Tíz dolog, amit talán még nem tudott Leslie Nielsenről

Leslie Nielsent mindig jó nézni. Nem azért, mert mindig olyan jó filmjei vannak, de a 2010-ben elhunyt komikus fizimiskája annyira jellegzetes, hogy még a gyengébb eresztései is felidézhetik bennünk azt az időszakát, amikor tulajdonképpen mindenen ordítva kellett röhögni, amin ott volt a neve. Hogy a december 17-én és 18-án a STORY4-en, illetve a Film4-en látható Ki a Télapó? melyik kategória, azt döntse el maga, mi inkább a Csupasz Pisztoly-trilógiával és az Airplane-nel legendává vált színészről árulunk el pár kevéssé ismert tényt.

(Fotó: Julian Brown/Mirrorpix/Getty Images)

Nem is amerikai!
Leslie Nielsen nagyjából úgy volt az amerikai humor egyik letéteményese, mint a Monthy Python az angolé. Ez azért is izgalmas, mert Nielsen igazából nem is az Egyesült Államokban született, hanem a (kanadai) saskatchewani Reginában, később pedig az északnyugati területeken nevelkedett. Apja a nevéből azért jól kikövetkeztethetően dán volt, anyja pedig walesi. Nielsen csak Hollywoodba költözése után letelepedése után kapott állampolgárságot.

Szinte süket volt
Egy gyerekkori sérülés miatt élete nagy részében szenzorineurális halláskárosodásban szenvedett, az 1980-as évek közepétől pedig hallókészüléket is viselt. A probléma annyira súlyos volt, hogy jogilag süketnek is nyilvánították, bár csodával határos módon ez nem akadályozta a munkában.

Elég nagy csődör volt
Összesen négyszer házasodott, ebből a négy házasságból két gyereke lett. Először, 1950–1956 között egy nightclubban dolgozó énekesnő, Monica Boyar férje volt, majd 1958-ban már amerikai állampolgárként vette el Alisande Ullmannt, tőle született két lánya is. 15 év házasság után váltak el 1973-ban,utána Brooks Olivierrel élt házasságban (1981–1983 között), majd 2001-től élete végéig, tehát 2010-ig Barbaree Earl volt a partnere.

Utolsó feleségével 2007-ben (Fotó: Ben Rose/NFLPhotoLibrary for General Motors)

Igazi filmhalmozó
Hét évtized nagy idő, ebbe belefért több mint 250 produkció. Főleg azért nagy szó ez, mert a számára igazi áttörést hozó Airplane idején már 58 éves volt, és veteránként 160 különböző filmben és tévéműsorban tűnt fel.

A testvére Kanada miniszterelnök-helyettese volt
Van egy féltestvére is, Gilbert Nielsen (apja egy másik kapcsolatából, róla nem sokat tudni), de az édestestvére, Erik Nielsen az ügyvédi praxisa vezetése mellett kezdett politizálni. 33 évesen már parlamenti képviselő volt, és addig-addig lépdelt felfelé a ranglétrán, hogy 1984-től két évig miniszterelnök-helyettes lett. Később inkább a piacon helyezkedett el, de a visszaemlékezések szerint nagyon kemény politikus volt.

A légierőnél is szolgált
Leslie Nielsen fiatalon csatlakozott a honvédséghez, 17 évesen konkrétan a Kanadai Királyi Légierőhöz, ahol légi lövésznek képezte magát. Azért menekült el otthonról ilyen fiatalon, mert az édesapja rendszeresen bántalmazta a család tagjait. Ez annyira nem köztudott, mivel ő maga sem beszélt róla szinte soha. Miután leszerelt és mielőtt elkezdte volna a színészképzést New Yorkban, lemezlovasként dolgozott egy Calgary-i rádióállomásnál.

Főleg drámai szerepei voltak
Egészen megdöbbentő, de az Airplane előtt egyáltalán nem játszott komédiában, pedig ugyebár akkor már 25 éve kamera előtt volt. Kifejezetten jó drámai színésznek tartották, sőt, romantikus filmekbe is lelkesen hívták fiatalon, hogy aztán teljesen váratlanul derüljön ki, miben jó igazán.

A Csupasz pisztoly alapjául szolgáló Nagyon különleges ügyosztály promóciós képe (Fotó: Bob D’Amico /American Broadcasting Companies via Getty Images)

Igazi trekkie volt
Akkora rajongója volt a Star Treknek, hogy az első rész után felvette a kapcsolatot a sorozat producereivel, hogy elmondja, milyen kiváló volt a műsor. A cinikusabb értelmezés szerint csak munkát akart magának, de ez nem jött be, ugyanis soha nem tűnt fel egyetlen részben sem.

Akár a Ragyogásban is láthattuk volna
Elterjedt hollywoodi pletyka, hogy Nielsen egyike volt azon színészeknek, akiket kinéztek Stanley Kubrick klasszikus Stephen King-adaptációjához, az 1980-as Ragyogás főszerepére. Végül, ahogy tudjuk, Jack Nicholson kapta a szerepet. Érdekesség, hogy más komikusok is szóba jöttek: Chevy Chase-nek és Robin Williamsnek is volt esélyük.

A sírkövén is fingós vicc van
Ez talán a legismertebb és mégis legfontosabb funfact: Nielsen rokonai úgy döntöttek, a rajongókat is kiszolgálva a „Let ‘er rip!” feliratot vésetik a sírkövére [ez nagyjából azt jelenti, hogy ereszd csak ki, de a R.I.P. rövidítés, amely sírfeliratként ismert, azt jelenti, nyugodjék békében – a szerk. ]. Ez volt az a mondat, amit Leslie Nielsen akkor használt, amikor működésbe léptette valamelyik finghangot utáznzó szerkezetét. De rendszeresen vitt fingópárnákat is magával interjúkra, egyes legendák szerint tényleg mindig tartott magánál egyet.