Sportolók, akik többek lettek, mint sportolók

A sport általában túlmutat a sporton, erről Magyarországon sokat tudnánk mesélni. Az esetek nagy részében nem is annyira a meccseket, versenyeket élvezzük, hanem azt a történetet, amit élőben látunk: a szegénysorból kikeveredett bokszolót, a hazáján segíteni akaró focistát, de néha egész nemzetek sorsát is rá tudjuk vetíteni – általában utólag – egy sporteseményre. Ehhez persze kellenek megfelelő figurák, akik, kilépve a szokásos keretekből, sporton kívüli legendákká váltak valami miatt. Felsorolunk ötöt!

Muhammad Ali

fotó: Ken Regan /Disney General Entertainment Content via Getty Images

Muhammad Ali történetének több szeglete sem jutott el igazán a magyar közvéleményhez, aminek nyilván főleg az az oka, hogy az amerikai polgárjogi harcok idején nekünk épp egész más gondjaink voltak. Alinak, eredeti nevén Cassius Claynek valójában nem is a zseniális bokszolása a legerősebb öröksége, hanem az, amit tett az ország fekete közösségéért, hírenevét felhasználva rávilágítva arra, hogy miközben sportolóként a csúcson volt, a bőrszíne miatt még a lakóhelyén sem mehetett be csak úgy bármelyik étterembe. Ali valójában nem bokszolás mellett volt polgárjogi harcos, hanem a polgárjogi harcok mellett bokszolt is. És persze mindkettőt zseniálisan csinálta, ahogy az Ali című életrajzi film is bemutatja, szombat este a TV4-en.

Michael Jordan

fotó: Ed Wagner Jr./Chicago Tribune/Tribune News Service via Getty Images

Michael Jordan Muhammad Ali teljes ellentéte: tulajdonképpen soha nem nyilvánult meg egy olyan témában sem, amiben megosztó vélemények szoktak születni. Helyette bizniszelt, és felépített egy akkora cégbirodalmat aköré, hogy az 1990-es években vitathatatlanul ő számított minden idők legzseniálisabb kosarasának, hogy ma már az Air Jordan márkanév tökéletesen értelmezhető Nike nélkül is bárhol. Jordan segítségével globális termék lett az NBA, együtt ujjonghatott neki az egész világ, hogy a Space Jamben Tapsi Hapsiékkal kosarazik, mindenki Chicago Bulls-sapkát szeretett volna hordani. Túlnőtt a kosárlabdán, túlnőtt a sporton is a neve.

Cristiano Ronaldo

fotó: Chris Brunskill Ltd/Getty Images

Ha Michael Jordan az 1990-es évek minden adottságát kihasználva tudta saját magát márkásítani, Cristiano Ronaldo a 21. századot csatornázta be. A portugál klasszis sportolói karrierjét sajnos nem tudta méltósággal lezárni azzal, hogy Szaúd-Arábiában focizik felfoghatatlan mennyiségű olajdollárért cserébe, de ez semmit nem vesz el abból, hogy amikor nemrég elindította a Youtube-csatornáját, annyira sokan kezdték követni, hogy lefagyott a világ legnagyobb videómegosztójának a szervere. Ronaldo új dimenzióba emelte a sportolói imidzsépítést azzal, hogy tökéletesen használta a közösségi médiát, közvetlenül kommunikált az érdeklődőkkel, ráadásul a pályán kívül is csupa szép és kedves dolgot csinált. A modern futballsztár archetípusa, akit a következő tíz évben is valószínűleg csak másolni fognak ebben.

George Weah

fotó: Andreas Rentz/Bongarts/Getty Images

Maradjunk kicsit a focinál: George Weah nevére talán nem emlékszik mindenki, pedig a libériai csatár az AC Milan játékosaként 1995-ben a világ legjobb focistájának járó Aranylabdát is megkapta. Weah tényleg fantasztikus játékos volt a futball hőskorában, de utána is érdemes figyelni mit csinált: 2018 és 2024 között hazája elnökének is megválasztották. Nem volt könnyű dolga, hiszen Libéria a világ egyik legszegényebb országa. A gazdaságon sokat nem tudott segíteni, a jóléti állam erősítését célzó projektjének hatására elkezdett nőni az infláció, az állam majdnem fizetésképtelenné vált, nőtt a munkanélküliség, bár érdemes megjegyezni, hogy eközben sokat segített az oktatás és az egészségügy állapotán. Idén januárban követte utódja, Joseph Bokai.

Vitalij Klicsko

fotó: Lars Baron/Bongarts/Getty Images

A végére térjünk kicsit vissza a bokszhoz: Vitalij Klicsko testvérével, Vlagyimirrel együtt a történelem legjobb néhézsúlyú bokszolói közé tartoztak, Vitalij viszont karrierje lezárása után otthonában, Ukrajnában kezdett politikai karrierbe. 2014 óta Kijev polgármestere lett az Európai Szolidaritás párt jelöltjeként, ez Petro Porosenko exelnök pártja. Ukrajna orosz inváziója óta természetesen egész más szerepe van, mint rendes esetben egy polgármesternek, hiszen a tömegközlekedés és hasonlók megszervezése helyett főleg arra kell figyelnie, hogy épp melyik lakóházat lövik szét az oroszok.