Szerelem, botrány és gyémántok: A történelem legizgalmasabb ékszerei

Egy nyaklánc, amely megrengette a francia monarchiát, egy gyémánt, amely állítólag átkot hordoz, és egy gyöngy, amely királyoktól jutott egy hollywoodi díváig. Az ékszerek gyakran nem csak ékesítésre szolgáló tárgyak voltak, különösen, ha szerelem, szex vagy éppen politikai intrika kapcsolódott hozzájuk. Lássuk a történelem néhány leghíresebb ékszerét, amelyek szeretők, feleségek és szerelmesek között vándoroltak, miközben nem tudták,hogy a történelem megőrzi emléküket. Mindez a Királyné nyakéke című filmről jutott eszünkbe – amiről itt írtunk hosszabban – és amelyet hétfőn 20:00-tól a FILM4-en lehet megnézni.

A királyné nyaklánca: Az ékszer, amely megrengette a francia monarchiát

A leghíresebb – vagy inkább hírhedtté vált – ékszer története olyan botrányos volt, hogy sokan a francia forradalom egyik előfutárának tartják. Az 1780-as években Böhmer és Bassenge ékszerészek egy káprázatos nyakláncot készítettek XV. Lajos francia király szeretőjének, Madame du Barrynak. A nyaklánc 647 gyémántból állt, összesen 2800 karáttal. Ám mielőtt elkészült volna, a király meghalt himlőben, utódja, XVI. Lajos pedig nem volt hajlandó megvásárolni azt felesége, Marie Antoinette számára.

Itt lép a képbe Jeanne de la Motte grófnő, aki egy bonyolult csalást eszelt ki: elhitette Rohan bíborossal, hogy a királyné titokban vágyik a nyakláncra, de nem akarja nyilvánosan megvásárolni. A bíboros, aki vissza akarta nyerni a királyné kegyeit, megszerezte az ékszert, amit aztán a grófnő és bűntársai elloptak és darabokra szedtek. Amikor a csalás kiderült, a királyné – bár ártatlan volt – súlyos presztízsveszteséget szenvedett. A botrány tovább rombolta a monarchia amúgy is megtépázott hírnevét, és sokak szerint hozzájárult a forradalom kitöréséhez, amely végül Marie Antoinette lefejezéséhez vezetett. Nem csoda, hogy film készült róla, ugye?

A Collier de la Reine (a királyné nyaklánca), másolat, Breteuil kastély, Franciaország
La Peregrina: A gyöngy, amely királyoktól jutott Liz Taylorig

Képzeljük el a jelenetet: 1969 Valentin-napja, Richard Burton belép a szobába, kezében egy apró dobozzal. Elizabeth Taylor izgatottan bontja ki az ajándékot, és egy gyönyörű, körte alakú gyöngyre bukkan. Amit azonban nem tud, hogy ez a gyöngy – La Peregrina, vagyis A Vándor – már több mint 400 éve vándorol nőről nőre.

A 16. században egy rabszolga találta a Panama-öbölben, és a tulajdonosa olyan szépnek találta, hogy szabadságát kapta cserébe. A gyöngy hamarosan a spanyol királyi család birtokába került, ahol Mária Tudor angol királynő (más néven Véres Mária) kapta nászajándékként II. Fülöp spanyol királytól. Később Velázquez festményein is feltűnt, királyi nyakakat díszitve.

Burton mindössze 37.000 dollárt fizetett érte egy Sotheby’s aukción – ami mai értéken is nevetségesen olcsó egy ilyen kincsért. Taylor annyira szerette a gyöngyöt, hogy egyszer majdnem elvesztette, amikor a kutyája elkezdte rágcsálni, miután kiesett az ágyából. Tipikus sztárproblémának tűnik, de nem lettem volna a kutya helyében, amikor elropogtatja a gyöngyöt.

Liz Taylor La Peregrina gyöngye egy Cartier rubin és gyémánt nyaklánc része. 2004-ben egy kurátor nézegeti épp a tetszetős darabot (Fotó: David Cooper/Toronto Star via Getty Images)
A Hope-gyémánt: Az átkozott kék szépség

Ha van ékszer, amely körül több pletyka és babona kering, mint egy átlagos vidéki kistelepülésen, az a Hope-gyémánt. Ez a 45,52 karátos, mélykék drágakő állítólag átkot hordoz – legalábbis ezt állította Pierre Cartier, amikor 1911-ben eladta Evalyn Walsh McLeannek és férjének.

A történet szerint a gyémántot egy hindu templomból lopták el, és akárki vette meg, mindenkit szerencsétlenség ért. Cartier részletesen ecsetelte a korábbi tulajdonosok tragikus sorsát: Marie Antoinette (akit lefejeztek), Jacques Colet (öngyilkos lett), orosz hercegnők (meggyilkolták őket), és így tovább. Evalyn azonban nem ijedt meg – sőt, kifejezetten vonzotta az átok gondolata. Az elátkozott dolgok szerencsét hoznak nekem” – jelentette ki, majd 180.000 dollárt fizetett a kőért.

Ironikus módon, a McLean család valóban számos tragédiát élt át a gyémánt megvásárlása után: fiuk autóbalesetben halt meg, az asszonyt a férje elhagyta egy másik nőért, majd pszichiátriára került, lányuk túladagolásban halt meg, a családi újság pedig csődbe ment. Evalyn mégis ragaszkodott hozzá, hogy a gyémánt nem átkozott – csak a whiskey, amit ivott. Manapság a Hope-gyémánt a Smithsonian Intézetben van kiállítva ahol évente milliók csodálják meg, biztonságos távolságból.

