A harmadikok jelenlegi rangsora: meccsek/győzelmek/ikszek/vereségek/lőtt gólok/kapott gólok/gólkülönbség/pontszám

Magyarország a jelenlegi csoportharmadikok listáján a harmadik helyen áll, a hat harmadikból négy megy tovább. Kedd kora este jönnek a D csoport meccsei, innen kvázi lehetetlen, hogy a magyarok mögé csússzon a harmadik, Ausztria, de este, a C csoporton újra lehet izgulni: ha az angol-szlovént Anglia megnyeri, Magyarország továbbjut az Eb-nyolcaddöntőbe. Ha ez nem jön össze, szerdán, az F csoportnak köszönhetően még lehet esélyünk a továbblépésre.