Igen, hamarosan láthatja az Úszó erődöt a kínálatunkban- akár több alkalommal is. Minden idők egyik legszerethetőbben butácska akciófilmjéről beszélünk, az amerikai álom egyik legerősebb képviselőjéről, Steven Seagal egyik legmarconább szerepéről. A film története egyszerű, hiszen Steven Seagal legyőzi a gonoszokat, kicsit részletesebben azokat a gonoszokat, akik egy amerikai cirkálóhajó megszerzésével atomparát akarnak előidézni. Ne finomkodjunk, igazi klasszikusról beszélünk, ezért nem is a történet elemzésével rukkolnánk elő, hanem pár fontos aprósággal a film környékéről!
No copf
Ez volt az akkorra már sztárnak számító Steven Seagal első komolyabb költségvetésű filmje. Az addigiak is elég sikeresek voltak, hiszen ki ne emlékezne a Nicóra vagy a Törvényre törvére, de mivel ezek kis filmek voltak, Seagal nagyjából szabad kezet kapott benne a külsejét illetően. Az Úszó erődnél viszont már szó sem lehetett erről, ezért le is vágatták vele legendás copfját, ugyanis a haditengerészetnél nem megengedett a hosszú haj.
A film sikere Harrison Fordot is megihlette
Andrew Davis rendező áll A szökevény című, az Úszó erődnél azért jóval idézőjelmentesebben is klasszikusnak számító film mögött is, amire már ennek a forgatása alatt leszerződött. Davis mindenképp Harrison Fordot akarta a szerepre, aki vonakodott azt elfogadni, de épp az Úszó erődöt látva döntött úgy, hogy elvállalja. Jól döntött, hiszen a film hét Oscar-jelölést kapott, abból az Úszó erődben is feltűnő Tommy Lee Jones be is húzta a legjobb férfi mellékszereplőnek járó szobrot.
Seagal egyetlen szakmai sikere
Az úszó erőd két Oscar-jelölést is kapott, a legjobb hang és a legjobb vágás kategóriában. Egyiket sem nyerte meg, de így is kimondható, hogy ez volt Steven Seagal karrierjének egyetlen filmje, ami Oscar, vagy bármilyen értelmezhető díj közelébe került. Egyébként gazdaságilag is ez volt a legnagyobb dobása, hiszen 35 milliós költségvetésből 156,5 milliós bevételt ért el.
Egy barátság vége
Talán nem véletlen, hogy az Úszó erőd volt Seagal utolsó igazán sikeres filmje, hiszen itt esett ki a rendezők és stúdiók kegyeiből is. A közös emlékezet szerint Seagal képtelen volt nem beleszólni mindenbe forgatásai alatt, a frogatókönyvtől kezdve egészen a rendezésig. Andrew Davis soha többé nem is dolgozott vele együtt, pedig A szökevénybe például nyolc olyan színészt vitt be, aki már itt is feltűnt. Hogy Seagal mennyire magáénak gondolja a filmet, arról sokat mond, hogy 2007-ben kifejtette, Tommy Lee Jones neki köszönheti az Oscarját, hiszen az Úszó erődben mutatott karaktere dögunalmas volt, és az ő javaslatára lett olyan színes rosszfiú, hogy Davis magával vitte a következő filmjébe is, ami miatt ugye összejött a szobor. Aha.
Join the army!
A Top Gun annak idején a légierőhöz hozta meg a nézők kedvét, az Úszó erőd több fiatalt is arra sarkallt, hogy a haditengerészethez csatlakozzon, bár konkrét számokat nem árultak el. Az biztos, hogy a film különösen jó színben tünteti fel az állományt.
Úszó erőd – május 18., 20:05, TV4 és május 19., 22:00, FILM4.