Szerdán, vagyis november elsején adja a FILM4 az Ütközések című flimet, amelynek egyik fontos szereplője Thandiwe Newton. Néhány évvel ezelőtt ugyanőt még Thandie Newtonként láthattuk a stáblistákon – tudja, mi az oka a névváltozásnak? Röviden az, hogy a színésznőt mindig is így hívták, vagyis nincs itt semmiféle változás. A hosszabb változat szerint a színésznő több, a pályán töltött évtized után kiállt magáért, és elkezdte elvárni, hogy akkor is a valódi nevén említsék, ha az nehezére esik például az angol anyanyelvűeknek.
A sztori 2021-re nyúlik vissza, ekkor adott főleg erről szóló interjút a brit Vogue-nak. Szülei, egy zimbabwei hercegnő és egy cornwalli labortechnikus, a Viktória-vízesésnél jártak és ismerkedtek meg (ez Zambia és Zimbabwe határán található, a világ legszélesebb vízesése). A megismerkedésük olyan jól sikerült, hogy kapcsolatuk igen hamar elmélyült, és megfogant első gyermekük, akinek a Thandiwe nevet adták – ez zulu nyelven szeretett személyt jelent. Három évvel később már Angliában éltek (Zimbabwe nem volt biztonságos akkoriban), a törzsfőnök hercegnői rangú unokája már a brit állami egészségügyben dolgozott, a férje pedig átvette a családi régiségkereskedés irányítását. A gyerekeik egyházi iskolába jártak, ahol Thandiwe nevéből szóban, szépen lassan, de biztosan kikopott a w, mert úgy jobban hasonlított a társnőiére. Ő maga persze nem hasonlított rájuk: kevés fekete család élt a környéken, az iskolát működtető apácák nem is tudtak mit kezdeni a lány hajfonataival, úgyhogy inkább le is hagyták az osztályképről.
11 évesen kezdett egy londoni művészeti iskolába járni: modern tácot tanult, de egy hátsérülés lehetetlenné tette ezt a karrierutat. A színészet felé fordult, kezdetben természetesen olyan szerepekkel, amelyekben egy férfi főhős miatt, az ő tartozékaként volt érdekes.
1991-ben, a Flörtben kapta első komoly szerepét, egy Thandiwe nevű lányt alakít benne, aki összejön egy, a magániskolája szigora ellen lázadó fiúval. Az ausztrál film rendezője az akkor 39 éves John Duigan volt, aki nemcsak, hogy a közös munka során belenyomasztotta egy szexuális kapcsolatba az akkor 16 éves színésznőt, de a filmjében felhasználta a nevét (a karakterének a Thandiwe nevet adva), a stáblistán viszont Thandie-ként jelentette meg őt. Évtizedekre rajta ragadt a Thandie név. Duigan káros hatása pedig évekre: amikor Newton betöltötte a 18-at, hivatalosan is “felvállalták” kapcsolatukat, végül a nő 20 évesen hagyta el, de bűntudatból még két filmet forgatott vele. Pszichológus szakember segítségével dolgozta fel traumáját, amely akkor már nemcsak abból állt, hogy egy nála kétszer idősebb férfi, akinek kizárólag szakmailag kellett volna hozzá közelednie, kihasználta és kortársaitól elidegenítette őt, de eközben még evészavarai is lettek. Éheztette magát, annyira erősen vágyott arra, hogy valamit végre ő irányítson az életében. 1996-ban, egy barátnőjétől kért segítséget, mert elmondása szerint olyan sovány volt, hogy az ágyon fekve látta és érezte, ahogy a szíve vert, és pánikba esett, hogy meg fog halni. De ezen a nehézségen is túltette magát.
Thandie-ként is kapott persze elismerést, például pont az Ütközésekért egy BAFTA-díjat, és persze egymás után egyre jobb szerepeket – három évtizednél tart a pályán. Feltűnt többek közt az Interjú a vámpírral című filmben, láthattuk a Mission: Impossible-ben, a kétezres évek több sikeres filmjében, és a tévében is, a Vészhelyzet című sorozatban. Számtalan műfajban és stílusban próbálhatta ki magát, a közönség pedig szerette, de Thandie-ként. A 2010-es évek végén kapta meg a Westworld öntudatra ébredt madám-androidjának, Maeve-nek a szerepét, amely valamelyest szimbolikusan összefonódott a saját magáért való kiállással.
Amikor felajánlották neki a szerepet, azt tervezte, hogy visszavonul a filmezéstől: akkor szülte meg harmadik gyerekét, és felmondott a kanadai sorozatban, amelyben játszott, annyira kikészítette, ahogy a munka során bántak vele. Az írás kezdte lekötni a figyelmét, de a Maeve-ben rejlő lehetőségek rabul ejtették, már csak azért is, mert a magánéletében is harciasan kiállt az elnyomás, a megaláztatás és a sztereotípiák ellen. (Egy időben a sajtósa azért könyörgött neki, hogy ne beszéljen már arról, hogy szexuálisan bántalmazták, mert ez nem tesz jót az ő megítélésének.) Kiszállt például a Charlie angyalaiból, amikor a filmet készítő Sony Pictures vezetője arról beszélt, hogy egy fekete női karakter szexi legyen, és nem egyetemet végzett – a helyére Lucy Liu ugrott be. Külön cikket érdemelne az is, hogyan támogatja a bántalmazott nők és az afroamerikaiak közösségét.
Thandiwe Newton tehát az elmúlt években újra a saját nevén dolgozik, sorozatszerepei mellett tavaly két filmje is megjelent. Érdekesség, hogy családjában a nemesség öröklődik, tehát ő maga is hercegnő, ahogy lányai, Ripley és Nico is azok – előbbi íróként, utóbbi színészként kezdte meg saját karrierjét, például a nagy sikerű The Last Of Us című sorozatban játszott. Fia, Booker egyelőre civil életformát választott magának. Apjukkal, Ol Parker filmes rendező-producerrel 2022-ben különváltak. Jelenleg egy amerikai zenésszel, Lonr-rel él.