Őrült összegek az angol átigazolási piacon

Ha valakiben lettek volna eddig kétségek afelől, hogy a világ legértékesebb labdarúgó-bajnoksága a Premier League, a 2023 januári átigazolási időszak minden eddiginél jobban megmutatta, hogy a legnagyobb játékos- és persze pénzmozgás az angol élvonalé. Míg a további négy európai topligában sok helyen inkább a spórolás volt jellemző, a szigetországban ez a szó teljesen mást jelent.

Mélyen várakozáson alul szerepel eddig a Chelsea, amely csupán kilencedik a PL-ben, tíz pontra a BL-indulást érő helyekről. Nem csoda, hogy a Kékek alaposan belehúztak, ennek jegyében döbbenetes összeget, közel 330 millió eurót sem sajnáltak az új igazolásokra.

Az újonnan érkezők névsora egészen kivételes, kis túlzással egy teljes csapatot ki lehetne állítani belőlük, melynek akár önállóan is lenne esélye a jó szereplésre: Mihajlo Mudrik (a Sahtartól jött, 70 millió euróért), Benoît Badiashile (Monaco, 38 millió), Noni Madueke (PSV, 35 millió), Malo Gusto (Lyon, 30 millió – tavasszal még „visszajátszik” a Ligue 1-ben), Andrey Santos (Vasco da Gama, 12 és fél millió), David Datro Fofana (Molde, 12 millió), João Félix (Atlético Madrid, egyelőre kölcsönben, 11 millió euró) és a Benfica középpályása, a friss világbajnok Enzo Fernandez minden idők hatodik legdrágább játékosaként, miután a londoniak 121 millió eurót is hajlandóan voltak fizetni érte a portugáloknak.

Érdemes megjegyezni, hogy az újak átlagéletkora mindössze 20,3 év, vagyis a Chelsea részéről ez komoly befektetésnek is tűnik a jövőre nézve. És valóban, az új játékosokkal megvan az esély a jó szereplésre, de a gárdán és Graham Potteren a nyomás az elköltött összeggel egyenesen arányos: a csapatnak meg kell kezdenie a felzárkózást, menteni azt, ami a szezonból még menthető (egy biztos: a múlt pénteki Fulham elleni produkció alapján teendő van épp elég).

A világ hatodik legértékesebb játékosa, Enzo Fernandez Portugáliát cserélte le a szigetországra (Photo: Getty Images)

Az éllovas Arsenal sem fukarkodott a télen (60 millió eurós kiadás) – különösen magukhoz képest –, bár az Ágyúsokhoz csak három új játékos érkezett: a fiatal kora ellenére a világbajnokságon a lengyelek valamennyi meccsén pályára lépő Jakub Kiwior az olasz Speziától jött 25 (!) millió, Leandro Trossard a Brightontól 24, Jorginho pedig éppen a Chelsea-től érkezett 11,3 millió euróért.

Két, a Premier League-ben egyaránt kiesésre álló klub is mélyen a zsebébe nyúlt az elmúlt hónapban, velük folytatjuk. A sereghajtó Southampton a Kamaldeen Sulemana (Rennes), Paul Onuachu (Genk), Carlos Alcaraz (Racing Club), Mislav Orsic (Dinamo Zagreb), James Bree (Luton Town) kvintettért összesen mintegy 63 millió eurót utalt át az eladóknak.

A Bournemouth is igyekezett határozott (anyagi) lépéseket tenni a bennmaradás érdekében: ez ötvenhatmillió eurós mínuszt jelentett a bankszámlájukon, viszont három nagy fogásukra is büszkék lehetnek: a Dinamo Kijev ifjú titánja, Ilja Zabarnyij a Lorient gyorsvonat sebességű szélsője, Dango Ouattara és a Bristol City gólerős csatára, Antoine Semenyo is Dél-Angliába költözött. Emellett csatlakozott a gárdához kölcsönben az AS Roma balhátvédje, Matías Viña is.

2021, azaz a tulajdonosváltás óta a világ egyik leggazdagabb klubjának számít a Newcastle United, ami máris látszik a csapat eredményességén, de úgy, hogy az újgazdag klubokra jellemző rapid gyorsbevásárlás helyett megfontolt és okos igazolásokat visznek északon. Ez eredménnyel is párosul, hiszen a Szarkák Eddie Howe irányításával dobogós helyek környékén állnak a PL-ben. Persze a téli igazolások így is elvittek 49 millió eurót – a legnagyobb tételnek Anthony Gordon számít, a 21 éves angol szélsőt 45,6 millió euróért sikerült a Tyne partjára csábítani az Evertontól.

Ha azt mondjuk, korábbi önmagához képest nemcsak a Chelsea, de a Liverpool is rosszabbul teljesít, akkor – ugyancsak a hétvégén mutatott játék alapján – meglehetősen finoman fogalmaztunk. Lehet érdemesebb lett volna határozottabbnak lenni a piacon, mert a Vörösök túl nagy aktivitást idén nem mutattak, csupán egy nagyágyúra ruháztak be: a katari vb-n a holland válogatottban remeklő Cody Gakpót 42 millió euróért vásárolták meg a PSV Eindhoventől.

A Leeds United elsősorban német nyelvterületről erősített: a Hoffenheim francia tehetségéért, Georginio Rutterért 28 millió, a Salzburg osztrák belső védőjéért, Max Wöberért pedig 12 millió eurót perkált ki. Érkezett kölcsönbe a Juventus amerikai válogatott középpályása, Weston McKennie is.

