Scarlett Johansson hangját ellopták, most épp az ilyenek ellen küzd az OpenAI



Pár hete még arról írtunk, hogy Scarlett Johansson letiltatta a ChatGPT nevű mesterségesintelligencia-alkalmazás mögött álló OpenAI cégnél a szolgáltatás hangját, amely kísértetiesen hasonlított a saját hangjára, most viszont már ez a cég is csatlakozott ahhoz a felhíváshoz, ami arra kéri az amerikai Kongresszust, fogadják el azt a jogszabályt, ami megvédené a művészeket és egyéb közszereplőket képmásaik jogosulatlan felhasználásától. 

fotó: Leon Bennett/Getty Images

A csoport hétfőn kiadott nyilatkozatában megfogalmazott cél, hogy szövetségi jog szabályozza a digitális képmások helyzetét: „a művészeknek jogukban áll megakadályozni minden olyan digitális másolat illetéktelen kereskedelmi terjesztését, amely annyira valósághű, hogy külső szemlélő azt hiheti, hogy az a tényleges művész neve, képmása, képmása vagy hangja” – áll a csoport közleményében. Tehát tulajdonképpen jogot adna a színészeknek arra, hogy bárkit bepereljenek, aki hamis képet, hangfelvételt vagy videót készít róluk.

Az ügy egyre több problémát okoz, és ezek között ott van a politikai tárgyú hamis felvételek terjesztése, illetve az ismert emberekről „készült”, természetesen szintén nem valós pornófilmek gyártása. Kérdés persze, hogy a törvényi szabályozás mennyire lesz elég, de Hollywoodban már egész mozgalom indult annak érdekében, hogy tiltsák be teljesen a művészek arcképeinek felhasználását.