Vad ötletnek tűnik, de képzeljük el Columbót ballonkabát és szivar nélkül, mondjuk szakadt farmerban és egy kapucnis Black Sabbath-pulóverben, Donald-rágós tetoválással az alkarján. Vagy fosszuk meg Kojaket a nyalókájától, kapjon helyette vízipisztolyt, és nyomjunk rasztás pepit a feje búbjára. Mondjuk Derrick se nézne ki rosszul kosaras mezben és skót szoknyában, na de ne kalandozzunk el ilyen messzire. Nem érdemes, hiszen minden, valamire való tévés detektívnek megvannak az egyedi, különleges ismertetőjegyei, legyen ez ruha vagy egyéb kiegészítő, amelyekkel annyira összeolvadtak már az évek során, hogy még sötétben, háttal, csukott szemmel, fejen állva is felismeri őket bárki ezen a világon. Úgyhogy ha valamin, hát ezen nem érdemes változtatni.
Gondoljunk csak hirtelen Sir Arthur Conan Doyle ikonikus detektívjére, akit ugyan sok színész eljátszott már a történelem folyamán, az egyik legmeghatározóbb mégis talán Jeremy Brett, aki jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy a karakter megjelenése egy életre összekapcsolódjon az általa viselt ruhákkal és kiegészítőkkel. Brett Sherlock Holmes-a a viktoriánus eleganciát tükrözi, megjelenése korhű és kellőképp hangsúlyozza a karakter komplexitását.
Sherlock Holmes
Na de melyek azok a darabok, amelyek nélkül Sherlock Holmes ki se tehetné a lábát az utcára? Az első és legfontosabb a deerstalker kalap, amely egy hagyományos brit vadászsapka. Jellemzője a két kis, előre és hátra néző karima, valamint a fülvédőként funkcionáló oldalsó fiityegők, amelyeket általában a sapka tetején kötnek össze. A klasszikus Holmes-szett másik jellemző darabja a hagyományos skót, tweed anyagból készült kabátféleség, az Inverness-köpeny. Ez a viselet a 19. században jelent meg, eredetileg a hideg és az eső ellen tervezték, kedvelt volt a skót nemesek és földbirtokosok körében. A vadászat és szabadtéri tevékenységek gyakori darabja volt, jellemzője, hogy ujjak helyett csak egy széles vállfedő borítja, így a karok szabadon mozoghatnak. És ami a kiegészítőket illeti: Sherlock Holmes nem is létezhetne a sztereotipikus nagyítója és pipája nélkül.
Hercule Poirot
Agatha Christie híres belga detektívje, akit David Suchet alakított legemlékezetesebben, mindig kifogástalanul elegáns, jellegzetes megjelenése szinte a védjegyévé vált. Kizárólag elegáns öltönyöket hord, stílusos mellénnyel és nyakkendővel, utóbbi színben mindig passzol a zakó hajtókájába tűzött virággal, amely nélkül szemlátomást szégyellne emberek közé menni. Ahogy a bajusza nélkül is, ezért nagyon vigyáz rá, és gondosan ápolja – ritkán láthatjuk ilyen intim élethelyzetben, mindenesetre esténként bajuszkötővel alszik el. Ha esik, ha fúj, Homburg-kalap van a fején, elegáns sétapálca a kezében, és ha látni is akar valamit, cvikkert nyom az orrára. Egy átlagos reggeli készülődés ekkora ruhamennyiségnél nem tarthat tovább 3-4 óránál, így Poirot-nak még bőven marad ideje nyomozni is egy kicsit.
Vera Stanhope
A Brenda Blethyn által alakított Vera Stanhope egy teljesen más irányt képvisel, mint a hagyományosan elegáns detektívek. A megszállott nyomozó című sorozatból ismert főfelügyelő az angol vidéki, egyszerű stílus híve, és látszólag három ruhát visel felváltva. Jellegzetes, meglehetősen viseltes, zöld ballonkabátja mindig rajta van, ahogy a hasonló színvilágú, kopottas halászsapkáját is csak alváshoz veszi le (vagy akkor sem). Valljuk be, Stanhope-ról nehéz elképzelni, hogy lefekvés előtt a Vogue-ot vagy a Glamour magazint bújná megszállottan a legújabb trendek után kutatva, de arra azért odafigyel, hogy minden nap más színű sálat kössön a nyakára.
Érdekes kísérlet lenne megfigyelni egyszer, hogy a sál színe vajon összhangban van-e a detektívnő aktuális érzelmi állapotával, simán el tudom képzelni, hogy igen. Ami viszont örök rejtély marad, hogy vajon ő másolja Paddington mackó stílusát, vagy fordítva, mindenesetre könnyedén helyettesíthetnék egymást a filmjeikben, ha úgy hozná a szükség – valószínűleg keveseknek tűnne fel. Addig is keresse inkább Verát a GALAXY4 műsorán!
William Murdoch
A Yannick Bisson által alakított William Murdoch karaktere Holmes-hoz hasonlóan a viktoriánus korszak eleganciáját idézi. Öltönyben jár, kemény kalapot, mellényt és nyakkendőt hord. Zsebórája is van, legalábbis a hozzá tartozó lánc, amely rendszeresen kikandikál a ruhájából, erre enged következtetni. Még onnan lehet felismerni őt, hogy gyakran tűzi magára a rendőrjelvényét, és sokszor cipel korabeli GPS-t a hátán.
Harry Bosch
Michael Connelly regényeinek hősét, Harry Bosch-t, akit Titus Welliver alakít a Harry Bosch – A nyomozó című sorozatban, társával, a divatmániás Jerry Edgarral szemben nemigen foglalkoztatja, mit húz magára, de ha mégis meg kéne határoznunk a stílusát, azt mondanánk, hogy modern és laza. Általában farmert hord, bakancsot, egyszerű ingeket, és inkább a kiegészítőket variálja: vagy lazán magára dob egy nyakkendőt, amit nem köt össze, vagy napszemüveget húz, és rágyújt. Harry Bosch abban a szerencsés helyzetben van Poirot-val, Serlock Holmes-szal és Murdoch nyomozóval szemben, hogy neki még mobilja is van, sőt, a 4. évadtól kutyája is.
Tom Barnaby
A Kisvárosi gyilkosságok Barnaby felügyelője kétségtelenül a legkevésbé érdekes személy öltözködés szempontjából, a klasszikus, vidéki, angol detektív stílust hozza: öltönyben jár, nyakkendőben, és ha fázik, ballonkabátot húz. Nem visel kiegészítőket, inkább őt szokták viselni kiegészítőként mások.