A feszültségektől nem éppen mentes hónapokat követően újra eufória uralkodik a Manchester United szurkolóinál. Végre lapátra tették Erik ten Hagot, és tényleg mintha egyfajta megkönnyebbülést, újjászületést lehetne érezni az Old Trafford irányából.
Nézzük a tényeket: november 11-től Rúben Amorim veszi át a Vörös Ördögök irányítását. A portugál szakemberért kifizetik a 10 millió eurós lelépési díjat a Sportingnak, a kérdés az, hogy valóban ő lesz-e a megmentő?
A United drukkerei évtizedeken át el voltak kényeztetve, az edzőkérdéssel pedig egyáltalán nem kellett foglalkozniuk. Sir Alex Ferguson ma már elképzelhetetlenül hosszú ideig, 1986 és 2013 között irányította az együttest, amelyet ezalatt rengeteg trófeához juttatott: többek között 13 angol bajnoki cím és két BL-elsőség fűződik a nevéhez.
Azóta ült már a kispadon többek között David Moyes, Louis van Gaal, Jose Mourinho, Ole Gunnar Solskjær, Ralf Rangnick, no és persze ten Hag, sőt ideiglenesen néhány egykori legendás játékos, így Ryan Giggs, Michael Carrick és most Ruud van Nistelrooy – ezekben a napokban éppen a holland a megbízott. Nem akármilyen névsor, igazi sztárokkal, különböző karakterekkel, akik többféle generációt képviselnek. Mégis, miért kellene, hogy most optimisták legyenek a szurkolók, mi változhat?
Mielőtt ebbe belemennénk, érdemes felidézni, hogyan és milyen körülmények között került Amorim annak idején a Sportinghoz.
2020 márciusában, miután Silast menesztették a lisszaboniaktól, hatalmas meglepetést keltett, hogy bejelentették Rúben Amorim érkezését. Egy mindössze 35 éves szakemberről volt szó, akinek a szerződtetése első blikkre több sebből vérzett. Egyrészt játékosként éppen az ősi rivális Benficát erősítette majdnem egy évtizeden keresztül, másrészt alig több mint két hónapnyi rutinja volt élvonalbeli edzőként – a Braga mestereként.
A különböző szurkolói fórumokon többen nemtetszésüknek adtak hangot.
„Teljes őrültség.”
„Újabb »nagyszerű« lépés a vezetőségtől, 10 millió euró egy licenc nélküli edzőért…”
Ilyen és ehhez hasonló reakciók érkeztek, ami nem volt meglepő, hiszen valóban ki kellett fizetni az említett összeget fájdalomdíjként a Bragának, Amorimnak pedig akkor még tényleg nem volt UEFA Pro Licence.
Tegyük még ehhez hozzá, hogy a Sporting, ha nem is romokban hevert, de komoly válságot élt akkoriban. Lassan 20 éve vártak arra, hogy bajnokok legyenek, a Benfica és a Porto dominálta a Primeira Ligát, anyagilag sem voltak stabilak, ráadásul a szurkolói csoportokkal is állandó volt a konfliktus.
Amorim viszont csattanós választ adott a kétkedőknek. 2021-ben bajnoki címre vezette a zöld-fehéreket, emellett két Portugál Kupa is a tarsolyba került, a Sporting pedig nemzetközileg is tényező lett. Az Oroszlánok egyébként jelenleg is vezetik a bajnoki tabellát – tíz meccsből tízet nyertek eddig –, a BL-ben pedig három mérkőzésen hét pontot gyűjtöttek, vagyis ott is jól állnak.
A portugál tehát remek munkát végzett a Sportingnál, de a szkeptikusak azzal érvelnek, hogy Ten Hag esetében is így volt. A holland tréner három bajnoki és két kupaarannyal a zsebében érkezett 2022-ben az Ajaxtól az MU-hoz. Ha nem is volt annyira fiatal, mint Amorim, azért az 50-es évei elején még mindig elmondható, hogy edzői karrierje nagyobb része még előtte volt, az új generációs, modernebb felfogású szakemberek közé sorolták.
Akadnak azonban olyan tényezők, melyek alapján kijelenthetjük, hogy mégsem azonos a két szituáció.
Ten Hag a leggazdagabb, legnagyobb hagyományokkal bíró holland klubtól jött két évvel ezelőtt, az Ajaxnál szinte elvárás volt, hogy az élen végezzen a hazai sorozatokban. Amorim viszont 2020 tavaszán már a negyedik edző volt a Sportingnál, amely 20 pontos hátrányban volt az élen állókkal szemben. Ten Hag mondhatni beleült a készbe, igaz, sikerült érvényesítenie a papírformát Amszterdamban, a portugálnak ugyanakkor komoly építkezésbe kellett kezdenie. Helyre kellett hoznia a csapat renoméját, az öltözői hangulatot és persze eredményeket is kellett produkálnia.