Az olyan kék gyémántok, mint a Hope, nagyon ritkák, ezért nagyon drágák. A 35,56 karátos Wittelsbach-Graff gyémánt 2008-ban 24,3 millió dollárért kelt el. 2014-ben a 9,75 karátos Zoe gyémánt 32,6 millió dollárért kelt el, a 13,22 karátos Winston Blue gyémánt pedig 24,2 millió dollárért. Szóval ha el is adnák az átkozott követ, jó sokat kéne érte kifizetni.

Azért elég decens darab (Kép forrás: Smithsonian Institute)
VII. Edward ajándéka Lillie Langtrynak: Az egyiptomi nyaklánc

A walesi herceg (később VII. Edward király) nem volt éppen a diszkrét, amikor szeretőiről volt szó. Különösen kedvelte Lillie Langtryt, a színésznőt, akit Jersey-i Liliomnak is neveztek, és aki olyan híres volt szépségéről, hogy Oscar Wilde is verseket írt róla.

Edward 1878-ban megbízta a londoni Hancocks & Co. ékszerészt, hogy készítsen egy egyiptomi stílusú nyakláncot Lillie számára. A nyaklánc aranyból készült, türkizzel, zománccal és gyémántokkal díszítve, és egy skarabeusz bogarat ábrázolt – ami az ókori egyiptomiak szerint szerencsét hoz. Az ékszer később többször is tulajdonost váltott, mielőtt 2001-ben feltűnt volna Az ördög Pradát visel című filmben, Meryl Streep nyakában. Igen, ugyanaz a nyaklánc, amelyet egy király adott a szeretőjének, végül egy fiktív divatlap főszerkesztőjének nyakában kötött ki – a divat és a botrány valóban örök.

A Cartier Love karkötő: A modern szerelmi bilincs

Nem minden híres ékszer származik évszázadokkal ezelőttről. 1969-ben Aldo Cipullo, a Cartier tervezője megalkotta a Love karkötőt, amely azóta is a szerelem és a kivagyiság szimbóluma.

A karkötő dizájnja egyszerű: egy ovális alakú arany karkötő, csavarokkal díszítve, amelyet csak egy speciális csavarhúzóval lehet levenni. Az inspiráció? A középkori szüzességi öv. Cipullo szerint „a szerelem szimbólumainak örökké tartónak kell lenniük”. A karkötőt eredetileg pároknak szánták – a férfi őrizte a csavarhúzót, így szimbolikusan bezárta szerelmét a karkötőbe. Persze ezzel sokan vitatkoznának manapság, de könyörgöm 1969-ben készült a decens darab, ráadásul manapság inkább az izléstelenség és a pénz szinonímája, mint az elkötelezett szerelemé.

A Cartier zseniális marketingfogással indította útjára az ékszert: híres pároknak ajándékozta, köztük Elizabeth Taylornak és Richard Burtonnek (igen, újra feltűnik a nyerő páros), Ali MacGraw-nak és Steve McQueennek, valamint Sophia Lorennek és Carlo Pontinak. A stratégia bevált – a Love karkötő ma is a Cartier egyik legnépszerűbb darabja. Azt pedig tudjuk, hogy a felsorolt pároknál nem működött a bilincsezés, szóval kár ezzel próbálkozni.

A Windsor-gyémántok: Egy királyság ára

„Lemondok a trónról azért a nőért, akit szeretek” – VIII. Edward király ezen szavai a történelem egyik legnagyobb romantikus gesztusát jelentették. Amikor 1936-ban lemondott a brit trónról, hogy feleségül vehesse Wallis Simpsont, egy kétszer elvált amerikai nőt, a világ egy emberként hördült fel. De Edward nem csak a koronáját adta fel – elhalmozta Wallist ékszerekkel is.

A legismertebb talán a 19,77 karátos smaragd eljegyzési gyűrű, amelybe belegravíroztatta: „Mi ketten egyek vagyunk”. Később egy 31 karátos gyémánt karkötőt is ajándékozott neki, amelyre felíratta kapcsolatuk fontos dátumait. Wallis egyszer megjegyezte: „Egy nő sosem lehet túl sovány vagy túl gazdag” – és Edward mindent megtett, hogy legalább az utóbbit biztosítsa számára.

A windsori hercegné ékszergyűjteménye olyan lenyűgöző volt, hogy 1987-es halála után a Sotheby’s aukcióján 50 millió dollárért keltek el darabjai. ( Az ékszereket itt lehet megnézni.) Nem rossz egy olyan nőtől, akit a brit királyi család sosem fogadott el igazán, és akit sosem illettek a királyi felség megszólítással.

Napóleon ajándéka Josephine-nek: A zafír eljegyzési gyűrű

Amikor a fiatal tábornok, Napóleon Bonaparte 1796-ban megkérte Joséphine de Beauharnais kezét, egy „toi et moi” (te és én) stílusú gyűrűt adott neki, amelyben egy zafír és egy gyémánt volt egymás mellett. A gyűrű szimbolizálta kettejük egyesülését – bár a házasság nem bizonyult olyan tartósnak, mint az ékszer. Napóleon később császárrá koronázta magát, majd Josephine-t is császárnévá, de mivel nem született gyermekük, 1809-ben elvált tőle. Ennek ellenére Napóleon állítólag sosem szűnt meg szeretni őt, és utolsó szavai között is Josephine neve szerepelt.

A gyűrű 2013-ban egy franciaországi aukción bukkant fel, ahol egy névtelen licitáló 948.000 dollárért vásárolta meg – majdnem 50-szer többért, mint azt előzetesen becsülték. Úgy tűnik, Napóleon szerelme még két évszázad után is értékes.