Ryan Gosling a névtelen hősöket élteti

Ryan Gosling a Kaszkadőr (The Fall Guy) főszereplője, amelyet mától vetítenek a mozikban. A David Leitch rendezte film Los Angeles-i premierjén a filmet a kaszkadőröknek szóló szerelmeslevélnek nevezte. Nem véletlenül: a történet főszereplőjének is ez a hivatása, de egy balesetben megsérült, ezért majdnem munka nélkül maradt, ám exe, akit Emily Blunt játszik, meghívja egy nagyszabású munkára. Ám az Aaron Taylor-Johnson alakította kolléga eltűnik, amit igyekszik eltitkolni a producer mind a sajtó, mind a stábtagok elől. A dolgok kulminálódnak, hogy aztán a végén minden a helyére kerüljön.

Jelenet a filmből

„Ők a legkeményebben dolgozó emberek a showbizniszben” – mondta Gosling a vetítés előtt. „Ez a film nem más, mint egy óriási kampány a kaszkadőrök Oscar-díjáért. Mi vagyunk ezeknek a filmeknek az arca, de valójában a stábok csinálják a filmeket, és ez egy szerelmes levél nekik”

Hollywood régóta gondolkodik rajta, hogy ki kéne terjeszteni az Oscart a kaszkadőrökre is, de idáig nem történt még meg. Pedig nézzék, mit csináltak csak a film premierjén!

A film kapcsán egyre-másra jelennek meg cikkek a kaszkadőrökről, akiket ritkán nevesítenek, ám ők végzik el a munka veszélyes részét, amit a színészek nem vállalnak be, vagy nem vállalhatnak, mert túl sokat kockáztatnának – az is előfordul, hogy maga a stúdió nem engedi. Az egyikből kiderül, hogy bár a vásznon csak néhány pillanatig szerepel, Logan Holladay volt Gosling valódi kaszkadőrje – ő volt az, aki egy Jeep Grand Cherokee-t egy sydney-i tengerparton vezetett, és nyolc és félszer gurult le a homokon, megdöntve ezzel a hét gurulásból álló Guinness-rekordot, amelyet Adam Kirley, James Bond Aston Martinjának sofőrje állított fel a 2006-os Casino Royale-ban.

Holladay, mint sok kaszkadőr, sokkal jobban ért a filmkészítéshez mint ahhoz, hogy beszéljen az abban játszott szerepéről, ám most mégis megszólalt. „Mindig is a névtelenségre szerződtünk, és ez részben a közönség javát szolgálja” – mondja Leitch, aki a Harcosok klubjától kezdve egy évtizeden át Brad Pitt kaszkadőrdublőre volt, majd olyan akciófilmeket rendezett, mint a John Wick, A gyilkos járat, a Deadpool 2 és a Halálos iramban: Hobbs & Shaw. „Megpróbáljuk életben tartani az illúziót”. De amit Leitch és társai szeretnének, hogy az emberek többet tudjanak az illúzió mögötti történésekről. „Nem csak arról van szó, hogy kockáztatunk. Megtervezzük ezeket. A technikai tudás, a készség, a tapasztalat, a leleményesség és a kreativitás mennyisége, ami a kaszkadőrmutatványok kivitelezésébe került – egyszerűen itt az ideje, hogy beszélgessünk arról, hogy a kaszkadőrök szerves részét képezik a filmművészetnek.”

Leitch és Kelly McCormick, a felesége és partnere a 87North nevű produkciós cégükben, többek között a kaszkadőrök (köztük a The Fall Guy-ban szereplők) magánéletéről szóló Action című új doku-sorozatukkal próbálják megmutatni a kaszkadőrök életét. Leitch és McCormick áll egy új filmes elismerés, megalkotása mögött is, amelyet a stunt designerek kaphatnak, és először a Kaszkadőrben Chris O’Haráé lett, a hagyományosan kaszkadőrkoordinátornak nevezett munkakörért. Mind biztonsági, mind kreatív szempontból a kaszkadőrkoordinátor az, aki megtervezi, kiválasztja és irányítja a kaszkadőrmunkát egy filmben. Bár szerintünk a koordinátor nem a megfelelő kifejezés erre a munkára, hisz jóval többet tesz, mint csak a koordinálás.

A díjat a Screen Actors Guild és a Directors Guild of America hagyta jóvá, így talán elindult a folyamat, amelynek végén majd az Oscar-díjátadókon is kapnak egy külön kategóriát ezek a szakemberek.