A kiesés ellen harcoló Wolverhamptonnál a novemberben kinevezett menedzser, Julen Lopetegui igazán nem panaszkodhat, hogy a klubvezetés ne segítené ki minőségi játékosokkal, mégpedig úgy, hogy azokat viszonylag elfogadható áron sikerült megszerezni. A hat friss igazolás közül mindenképpen kiemelhetjük a Flamengótól 18,7 millió euróért szerződtetett João Gomest, a Nice-től 11 millióért leigazolt, korábban a Southamptont és a Fulhamet is megjárt Mario Leminát, a PSG-től szinte aprópénzért, 5 millió euróért megszerzett Pablo Sarabiát és a West Hamtől érkező rutinos védőt, Craig Dawsont, aki nem egész 4 millió eurójába került a Wolvesnak.

Sarabia már a Wolves mezében (Photo: Getty Images)

A Farkasok után a Rókák jönnek a sorban: a Leicester City 17 millió eurót áldozott a vb-n remeklő ausztrál védőre, Harry Souttarre, illetve 14 milliót a dán U21-es válogatott balhátvédre, Victor Kristiansenre. Előbbi a Stoke Citytől, utóbbi a Köbenhavntól jött. A brazil Tetê pedig a Sahtar Donyecktől, kölcsönbe.

Unai Emery, az Aston Villa menedzsere is elégedett lehet, hiszen a birminghami klubvezetés is tette a dolgát: a Chicago Fire 19 éves, gólerős kolumbiai támadóját, Jhno Duránt 16,6 millió, a Betis spanyol balhátvédjét, Álex Morenót 13 és fél millió euróért sikerült megkaparintania az eddig stabil középcsapatnak számító Villának.

A már veszélyes zónában lévő együtteseket figyelve az újonc Nottinghamnél a legnagyobb durranást két brazil futballista, a védekező középpályás Danilo és a belső védő Felipe leigazolása jelentette. Előbbi a Palmeirastól jött 20 millió, míg utóbbi az Atletico Madridtól 2,3 millió euróért. A veterán Keylor Navast az első számú kapus, Dean Henderson sérülése miatt kölcsönvették a PSG-től, és két másik rutinos, Premier League-tapasztalattal rendelkező játékos, Jonjo Shelvey és Chris Wood is a Forestnél kötött ki erre a félévre, mindketten a Newcastle-től érkeztek. A nyári átigazolásokhoz képest erősen visszafogták magukat…

A Crystal Palace szurkolói és persze szakmai stábja Naouirou Ahamada (VfB Stuttgart, 12 millió euró) és Albert Sambi Lokonga (Arsenal, kölcsönben) szerződtetésének örülhettek, míg a West Ham az Aston Villától 12 millió euróért szerződtetett Danny Ingsszel és a São Paulótól megszerzett Luizãóval erősített.

Vissza az élcsapatokhoz: nem robbantottak bankot a két manchesteri klubnál és a Tottenhamnél sem. A címvédő Manchester City egyetlen játékost igazolt csupán, a mindössze 20 éves argentin védekező középpályást, Máximo Perronét, akiért 11 és fél millió eurót kasszírozott a Vélez Sarsfield. A Spurs Pedro Porro (Sporting) és Arnaut Danjuma (Villarreal) kölcsönvételére költött el 8 millió eurót, a United pedig egy igazán nagy halat fogott: a világbajnokságon góljai mellett Lionel Messivel történt afférjairól is elhíresült Wout Weghorstot kötötte magához a nyárig. A holland játékosért egyelőre 3 millió eurót fizettek fele-fele arányban anyaegyesületének, a Burnley-nek és őszi munkaadójának, a Besiktasnak. Kölcsönvették a Crystal Palace kapusát, Jack Butlandet és sokak meglepetésére a Bayern München középpályását, Marcel Sabitzert is.

Christian Eriksen sérülése gyors megoldást kívánt, Marcel Sabitzer érkezett kölcsönben a csapathoz (Photo: Getty Images)

A szezon egyik meglepetéscsapata (és az egész premier League üde színfoltja), a Brighton tehetséges tinédzserekkel erősített: mindössze a 18 éves argentin Facundo Bounanotte a Rosario Centraltól és a 19 esztendős svéd Yasin Azarit az AIK-tól érkezett a gárdához.

A szintén erőn felül teljesítő Fulham a Torino középpályását, a szerb Szasa Lukicsot szerezte meg 13 millió euróért, a Brighton védőjét, Shane Duffyt nem publikus összegért, Cédric Soarest pedig kölcsönbe az Arsenaltól.

A második legkevesebbet költekező egy újabb meglepetéscsapat, a Brentford volt: a külső-londoniak megkaparintották Kevin Schadét – a nemrégiben a Liverpool által is csábított német U21-es válogatott játékosért egyelőre 1 millió eurót utaltak át a Freiburg számlájára, de bizonyos feltételek teljesülése esetén a nyártól végleg a fővárosiaké lehet, klubrekordot jelentő átigazolási összegért.

Szerettünk volna jó hírekkel kedveskedni az Everton drukkereinek is, de hiába férne rá az erősítés a kieső helyen tanyázó liverpooli együttesre, Sean Dyche csapata senkit sem igazolt le, csupán Ellis Simmst rendelte vissza a sunderlandi kölcsönjátékból. Igaz, a támadó hét gólt is szerzett az ősszel a Championshipben, vagyis akár javíthat is a Kékek szegényes támadójátékán.

ITT olvasható a Ligue 1-ről szóló, ITT pedig a Bundesliga legfontosabb igazolásait bemutató anyagunk, míg az angol és német másodosztályról, valamint a skót Premiershipről szóló összefoglalót EZEN A LINKEN találják.