Premierajánló: Bűntények a pálmák alatt – Melós exek

Hogyan dolgozhatunk együtt az exünkkel? Nehezen! – vágnánk rá sokan, de a Bűntények a pálmák alatt (kedd 20:00 STORY4) című sorozat két szereplője megpróbálja. Clarissa rendőrkapitány helyzete a sorozatban nem egyedi, hiszen sokan találkoznak hasonló helyzettel a való életben is. De vajon tényleg működhet az ilyen kényes együttműködés?

Hogy jobban érthető legyen a konfliktus, ebben a részben Clarissa a volt férjével, Floriannal kénytelen együtt nyomozni egykori szomszédjuk, egy orvos ügyében, akit szexuális zaklatással vádoltak meg, majd meggyilkoltak. Mindeközben Édouard dokumentumfilmet készít a nyomozókról, remélve, hogy ezzel közelebb kerülhet Kellyhez. Az ügy váratlanul bonyolódik, amikor egy második áldozat holtteste is előkerül, ráadásul a két halott között összefüggés van. Ember legyen a talpán aki ezt kibogozza!

Na de mi kell ahhoz, hogy két ex együtt tudjon dolgozni?

Pszichológusok szerint nem lehetetlen a helyzet, de ehhez mindkét félnek tudatosnak és nagyon türelmesnek kell lennie. Kulcsfontosságú, hogy egyértelmű határokat szabjunk: a magánjellegű témákat ne keverjük össze a munkahelyi feladatokkal. Ha szükséges, közös megegyezéssel akár egy harmadik, semleges fél is segíthet a kommunikációban, különösen feszült helyzetekben. Magyarul, ha éppen leordítanánk az ex-fejét, mert elfelejtettük, hogy nem véletlenül ex, akkor lépjünk inkább hátra, vegyünk egy nagy levegőt, és hívjunk oda egy kollégát.

Valós példák is mutatják, hogy az együttműködés akkor lehet sikeres, ha mindkét fél nyíltan és őszintén beszéli meg a problémákat, miközben elfogadják azt is, hogy a múlton teljesen felesleges mind merengeni, mind azon gondolkodni, hogy lehettek volna máshogy a dolgok. Fontos, hogy ne a régi sérelmeket hozzuk elő folyamatosan, hanem inkább az aktuális feladatokra koncentráljunk.

A pszichológusok javaslatai szerint a közös munka akkor lesz fenntartható, ha mindkét fél tiszteletben tartja egymás privát terét és érzéseit. Ennek érdekében hasznos lehet a rendszeres, őszinte visszajelzés és a megfelelő érzelmi távolság megtartása. Ha pedig nem megy a dolog, akkor lépni kell, mert az nem éri meg, ha folyamatosan szenvedünk. Tehát igen, működhet az együttműködés, ha tudatosan és empátiával kezeljük a helyzetet – de ez nem könnyű.