Robin Williams, a szomorú bohóc

2014. augusztus 11-én, 63 éves korában Robin Williams öngyilkos lett. Halála után derült ki mindenki számára, hogy Williams depresszióban szenvedett, és a Parkinson-kór okozta szorongása és paranoiája vezethetett ahhoz, hogy megölje magát. A hír már csak azért is különösen sokkoló volt, mert a világhírű színész-humoristán nem látszott, milyen nehézségekkel küzd. És pont ezért lehetett, hogy halála jelzés volt mindenkinek: a külvilág sokszor semmit sem érzékel abból, hogy valaki nincs jó passzban, vagy esetleg súlyos problémákkal küzd.

Robin McLaurin Williams 1951. július 21-én született a chicagói St. Luke’s Kórházban, Illinois államban. Édesanyja, Laurie McLaurin egykor modell volt. Williams édesapja, Robert Fitzgerald Williams a Ford Motor Company Lincoln-Mercury részlegének egyik vezetője volt. Egy 2001-es Inside the Actors Studio interjúban édesanyjának tulajdonította, hogy humorérzékére fontos, korai hatással volt, és azt is megjegyezte, hogy megpróbálta megnevettetni őt, hogy figyelmet kapjon. Az alábbi képen vele látható, hét éves korában.

Csendes és félénk gyerekként jellemezte magát, aki csak akkor győzte le tartózkodását, amikor bekapcsolódott a középiskolai drámaosztályba. 1973-ban teljes ösztöndíjat kapott a New York-i Juilliard Schoolba. Egyike volt annak a mindössze 20 diáknak, akit felvettek, és egyike volt annak a két diáknak, akit John Houseman abban az évben felvett az iskola haladó programjába; a másik Christopher Reeve volt.

Williams és Reeve közeli barátok maradtak egészen Reeve 2004-ben bekövetkezett haláláig. Williams fizette Reeve orvosi számláit, és anyagilag támogatta a családját. Szeretetteljes kapcsolatuk annak ellenére tartós maradt, hogy nem sokáig jártak a színészképzésre: 1976-ban, az első évében Williams elhagyta a Juilliardot. Houseman javaslatára, aki azt mondta, hogy már nem tudott volna többet tanítani neki.

Ikonikus rádiósként a Jó reggelt, Vietnamban

Akkor már futott az Amerika-szerte népszerű, Happy Days című sorozat, amelynek egyik 1978-as epizódjában Mork szerepét kapta meg. Mork olyannyira népszerű volt a nézők körében, hogy kapott egy spinoffot: ez volt a nálunk is nagy sikerrel futott Egy úr az űrből (Mork & Mindy) című sorozat. 1978-1982 között futott, gyakorlatilag az egészet Williams improvizációinak megfelelően írták meg, és bejött: több mint 60 millió embert ültetett a tévé elé és szupersztárrá tette.

Sikerét jól jelzi, hogy Williams 1979. március 12-én szerepelt a Time magazin címlapján. A berobbanó ifjú tehetség aztán egymás után forgatta a sikerfilmjeit, mint a Jó reggelt, Vietnám!, a Halászkirály legendája, a Holt költők társasága, a Good Will Hunting, Mrs.Doubtfire, amelyek ráadásul azt is megmutatták, mennyire nagyszerű és sokoldalú színész.

Matt Damonnel a Good Will Huntingban

Ugyanakkor sok mindennel kellett szembenéznie. Dave Itzkoff Robin Williams című életrajzában Williams nyíltan beszél a kokainkultúráról, amely karrierje korai szakaszára rányomta a bélyegét, és amelyből ő is kivette a részét. Barátja, John Belushi halála (1982.) vezetett ahhoz, hogy kijózanodott, Belushi ugyanis túladagolásban halt meg. Williams sokáig bírta szerek nélkül – egészen 2003-ig, amikor egy alaszkai forgatáson visszaesett. 2006-ban elvonóra ment, és 2014-ben, nem sokkal a halála előtt jelentkezett be újra egy rehabra.

Tíz évig volt házas első feleségével, Valerie Velardival, akivel megszületett első fia, Zak. A nem túl hűséges Williams eltévelyedéseit egy darabig jól kezelte a felesége, de aztán Williams összejött Marsha Garces-szel, a dadussal, akinek Zak gondozása volt a feladata, és ezt már nem bírta ki a kapcsolatuk.

Marsha lett Williams második felesége, akivel egy lánya, Zelda és egy fia, Cody született. Miután házassága Marshával felbomlott, Williams 2011-ben újra megnősült, immár Susan Schneidert vette el, aki a férfi 2014-ben bekövetkezett haláláig a felesége maradt. Williams mindig tisztelettel bánt az életében jelen lévő nőkkel, a volt feleségeinek végül több mint 30 millió dolláros tartásdíjat fizetett (a New York Daily News szerint), ami kétségtelenül olyan kiadás volt, amit szívesen elkerült volna.

Williams, mint robot

A nagyszerű színészt legközelebb a Kétszáz éves ember című 1999-es filmben lehet látni, szerdán 20:00-tól a FILM4-en. Ebben a Martin család vásárol egy robotot, amolyan háziszolgát. De az ő robotjuk kicsit beleszól mindenbe, olyan mint egy nagyszájú nagynéni, aki a család legkisebb tagjára vigyáz. 200 évig dolgozik a család több generációjának, és abban reménykedik, hogy egyszer emberré válhat.