66 éves, de mindenki femme fatale-ként gondol rá. Ehhez csak egy jelenet kellett az Elemi ösztön című filmben, és azóta szó szerint a lábai előtt hever a világ. Pedig Sharon Stone izgalmasabb két csinos lábnál. Ha valamiért lemaradt az ikonikus jelenetről, akkor itt nézheti meg.
Szóval ez az, ami nagyjából meghatározta karrierjét. De nézzük, mit lehet még tudni róla!
A pennsylvaniai Meadville-ben született, utóbb félénk gyerekként jellemezte magát – hosszú időnek kellett eltelnie, mire eljutunk az Elemi ösztönig. A középiskola elvégzése után, amikorra már elkezdett szépségversenyeket nyerni, Stone írói ösztöndíjat nyert a Pennsylvaniai Egyetemre. Ott kreatív írást és képzőművészetet tanult, de valójában a színészet felé kacsintgatott, annyira, hogy a szépségversenyen szerzett pénzéből magántanár segítségével tökéletesítette tudását. 1977-ben New Yorkba költözött, ahol leszerződött a Ford ügynökséghez, és a cég egyik legjobb modellje lett.
Egy parfümreklámban
Ám a lovaglás tönkretehet egy karriert. Legalábbis úgy tűnik, hiszen egy lovasbalesetet követően maradt egy heg a nyakán, így kikerült a pikszisből. A filmes áttörés csak három évvel később következett be, amikor Woody Allen szerepet adott neki a Csillagporos emlékek című filmben. Na jó, szerepecskét inkább. A ’80-as évek nagy részét egy sor felejthető szerep töltötte ki.
Csak amikor Arnold Schwarzenegger feleségét játszotta Az emlékmás című filmben, kezdett Hollywood igazán felfigyelni rá. És az sem árthatott, hogy 32 évesen meztelenül pózolt a Playboy magazinnak. Mire megkapta Catherine Tramell szerepét az 1992-es Elemi ösztön című filmben, már rég beskatulyázták. Ide egyébként 12 színésznőt castingoltak, Stone nem szerepelt az eredeti jelöltek közt, sőt Michael Douglas nem is volt hajlandó elgondolkodni rajta. Szerencsére a rendező megtette.
A Gyorsabb a halálnál című westernben Gene Hackman és Leonardo DiCaprio oldalán játszott, ráadásul producerként is kipróbálta magát. Amikor a projekt nehézségekbe ütközött, Leo bérének felét a saját fizetéséből fizette ki. Ám a film, amely komoly színésznőként tette őt ismertté, nem ez, hanem Martin Scorsese klasszikus gengszterfilmje, a Casino volt. Stone elképesztő alakítást nyújtott, és ezért a szép fizetés mellé Golden Globe-díjat és Oscar-jelölést nyert.
Ahogy teltek az évek, a kinézetéből élő Stone-nak nem volt könnyű munkát találnia, még akkor sem, ha az 1999-ben A Múzsa csókja című filmben nyújtott alakításáért ismét Golden Globe-ra jelölték. Szerencsére van aki látott benne fantáziát, és 2004-ben Emmy-díjat nyert az Ügyvédek című sorozatban nyújtott vendégszerepéért, ahol Sheila Carlisle-t alakította, egy ügyvédnőt, aki azt hitte, hogy képes beszélni Istennel.
De ugorjunk 2001-re, ami tragikus év volt Stone számára, ugyanis súlyos agyvérzést kapott, amelybe majdnem belehalt. És még csak 43 éves volt. Mivel a túlélésére mindössze 1 százalék esélyt adtak az orvosok, agyműtétet végeztek rajta, és maradandó károsodásokat is szenvedett. Újra kellett tanulnia járni, beszélni, olvasni és írni. Ráadásul a gyógyulás közben vált el, elvesztette egyik fia felügyeleti jogát, és bár 18 millió dollár megtakarítása volt, mire felépült, minden eltűnt. A karrierjének hosszú időre vége szakadt.
Gyógyulása alatt kezdett festeni. Egyes leírások szerint: „művészetét gyakran absztrakt formák és élénk színek jellemzik, amelyek egyszerre tükrözik életének viharos tapasztalatait, valamint a reményt és a vitalitást, amelyek a felépülését vezérelték.” Stone több kiállítást is tartott az évek alatt, és újradefiniálva magát, ismét dolgozik.
Stone új identitásának sarokköve lett az amfAR (American Foundation for AIDS Research), egy AIDS ellen küzdő szervezet, amelynek jó 20 évig volt a szószólója, és természetesen kórházi kezelése óta az agyvérzésről is rendszeresen beszél. 2023-ban a Women’s Brain Health Initiative Courage Award díjjal tüntette ki a nők agyi egészségével és kutatásával kapcsolatos figyelemfelkeltő erőfeszítéseiért.
A The New Yorkernek adott 2021-es nagyinterjújában kicsit keserűen nyilatkozott arról, hogy írta le a szakma a betegsége után, illetve, hogy csak az Elemi ösztön rendezője, Paul Verhoeven látogatta őt rendszeresen. Elmesélte, hogy vélhetően korábban már voltak kis rohamai, amelyekről az emberek egyszerűen azt gondolták, azért viselkedik furán, mert drogozik. Ő folyamatosan visszautasította a vádakat, és évekkel később bekötvetkező agyvérzése is őt igazolta.
Szerelem, ó szerelem
Ha valakiről a szép nőkről azt gondoljuk, hogy hullanak utánuk a férfiak. Ám Stone és más szép nők tapasztalatai is azt támasztják alá, hogy inkább félnek tőlük. Naszóval, miután 1987-ben véget ért a Michael Greenburg televíziós producerrel kötött házassága, újra rátalált a szerelem Phil Bronstein újságíró személyében, akihez 1998-ban ment feleségül. Két évvel később a pár örökbe fogadott egy kisfiút, Roan Joseph Bronsteint, de 2005-ben elváltak. Egyedülálló anyaként Sharon még két kisfiút fogadott örökbe: Laird Vonne Stone-t 2005-ben és Quinn Kelly-t a következő évben.
Stone nem titkolja, hogy szeretne párkapcsolatban élni, A The Timesnak részletesen mesélt Tinderen szerzett élményeiről. Korábban a Bumble-n is regisztrált, ám akkor törölték a profilját, mert nem hitték el, hogy tényleg Sharon Stone áll a profil mögött.
Tehát Stone két randipartnerről mesélt, az egyik egy elítélt bűnöző volt, míg egy másik, mint mondta a lapnak, „heroinfüggő volt, aki egyértelműen húszezer heroininjekcióval később volt, mint a képen, amit küldött nekem”. Egyébként a Covid alatt úgy érezte, terapeutaként van jelen többek életében, akikkel chatelt. „A felesége azt mondta neki, hogy el akar válni, és volt két kisgyerekük. Nehezen tudta feldolgozni. A másik szakított a barátnőjével. Terhes lett, és ahelyett, hogy hozzáment volna, abortuszra ment… Még mindig nagyon szerelmes volt belé, és én segítettem neki feldolgozni ezt. Mindkettőnk számára nagyon hasznos volt. Nem is tudom, hogyan magyarázzam el.”
Sharon Stone 66 éves, de még mindig elbűvölő: a mai napig a testével kerül a címlapokra – nemrég például a Harper’s Bazaar kihívó fotóin szerepelt.