Nehezen lennének vádolhatók a Network4 sportcsatornáin nyomon követhető 2. Bundesliga, Championship és Premiership klubjai azzal, hogy két marékkal szórták volna a pénzt a téli átigazolási időszakban. Érdekességek azonban így is adódtak a piacon, ezeknek jártunk utána.
2. Bundesliga
A fegyelmezett gazdálkodásukról híres német klubok többsége a másodosztályban is igyekszik figyelni arra, hogy rendben legyenek a pénzügyi dolgok. Akad persze kivétel: a patinás Schalke kapcsán a közelmúltban arról lehetett hallani, hogy nagyon nehéz anyagi helyzetbe került. Olyannyira, hogy ha nem sikerülne megkapaszkodniuk a második vonalban, a licencszabályzat értelmében adósságaik miatt nem nevezhetnének a harmadik ligába, vagyis gyakorlatilag amatőr státuszba süllyednének vissza. Márpedig a gelsenkircheniek egyelőre a kiesés ellen küzdenek, és a pénzhiány miatt nem is nagyon tudtak minőségi igazolásokat végrehajtani.
Sokatmondó adat, hogy a 18 csapat összesen alig több mint 2 millió (!) eurót költött új téli szerzeményekre, többnyire inkább ingyen vagy kölcsönbe megszerezhető játékosokkal próbáltak erősíteni.
A legnagyobb összeget, 650 ezer eurót, a St. Pauli fizetett ki a télen, méghozzá a Halmstads svéd középpályásáért, Erik Ahlstrandért. Tőle nem sokkal marad el a Holstein Kiel, amely 600 ezer eurót utalt át egy másik svéd klub, az Elfsborg számlájára a szélső Alexander Bernhardssonért.
Azért a kölcsönbe érkezők között fellelhetünk egy-két jól csengő nevet. Az említett Schalkéhoz került például a Burnley-től az északmacedón válogatott Darko Csurlinov, valamint az Atalanta francia jobbhátvédje, Brandon Soppy.
A Dárdai Pál által irányított Hertha megkaparintotta a Mainz marokkói válogatott támadó középpályását, Aymen Barkokot, de a feljutásra hajtó HSV sem tétlenkedett, miután fél évre magához csábította a Kölntől Noah Katterbachot, valamint az Augsburgtól Okugava Maszaját.
Remek fogás lehet a Karlsruhénak a Werder Brementől megszerzett Nicolai Rapp, de ugyanez elmondható a Holstein Kiel és Mikkel Kirkeshov esetében: a rutinos dán balhátvéd fél év lengyelországi szereplés (Zagłębie Lubin) tér vissza a kikötővárosba.
Championship
Az angol másodosztályban a némethez képest némileg komolyabb pénzmozgás történt, de az új játékosokra legtöbbet költő Coventry City esetében sem haladta meg az összeg a 7 és fél millió eurót. Ez utóbbi kiemelkedő summa főként a Peterbororughtól érkező Ephron Mason-Clarknak köszönhető, akiért 5 millió eurót fizettek ki.
A képzeletbeli téli dobogó második fokán egy tehetséges holland szélső zárt: a Vitesse-től megszerzett Million Manhoef 4 millió eurójába került a komoly hullámvölgyben lévő Stoke Citynek.
A harmadik legnagyobb összeget a Middlesbrough áldozta: az ír utánpótlás-válogatott Finn Azaz 2.9 millió eurót is megért az északkeletieknek, akik az Aston Villától igazolták le a támadó középpályást.
A legnagyobb fogásokat azonban a kölcsönjátékosok között kell keresni. A Liverpool 14 millió euró értékűre becsült portugál titánját, Fabio Carvalhót a feljutási álmokat szövögető Hull City csábította Yorkshire-ba, de a Tigrisek amúgy is feltűnően aktívak voltak ezen a téren. Anass Zaroury Burnley-ből, a török Abdülkadir Ömür pedig a Trabzonsportól költözött Kingston upon Hull városába. Ők ketten az új téli fogások között a negyedik és ötödik legértékesebb futballistának számítanak a teljes mezőnyben.
A Cardiff City is belehúzott: a walesiek többek között a Celtic skót válogatott középpályásával, David Turnbull-lal, valamint a Nottingham Forest magyar származású kapusával, Ethan Horvathtal erősítettek.
Az ecuadori válogatott Jeremy Sarmiento az Ipswich Townnál, a walesi nemzeti csapatot erősítő Connor Roberts a Leedsnél, az ír válogatott Michael Obafemi a Millwallnál, a Kanadát képviselő Iké Ugbo a kiesés ellen menekülő Sheffield Wednesdaynél kötött ki, míg a korábban több Premier League-klubot megjárt Yannick Bolasie-ra a Swansea csapott le.
Érdekes név tűnik fel a Norwich City új igazolásai között: Sydney van Hooijdonké. A kicsit idősebb drukkereknek azonban ismerős lehet ő: a 24 éves holland csatár nem más, mint anno a többi között a Nottinghamet, a Celticet, a Benficát és persze a Feyenoordot erősítő Pierre van Hooijdonk fia.
Nálunk, magyaroknál persze Callum Styles transzfere vitte a prímet: válogatottunk egyik kulcsembere fél év elteltével visszatért a Championshipbe, hiszen a Sunderland kölcsönvette a harmadosztályú Barnsley-tól.
Skót Premiership
Még a megszokotthoz képest is visszafogottak voltak a skótok a téli transzferidőszakban. A Premiership 12 csapata közül 10-nél mind a bevételi, mind a kiadási oldalon egy nagy nulla áll a megfelelő rovatban.
A kivételt a címvédő Celtic jelentette, amely 3 és fél millió eurót fizetett ki a Rapid lipcsei nevelésű német szélsőjéért, Nicolas-Gerrit Kühnért, közben pedig csaknem ennyit kasszírozott a Cardiffba távozó David Turnbullért, illetve a Japánba, a Vissel Kobéhoz visszatért Idegucsi Joszukéért. Az érkezők között van a Norwich Citytől kölcsönbe érkező, 22-szeres ír válogatott Adam Idah is.
Érdekesség, hogy a Rangers csak kölcsönügyletekkel foglalkozott a télen, igaz, azért így is hasznosan zárta ezt a periódust. Megszerezte ugyanis a tavaszi idényre a Lenstól a mindössze 20 éves, de tavaly már a kolumbiai felnőttválogatottban is bemutatkozó Óscar Garciát, a Wolverhampton portugál tehetségét, Fábio Silvát és a Nordsjælland elefántcsontparti utánpótlás-válogatott középpályását, Mohamed Diomandét.
A specialistának mondható Transfermarkt adatai alapján a Celtic játékoskeretének értéke így jelenleg 126 és fél millió euró, a Rangersé pedig 110 és fél millió. A sorban utánuk következő Heartsnál ez a szám alig haladja meg a 18 millió eurót…