Sokszor belefutottam már abba a vélekedésbe, hogy valójában azoknak az embereknek magas az IQ-juk, akik képesek megírni egy IQ-tesztet, tehát rááll az agyuk az efféle feladatokra, és van is türelmük megcsinálni. Nos, e felfogás alapján egyáltalán nem biztos, hogy aki a teszt szerint 150-es IQ-val rendelkezik, tényleg sokkal értelmesebb, mint az emberek többsége, ahogy az sem, hogy aki megírja, de átlag alatti eredményt ér el, az butább lenne másoknál. Nyugtassuk hát magunkat ezzel a gondolattal mi, akik nem merünk elmenni egy hivatalos tesztírásra, nehogy a türelmetlenségünk, figyelemzavarunk, négyzet-vonal-körfóbiánk miatt az eredmény végül 2 legyen.
A bizonytalanság mindenképp jogos érzés a kérdésben, a hivatalos álláspont szerint ugyanis tényszerűen intelligensebbnek számítanak, akik a teszten az átlagnál (ami a 100) magasabb pontszámot érnek el. Ez pedig többek között olyan előnyhöz juttathatja őket, mint a MENSA-tagság, ahol időről-időre összekacsinthatnak egymással, és nagyonokos dolgokról társaloghatnak. De persze nem kötelező tagnak lenni, anélkül is eszes marad, aki az, és ha még híres is az illető, akkor erről nyilván az egész világnak tudnia kell. És hogy ennek az elvárásnak megfeleljünk, nézzünk is meg néhány színésznőt, akik a magas IQ kritériumának abszolút megfelelnek.
Kezdjük a sort Natalie Portmannel, aki színészi tehetsége és az Oscar-díja mellé 140-es IQ-t tud felmutatni. Ezt bizonyítja, hogy képes volt megfelelni a Harvard Egyetem pszichológia szakos elvárásainak, miközben ezzel egyidőben a Baljós árnyakat forgatta. Az egyetemre Natalie Hershlagként iratkozott be, ugyanis ez az eredeti, születési, teljesen saját neve; lediplomázott, a posztgraduális képzést pedig már a jeruzsálemi Héber Egyetemen folytatta. Jelentek meg publikációi folyóiratokban, öt nyelven beszél, és nem mellesleg baromi tehetséges, dehát ezt aligha kell megjegyeznünk. (Azt viszont mégis, hogy nálunk legutóbb a Testvérek című filmben láthatta, legközelebb pedig a Szemtől szemben című akciófilmben szerepel, amelyet május 21-én, kedden, 23 órától tekinthet meg a a Film4-en.)
Lisa Kudrow a maga 152-es IQ-jával játszotta a totál bolondot a Jóbarátokban (mondjuk, ha tényleg az lenne, nem biztos, hogy a pilotepizódnál továbbjutott volna). A sorozat előtt viszont a New Yorki Vassar főiskolára járt biológia szakra, majd a diploma megszerzése után világhírű, fejfájásspecialista édesapjával együtt egy tanulmányon kezdett dolgozni, amely az agyi féltekék dominanciáját és a fejfájás típusait vizsgálta. Hat hónappal a diploma megszerzése után azonban úgy döntött, nem ez az ő útja, és egy meglepő, de gyors váltással inkább színésznek állt.
Kate Beckinsale is a színészetet választotta a tudományok helyett, ő Oxfordban tanult francia-orosz irodalom szakon, amit végül nem fejezett be. Az orosz és a francia nyelvek mellett viszont megtanult németül. Neki állítólag 152-es az IQ-ja.
Mayim Bialik főként az Agymenők című sorozatból lehet ismerős, ő nem kevesebb, mint 163-as IQ-jával került ebbe a cikkbe (és talán ő a tökéletes bizonyítéka annak, hogy a magas IQ-val mire lehet képes az ember). A színésznő a sorozatban neurobiológust játszik, ami nem áll messze tőle, ugyanis civilben is az. Vagyis majdnem, hivatalosan idegtudományból szerzett diplomát. Hogy a színésznőhöz mi áll közelebb inkább, a színészet vagy a tudomány, örök kérdés lehetett az életében: miután a ’90-es években nevet szerzett magának a filmszakmában a Blossom című sorozat címszerepével, 2000-ben lediplomázott idegtudományból, aztán héber-zsidó tanulmányokba kezdett a Kaliforniai Egyetemen (bár a Yale-re és a Harvardra is felvették). Ezt azonban nem fejezte be, és inkább újra színésznek állt: megkapta Amy Farrah Fawler szerepét az Agymenőkben, ami alighanem arra motiválta, hogy ne csak diplomája, de doktori címe is legyen idegtudományból: ezt a forgatási évek alatt meg is szerezte, a Prader-Willi szindrómában szenvedő serdülők rögeszmés-kényszeres rendellenességeire specializálódott.
Meryl Streep a filmtörténet legünnepeltebb színésznői közé tartozik, aminek utoljára 15-én, szerdán adott hangot a filmszakma azzal, hogy eddigi munkásságáért tiszteletbeli Arany Pálma-díjjal jutalmazta Cannes-ban. A díjat Juliette Binoche-tól vehette át. De most nem erről lesz szó Streep kapcsán, hanem az IQ-járól, ami 143, és arról, mit is kezdett ezzel. Nos, Lisa Kudrow-hoz hasonlóan ő is a Vassar főiskolán szerzett diplomát színészetből, aztán elment a Yale-re drámaszakra, majd az évek során 21 Oscar-jelölést szerzett magának (ebből 3-szor meg is kapta a díjat). „Azonnal látszott, hogy ragyogó jövő előtt áll” – mondta tehetségéről a Yale drámaiskola akkori dékánja, Robert Brustein, és ezzel aligha vitatkozhatnánk. A színésznő egyébként 2010 óta az Amerikai Művészeti és Irodalmi Akadémia tagja, a Harvard Egyetem pedig tiszteletbeli művészeti doktori címmel tüntette ki.
A korábban említettekhez képset nem tűnik annyira kiemelkedőnek, de érdemes megemlíteni Jodie Foster eszét is, aki már 3 éves kora előtt olvasott, és ugyan egy kicsivel később, de a Yale-en szerzett diplomát. A színésznő több területen is bizonyította, mennyire okos és talpraesett, ebben a cikkünkben mindent megtudhat róla, olvassa el, érdemes.