Szeresse ön is velünk Rosamund Pike-ot!

Rosamund Pike valahogy soha nem tűnik A-ligás világsztárnak, hogy aztán rendre előálljon valami olyan filmmel, amiből kiderül, hogy korunk egyik legnagyszerűbb színésze. 2014-ben például a szombaton a TV4-en, vasárnap pedig a FILM4-en látható Holtodiglanban ért talán hollywoodi karrierjének csúcsára az imádnivaló pszichopata, Amy Dunne szerepében, de emlékezetes nemrégről a 2020-as Fontos vagy nekem, vagy a tavalyi év egyik legszórakoztatóbb darabja, a Saltburn is.

fotó: Anthony Ghnassia/Getty Images For Dior

De kicsoda Rosamund Pike? Először is azt érdemes tudni, hogy a Londonban született színésznő elég jó színpadi géneket örökölt, hiszen anyja és apja is sikeres operaénekesek voltak, Julian Pike a birminghami konzervatórium professzoraként is dolgozott. Az sem véletlen, hogy rettentő intelligensnek tűnik valahogy, hiszen Oxfordban irodalmat tanult. Külön érdekesség, hogy jobb híján tanult csak azt, ugyanis már tizenévesen színészkedni akart, de sehova nem vették fel. Emiatt a színjátszást is csak mellékesnek gondolta: „Azt soha nem gondoltam volna, hogy én ebből pénzt fogok keresni. A filmezés nem is jött igazán szóba” – mondta korábban.

Meglepően későn is futott be, talán emiatt is: 2010-ig főleg mellékszerepei voltak (bár 2002-ben Bond-lány volt Pierce Brosnan oldalán a Halj meg máskor! című filmben), kiegészítve olyan szörnyűségekkel, mint az ismert számítógépes játékból készült Doom, és persze olyan felüdülésekkel, mint 2004-ben a Magyarországon be nem mutatott Libertine, ami a legjobb angol független filmek díján hozta meg neki a legjobb mellékszereplőnek járó elismerést. Aztán 2014-ben jött a Holtodiglan, amivel bezsebelt egy Golden Globe-ot és egy Oscar-jelölést 35 évesen, hogy onnantól hirtelen megérkezzen a felső ligába, aminek kifejeződése a már említett Saltburnért behúzott BAFTA-díj, megint csak a legjobb női mellékszereplésért.

fotó: Karwai Tang/WireImage

Talán azért is tűnik különlegesnek, mert nem celebbulikról, részegedésekről és párkapcsolati izgalmakról van körülötte szó, hanem valamiféle klasszikusan a britekhez kötődő intellektusáról: 2021 óta tagja és nagykövete a Nobel-díjjal is kitüntetett Mines Advisory Groupnak, ami a taposóaknák és egyéb fegyverek miatt megsérült emberek életét segíti, de írt már nyílt levelet Angela Merkelnek azt kérve, fókuszáljanak a női jogokra. (Egyébként stabil párkapcsolatban él, Prágában. Partnere Robie Uniacke, akivel két fiuk van.)

Ami szokatlan itt, az az önkritika: bár 2021-ben még pénzzel is beszállt egy meditációs applikációba, 2023-ban egy Guardiannek adott interjújában már nagyon kritikusan beszélt a wellness-mániáról: “Mindannyiunkat átver a wellnessipar. Meg kell kérdőjeleznünk az elképzelést, hogy már nem elég egészségesnek lenni, hanem ‘jól’ [well] is kell lennünk. De persze ez csábító, mert olyan dolgokra törekszik, amit az emberek szégyellenek akarni: fiatalságra, szépség, fittség. A #MeToo lehetőséget adott a nőknek, hogy megszabaduljanak a velük szemben támasztott elvárások egy részétől. Most bizonyos értelemben az emberek mégis önként özönlenek vissza az elnyomásba, amely más köntösben, wellness formájában jelentkezik. Stratégiai kérdéssé tette, mit eszünk, hogyan edzünk, és szerintem ez nagyon veszélyes.” – mondta Pike, némileg kolléganője, Gywyneth Paltrow áltudományos spirituális bizniszére utalva.

Talán nem is kell ennél sokkal több ahhoz, hogy szeressük Rosamund Pike-ot, bár tulajdonképpen a Holtodiglan is elég.