A Premier League legnagyobb tehetségei Katarban

Legutóbbi összefoglaló cikkünkben a Network4-en látható bajnokságok játékosait bemutató sorozatunkban a Premier League-gel foglalkoztunk – akkor az angol élvonal legnagyobb sztárjait vettük górcső alá. Ezúttal azokra a futballistákra fókuszálunk, akik a jövő meghatározó labdarúgói lehetnek, akiktől azt várjuk, hogy a tornán szintet lépnek, válogatottjuk kulcsemberivé válnak.

Számos olyan világbajnokságra emlékezhetünk, ahol fiatal, még pályafutásuk elején járó futballisták kápráztatták el a közönséget, és szereztek maradandó élményeket hosszú évekre a szurkolóiknak – elég csak a brazilok legendájára, Pelére gondolnunk, aki még nem volt 18 éves, amikor a magasba emelhette 1958-ban a Rimet-kupát, Cristiano Ronaldo pedig 21 évesen már szinte érett játékos volt a portugál együttesben, amikor a 2006-os vb-n egy meccs kivételével mindegyik összecsapáson kezdett. A támadó immár az ötödik vb-jére készülhet.

A katari tornán is ott vannak szép számmal a húszas éveik elején (vagy még ott sem) járó, a Premier League-ben már bizonyító, de még csak az első világbajnokságukra készülő ifjoncok.

Például a címvédő francia válogatottnál, ahol az Arsenal 21 éves tehetsége, William Saliba is bizalmat kapott Didier Deschamps szövetségi kapitánytól. Teljesítményével rá is szolgált erre: a tavaly még az Olympique Marseille-ben bizonyító védő ugyanis a PL listavezetőjének valamennyi szezonbeli bajnokiján kezdő volt, és egy kivételével végig is játszotta azokat.

Az argentinoknál Julian Álvarez ugyanúgy komoly konkurenciával kell megküzdjön, mint klubjában, de a 22 éves Man City-csatárnak itt nem Erling Haalanddal, hanem többek között Lautaro Martínezzel, Angel Correával és Paulo Dybalával kell majd megvívnia a támadósorba kerülésért, ahol Lionel Messi és Ángel Di María helye stabilnak tűnik.

Martinez nemcsak a klubcsapatában, de a válogatottban is különösen erős konkurenciát kap (Photo: Getty Images)

A németeknél Armel Bella-Kotchap, a Southampton 20 esztendős játékosa segíthet stabilizálni az elmúlt időszakban nem túl acélosnak tűnő védelmet. Az egyébként párizsi születésű, de Németországban felnőtt hátvéd a Szenteknél alapembernek számít.

A hollandok előszeretettel építenek be a válogatottba fiatal, sokra hivatott játékosokat. A balhátvéd Tyrell Malacia tavaly mutatkozott be az Oranjéban, és nyári klubváltása is jól sült el: a Feyenoord után a Manchester Unitedben is folyamatosan bizonyít, várjuk, hogy egyre nagyobb szerepet kapjon a válogatottban is.

Nem szűkölködnek tehetségekben a portugálok sem. Bár Ronaldo kvalitású szuperklasszisuk csak ritkán születik, azért ott van Diogo Dalot, aki – egy Milanhoz tett kitérőt leszámítva – 2018 óta a Manchester United játékosa. A nagy áttörést a 2021/22-es idény hozta meg a számára, és ma már szinte kirobbanthatatlan a Vörös Ördögök kezdőjéből a kiváló mentalitású játékos.

A Dalot-hoz hasonlóan 23 éves Darwin Núñez nem véletlenül ért meg közel 100 millió eurót a nyáron a Liverpoolnak: az uruguayi támadó a dél-amerikai ország drukkereinek reményei szerint hasonlóan sok örömöt szerez majd nekik, mint a vb-n szintén ott tartózkodó, de már egyaránt 35 éves Edinson Cavani-Luis Suárez kettős. Az idei válogatott meccsek közül csupán kettőt hagyott ki, így arra számítunk, a vb-n jelentős szerephez jut az ifjú játékos.

Az afrikai kontinens tehetségei közül a ghánai Tariq Lampteyt emeljük ki: a jobbhátvédként és jobbszélsőként is bevethető, szélvészgyors játékos a Chelsea nevelése, de a PL idei meglepetéscsapatában, a Brightonban teljesedett ki, ahol igazi közönségkedvenccé vált. Klubtársának, az ecuadori Moisés Caicedónak pedig jót tett, hogy a Brighton tavaly kölcsönadta a belga élvonalbeli Beerschotnak, ahol megerősödött, tapasztaltabb lett, és ennek köszönhetően jelenlegi edzője, Roberto De Zerbi a csapat mindegyik őszi bajnoki összecsapásán a kezdőbe jelölte, a játékos a vb nyitómeccsén is kezdő volt.

Ha már Belgium: a legutóbbi világbajnokság bronzérmese is a soraiban tudhat egy Premier League-ben játszó ifjoncot: a 21 éves Amadou Onana a 2021/22-es szezonban a Lille-ben mutatott teljesítményével győzte meg Frank Lampardot, az Everton menedzserét, hogy érdemes leigazolni – a remek fizikai adottságokkal megáldott védekező középpályás meg is hálálta a bizalmat az elmúlt hónapokban a liverpooli együttesben.

Amadou Onana a belgák új felfedezettje lehet (Photo by Michael Regan/Getty Images)

Az Egyesült Államok 26-os keretében kifejezetten sok fiatal, 20 év körüli tehetséget találunk, köztük van a Leeds United duója, a középpályás Tyler Adams és a csatár Brenden Aaronson is.

A brit futball egyik legnagyobb ígérete – sőt annál már több – a még mindig csak 21 esztendős Brennan Johnson. A Nottingham Forest walesi titánjának hatalmas szerepe volt abban, hogy csapata 23 év után ismét kivívta a feljutást a Premier League-be, és bár komoly kérői is voltak, a nyáron szerződést hosszabbított az egyébként szintén walesi Steve Cooper gárdájával. Bár kiváló teljesítménnyel jelentkezett be Katarban a veterán Gareth Bale, nem lenne meglepő, ha az ifjú Johnson már ezen a tornán átvenné a karmesteri pálcát a walesi együttesben.

Végezetül néhány szóban az angol válogatott két fiataljáról. Már a Premier League vb-sztárjait bemutató cikkünkben is említést tettünk róluk, azért ezeken a hasábokon is megérdemlik a figyelmet. Bukayo Saka nevét a legtöbben a tavalyi Európa-bajnokság döntőjében jegyezték meg: azt Gareth Southgate szövetségi kaptánytól kellene megkérdezni, miért az Arsenal akkor még 19 éves támadóját jelölte ötödik, sorsdöntő rúgónak a büntetőpárbajban, akinek így életében először kellett odaállnia a 11-es ponthoz felnőtt tétmérkőzésen. A játékos, mint tudjuk, hibázott, így az angolok csak ezüstérmesek lettek. Nem tudhatjuk, a csatárnál ez okozott-e valamifajta törést, mindenesetre a listavezető csapatban mutatott teljesítménye alapján úgy tűnik, lényegében semmit, sőt, az angolok első meccsén kétszer is betalált Irán ellen. Saka tehetsége vitathatatlan, és egyértelmű, hogy ennek a háromoroszlánosok láthatják a hasznát. Ugyanez érvényes a Manchester City 22 éves középpályására, Phil Fodenre is, aki az említett mérkőzésen 20 percet kapott csereként, de a torna hátralévő részében vélhetően nagyobb szerepet szán neki az angol kapitány.