Styles szerencsét hozott a Millwallnak

Két nappal azután, hogy kölcsönjátékosként a Millwallhoz került, rögtön a kezdőcsapatban találta magát Callum Styles, és a magyar válogatott középpályása az egész meccset a pályán is töltötte a Cardiff City elleni mérkőzésen. A londoniak ezzel hármas vereségszériát tudhatnak maguk mögött. A Championship 8. fordulójában egy hihetetlen technikai baki borzolta a kedélyeket Huddersfieldben.

Ahogy az várható volt, a Millwall nem a kispadra hozta el Callum Stylest Yorkshire-ból. A legutóbbi szezonban az angol másodosztálytól búcsúzó Barnsley az átigazolási időszak utolsó pillanataiban szerződést hosszabbított a magyar válogatott futballistával (az új megállapodás 2025-ig szól), majd azzal a lendülettel kölcsön is adta a londoni csapatnak. Gary Rowett, a gárda mestere a hétvégén máris a kezdőbe jelölte a középpályást, és hogy elégedett volt a játékával, az is jelezte, hogy Styles végig a pályán maradhatott. A klub honlapjának viszonylag rövid beszámolójában a 22 éves játékos neve ötször is feltűnik, vagyis a Millwall veszélyesebb akcióinak jelentős részéből kivette a részét. Ráadásul a szurkolók őt választották a meccs emberének.

Minden bizonnyal Marco Rossi is felsóhajtott a hírek hallatán, hiszen a válogatott németek és olaszok elleni, sorsdöntő Nemzetek Ligája-mérkőzései előtt nem lett volna szerencsés, ha Styles harmadik ligás találkozókon edződik.

A Millwallnál egyébként ismét úgy futottak neki a szezonnak, hogy mikor, ha nem most: a hírhedt szurkolóiról és félelmetes hangulatú stadionjáról (The Den, vagyis: Odú) elhíresült nagy múltú klub 1990 óta nem szerepelt az angol első osztályban (a Premier League-érában még egyáltalán nem), bár 2004-ben fura módon így is kiléphetett a nemzetközi porondra: az FA-kupa-döntőbe jutásnak köszönhetően Championship-csapatként indulhatott az UEFA-kupában, ahol a Ferencvárossal szemben maradt alul (1-1,1-3). A párharc a két keménymag Vörösmarty téri ütközetéről, illetve arról is emlékezetes marad, hogy a Millwall huligánjai két hónappal később Edinburgh-ba, a Fradi Hearts elleni csoportmeccsére is hajlandóak voltak elutazni, hogy ott elégtételt vegyenek a budapesti atrocitásokért.

’No One likes us, we don’t care” – azaz: „Senki se szeret minket, de kit érdekel”. Ez a Millwall híveinek híres dala (nem mellesleg Rod Stewart slágere, a We Are Sailing dallamaira). Aki egy kicsit is járatos az angol focihuligános filmek világában, tapasztalhatta, hogy az éppen aktuális főszereplők rettegett ellensége mindig a Millwall, lásd Green Street 1-2-3, Futball Faktor vagy éppen a Beépített huligán. Ennyire azért persze nem kell rettegni tőlük, sőt abban biztosak lehetünk, hogy amennyiben Styles él a lehetőséggel és jó teljesítményt nyújt, imádni fogják Délkelet-Londonban, főleg ha több mint három évtized után feljutáshoz segíti az Oroszlánokat.

Nagyot fordult a világ Huddersfieldben. A nyugat-yorkshire-i együttes májusban hajszál híján feljutott a Premier League-be (a playoff fináléjában maradt alul a Nottingham Foresttel szemben), a most futó idényben azonban mindössze egyetlen győzelemmel az utolsó előtti, 23. helyen szerénykedik. Ráadásul szegény Terriereket még az ág is húzza: a hétvégi, Blackpool elleni hazai összecsapáson úgy kaptak ki 1-0-ra, hogy teljesen szabályos gólt szereztek, csak éppen azt John Busby játékvezető nem merte megadni.

A Championshipben nincs VAR, a bajnokságot lebonyolító szervezet, az EFL egyelőre nem is tervezi annak bevezetését. A gólvonal technológia ugyanakkor már évek óta jelen van – ha éppen működik.

Vasárnap délután ugyanis Huddersfieldben csődöt mondott. Történt, hogy a második félidőben a hazaiak japán légiósa, Nakajama Juta kapura lőtt, a labdát Grimshaw kapus – a felvételek tanúsága szerint – a vonal mögül tudta csak kikaparni. A házigazdák ünnepelni kezdtek, a blackpooliak pedig lemondóan indultak el a középkezdéshez, csakhogy Busby nagy meglepetésre nem középre mutatott, hanem továbbengedte a játékot. Mint kiderült, a kezén a csipogó egyszerűen nem szólalt meg, és ezt a szolgáltatást biztosító Hawk-Eye technológia illetékesei is megerősítették. Hogy miért, azt még vizsgálják, de ez már semmiképp nem nyújthat vigaszt a huddersfieldieknek, hiszen bár az EFL szerint „aggodalomra ad okot a rendszer hibája”, a meccs nem megóvható, az eredmény (0-1) végleges, a játékvezető azt tette, amit kellett: jelzés nem volt, így nem ítélhetett gólt.

Nagy kérdés, hogy egyébként lenne-e joga egy bírónak „felülbírálnia” a „sólyomszem” döntését, illetve egyáltalán venné-e a bátorságot manapság bármelyik spori is ahhoz, hogy ne a technológiára hagyatkozzon. Ergo szabad-e a saját szemünknek hinnünk, vagy egy ilyen szisztéma mindenek felett áll? Aki egy navigációs rendszer útmutatásai után állt már az autójával a semmi közepén, egy sáros-latyakos földúton egy városi irodaházba igyekezve, alighanem tudja a választ.

A 8. forduló záró meccsét, a Middlesbrough-Sunderland találkozót, vagyis a Tees-Wear derbit ma 21 órakor rendezik. Bár a Newcastle-nél jobban senkit nem utálnak jobban a sunderlandi szurkolók, azért a sorban utánuk egyértelműen a Boro jön, és az érzés kölcsönös. A különleges hangulat tehát garantált. A rangadót a MATCH4 és az ARENA4+ élőben közvetíti.