Tom Selleck bajuszának élete és karrierje a születéstől a kómáig

Tom Selleck bajuszát kicsit mindig úgy képzeltem, mint a színész apró, szőrös kis ikertestvérét, aki éjszakánként felkel, titokban lemászik az ereszcsatornán, és éli a saját életét: bajusszépségversenyekre jár, modellkedik, tévéreklámokban szerepel, jó ügyekért harcol és sztár akar lenni. És tuti, hogy saját fodrásza van, aki minden áldott nap beszárítja őt. De aztán rájöttem, hogy A Bajusz élete Tom Selleckkel együtt is pontosan ugyanilyen, és aligha lenne szükség arra, hogy eltávolodjanak egymástól. Ha volt is ilyen valaha, azt soha senki nem nézte jó szemmel. 

Magnum, Bajusz és Zeusz (vagy Apollo).

Selleck és Bajusz tehát kétségtelenül eggyé vált az évek során, nincs egyik a másik nélkül, kettejük karrierje is együtt fejlődött és teljesedett ki. Ebben a cikkben azonban főként a szőrzet érdemeire koncentrálunk (és így legalább joggal panaszkodhat a színész, hogy néha úgy érzi, a bajuszával többet foglalkoznak az emberek, mint vele).

A második világháború idején a bajusz iszonyú menőnek számított, a vadászpilóták jelképévé, a hősies, férfias férfi szimbólumává vált. Akkoriban alakult a mai napig is működő The Handlebar Club, amelynek első ülését egy vadászpilóta (és színész), bizonyos Jimmy Edwards szervezte, és nem engedett be senkit szőrmentes arccal (de szakállal sem!). Később a bajusz divatja hanyatlani kezdett, a ’60-as, ’70-es éveket inkább a szakáll uralta, majd jött a ’80-as évek, és ezzel Selleckék szerencséje. A színész ugyanis próbálkozott már egy ideje azzal, hogy betörjön a filmszakmába, de 1980-ig jórészt csak reklámszerepeket kapott. Játszott pár sorozatban egy-egy rész erejéig, meg két alkalommal egy tévés randiműsorban, ahol mindkétszer csúnyán kikosarazták. Ugye egyértelmű, hogy miért? Jól sejti, Selleck orra alatt még üres volt a tér. Ki kellett tölteni.

Tom Selleck egy időben szappant reklámozott.

Amikor felkérték a Magnum című sorozat címszerepére (amiben egy Afganisztánból hazatért vietnami veterán-haditengerészből lett magánnyomozó-kém-nőcsábász-playboyt kellett alakítania), rájött, hogy az igazi sikerhez szükség lesz valami pluszra. Ez volt A Bajusz (továbbiakban: Bajusz), akit szerencsére örömmel fogadtak a producerek, és 8 évadon keresztül nem engedték el. Ennyi idő bőven elég is volt Bajusznak arra, hogy popkuturális ikonná váljon: rajongtak érte a nők (később még Monica is a Jóbarátokban), irigyelték a férfiak, és utánozták a hírességek: Eddie Murphy és Dick van Dyke is megpróbált hasonló arcszőrzetet növeszteni, mostanában meg többek között Pedro Pascalt, Henry Cavillt, Justin Biebert és Timothée Chalamet-t lehet látni próbálkozni, dehát egyikük sem érte el a szintet eddig. 

1979-ben jöhetett rá, hogy ha majd megkapja a Magnum főszerepét, viszi magával a szőrt is. (A színész mellett Sam Elliott. Fotó: Silver Screen Collection/Getty Images)

Ashton Kutcher a Bérgyilkosék című film kapcsán beszélt Selleck bajuszáról (ebben a filmben együtt játszottak, ön nálunk május 25-én, szombaton 20 órától láthajta a FILM4-en), így: „Azóta próbálok bajuszt növeszteni, amióta kiserkent a szőr az arcomon. De úgy tűnik, Tom több tesztoszteront termel a kisujjában, mint én az egész testemben. Egyszerűen nem tudok bajuszt növeszteni, lehangoló is, amikor próbálkozom – mondta, majd hozzátette, hogy szerinte Tom Selleck bajusza vetekszik Chuck Norris szakállával, és egyszerűen rajong érte. 

Népszerűsége tehát töretlen, ezt bizonyítja az is, hogy az évenként megrendezett Movember mozgalom mindenkori múzsája. A résztvevők november hónap során bajusznövesztéssel hívják fel a figyelmet a férfiak egészségügyi problémáira és azok megelőzésére. Általában ikonikus bajszokat választanak inspirációként, és hát Tom Sellecké eléggé ilyen (tekintve, hogy ha a Google-ben rákeresünk a világ leghíresebb bajszaira, Tom Sellecké az első helyen virít. Meglepő? Aligha.) 

Bajuszt egyébként az Amerikai Bajuszintézet (van ilyen, tényleg) Chevron-stílusúként határozza meg, egyesek szerint azonban inkább a Rozmárt idézi, főleg, ha nem ápolják kellő rendszerességgel. A színész viszont ápolja, rutinja is van rá, azt mondja, nem bonyolult. Minden nap meg kell mosni (bajuszsamponnal), ki kell fésülni, és be kell kenni bajuszhidratálóval. Olykor pedig borbély igazít rajta. Selleck szerint azonban bajuszának igazi titka a genetika és az, hogy ő maga sikeresen átesett a pubertáson (aligha vigasz ez Ashton Kutcher számára).

Épp ideje lenne, hogy Selleck elnevezze kis szőrös társát, elvégre Bajusznak már (arcszőrkörökben legalábbis) hatalmasra duzzadt a rajongótábora, a Facebookon saját oldala van, és több mint 37 ezren követik őt. Nem csoda, izgalmas életút van mögötte, és bár olykor elváltak útjaik Selleckkel (nem játszottak együtt jó néhány filmben, és az egyetlen elfogadható bajusztalankodás A normandiai partraszálláshoz vezető útban történt, mert az általa megformált Eisenhowernek eredetileg sem volt bajsza), mindig visszataláltak egymáshoz, sőt, volt, hogy Bajusz a színész és egy jó poén kedvéért még a testi épségét is kockáztatta. Sőt, kómába is esett!

Akik nem bírják a stresszt, ne nézzék meg ezt a videót!
Ezt meg pláne ne!

Egy internetes felhasználó meg valószínűleg az ép elméjét kockáztatta, miután hosszas nyomozás és elemzés után arra jutott, hogy Tom Selleck bajusza megközelítőleg 1,7-szer erősebb Lionel Richie bajuszánál, és általában véve a világ egyik legerősebb bajuszának tűnik. Ezzel a megható, de főleg ellenőrizhetetlen információval búcsúzunk. Ja, és még valami: ugyan most nem találtam rá konkrét bizonyítékot, de egyszer azt olvastam (és kicsit sem kérdőjelezem meg az igazságtartalmát), hogy Tom Selleck életében a felesége (Jillie Mack), a lánya (Hannah) és Bajusz a legfontosabbak. Meg tudjuk érteni.