Pánikszoba – amikor a rettegésnek külön tér kell

Ha valaha is elgondolkodott azon, hogy egy saját kis erődítmény jól jönne egy betörés esetén, akkor a Pánikszoba című film (vasárnap 20:00 FILM4) garantáltan megerősíti ebben a gondolatban. Ez a 2002-es amerikai akcióthriller klausztrofób élményt nyújt, miközben arra készteti, hogy végignézze az otthona alaprajzát, hátha valahol elférne egy pánikszoba.

Vastag ajtó, biztos bunker

Meg Altman (Jodie Foster) és kislánya, Sarah (Kristen Stewart még a vámpírrománcok előtt) egy hatalmas New York-i házba költöznek. Az ingatlan egy különleges extrával rendelkezik: egy pánikszobával. Ez egy szuperbiztos, acélajtós menedék, amit eredetileg arra találtak ki, hogy védelmet nyújtson betörés esetén. És láss csodát, nem kell sokáig várni, hogy szükség legyen rá – három rosszarcú alak (Forest Whitaker, Jared Leto és Dwight Yoakam) tör be az éjszaka közepén. A gond? Pont azt keresik, ami a pánikszobában van, így a helyzet hamarosan élet-halál harccá válik.

Mindent is meg lehet figyelni!

David Fincher (Hetedik, Harcosok klubja, Holtodiglan) rendezésében egy igen feszültséggel teli thriller készült el. Nincs menekvés, nincs hova bújni – csak egy kis zárt tér és a kíméletlen tempó. A film nem szokványos akcióorgia, inkább a pszichológiai feszültségre épít. Ráadásul Jodie Foster olyan kemény anyukát alakít, aki a rettegés közepette is képes logikusan gondolkodni és az utolsó erejéig is harcolni a gyerekéért. És ha ez nem lenne elég, Jared Leto szőke rasztahajjal parádézik benne, ami önmagában is egy thriller kategória.

A film nem egy sci-fi találmányra épül, a pánikszobák valóban léteznek, és bizonyos emberek tényleg úgy gondolják, hogy jobb egy ilyet birtokolni, mint egy kerti törpét. Ezek a szuperbiztos szobák golyóálló falakkal, saját szellőzőrendszerrel és egy sor high-tech kütyüvel felszereltek, hogy egy esetleges támadás vagy természeti katasztrófa esetén védelmet nyújtsanak.

Válsághelyzet? Igyunk!

A pánikszobák népszerűek az amerikai milliárdosok és hírességek körében, akik attól tartanak, hogy egy nap valaki bekopog egy kevésbé baráti szándékkal. De politikai vezetők és nagyvállalatok is használnak ilyeneket, hogy biztosítsák a legnagyobb diszkréciót és biztonságot egy válsághelyzetben. A világ különböző pontjain találhatók luxusvillákba épített titkos menedékek, de vannak olyan helyek is, ahol teljes föld alatti bunkereket alakítanak ki, hogy akár hónapokat is ki lehessen húzni egy esetleges veszélyhelyzetben. Az átlagemberek pedig például Izraelben találkozhatnak ilyenekkel, persze ott nem a betörők hanem az esetleges bombázás vagy más kevéssé barátságos eszközök ellen védenek.