Közben olyan játékosokat épített be a Sportingba, akikért aztán hatalmas pénzeket fizettek a tehetősebb európai klubok. Manuel Ugarte, Matheus Nunes, Pedro Porro, Nuno Mendes, João Palhinha: csak néhány név, bár ez a néhány név önmagában mintegy 210 millió eurót hozott a lisszaboniak konyhájára – és a sort még folytathatnánk.
Évről évre látszólag gyengült a gárda, az eredmények viszont nem lettek tartósan rosszabbak, Amorim újabb és újabb klasszisokat tudott kinevelni.
Ami ten Hagot illeti, alapvetően kedves, barátságos embernek tartják, de messze nem olyan karizmatikus, mint Amorim. Utóbbi, bárhová is menjen, magára vonja a figyelmet, stílusával mindenkit lehengerel. A Guardian írt róla egy találó megjegyzést a kinevezése után:
„Rúben Amorim olyan, mint az a jóképű, sikeres férfi a koffeines sampon reklámban.”
Vagyis megnyerő, magabiztos egyéniség. Ez még persze önmagában kevés lenne ahhoz, hogy a Unitedet az egekbe repítse, de tény, hogy egy ilyen, energiát sugárzó egyéniség sokat jelenthet abból a szempontból is, hogy a Vörös Ördögök igencsak megtépázott tekintélyén jelentősen javítson.
Ami a játékospolitikát illeti, nyilván más a helyzet, mint a Sportingnál volt. Itt egy már-már kész, sztárokkal, legalábbis nagy nevekkel teletűzdelt együttes vár rá, a feladata az, hogy kihozza belőlük a legjobbat, önbizalmat adjon nekik.
Ebben nagy segítségére lehet, hogy Joao Palhinha, Matheus Nunes, Nuno Mendes, Pedro Porro és Manuel Ugarte mind korábbi játékosai. A csapat hangadói közül kettő, Bruno Fernandes és Diogo Dalot is honfitársa, de nyelvi akadályai a brazil légiósokkal, Casemiróval és Antonyval sem lesznek. Sőt, mivel spanyolul is remekül beszél és az angolja is – „latin szinten” – rendben van, semmiképp nem kell félteni. A kommunikációs képességei amúgy is kimagaslóak, ha kell, az újságírókat is az ujja köré tudja csavarni. Ez ten Hagnak nem igazán sikerült, ha szorult a hurok, ha magyarázkodnia kellett, borzasztóan tudott reagálni.
Végezetül, bármennyire is bizarrul hangzik, a holland eddigi manchesteri tevékenysége is Amorim malmára hajthatja a vizet. Ten Hagra sok rosszat el lehet mondani, de az tény, hogy egy kaotikus időszakban fegyelmet tudott teremteni a csapaton belül. Amorimnak már nem kell megküzdenie azzal az állapottal, amit a Glazer–Ratcliffe-féle tulajdonnal kapcsolatos ügyletek jelentettek. Ilyen szempontból már nyugi van az Old Traffordon, vagyis „csak” a szakmával kell foglalkoznia.
Persze így is sokakban vannak kételyek. Vajon a portugál a Unitednél is ragaszkodni fog a háromvédős rendszerhez? Alkalmas erre a keret? Ha nem jönnek hamar az eredmények, hogy bírja majd a nyomást? Manchesterben ugyanis jóval nagyobbak lesznek az elvárások.
A helyzet azonban az, hogy az MU elöljáróinak lépniük kellett. Ten Hag ideje igazából már régebben lejárt. Lehetett volna alkalmasabb jelölt erre a posztra? Nehéz kérdés. Arne Slot parádésan rajtolt a Liverpoolnál, igaz, ott azért az előd, Jürgen Klopp sikeresebb csapatot hagyott maga után. Amorim még mindig nagyon fiatal, 39 évesen pedig egy zűrös helyzetben lévő Manchester United akár rágós falat is lehet a számára.
Veszíteni valójuk azonban nincs a Vörös Ördögöknek. Változásra volt szükség, Amorim munkáját pedig mindenki nagy érdeklődéssel várja. Annak idején a legendás Ferguson 44 éves, vagyis szintén fiatal volt, amikor az MU edzője lett. Ez Rúben Amorimnak is sikerülhet.