Ahogy Cannes az elegáns francia lányok terepe, a Velencei Filmfesztivál mindig is az olasz bombázók vitathatatlan birodalma volt. A fesztivál 90 évvel ezelőtti megalapítása óta ezek a az elbűvölő nők a privát vízitaxikból a Lido partjára lépnek csábító báli ruhákban, drága ékszerekkel, tökéletes frizurával és sminkkel – ahogy azt kell. Köztük voltak olyan Fellini-hősnők, mint Claudia Cardinale; Michelangelo Antonioni elbűvölő múzsája, Monica Vitti; a mindig elegáns Sophia Loren; és Monica Bellucci is. A fesztivál idén augusztus végén kezdődik, addigra már nem lesz hőség Velencében, így nem fogják a fontos emberek összeizzadni a báliruhákat.
A Velencei Biennále 130 éve a világ egyik legrangosabb kulturális eseménye, és egyben intézménye. Az 1895-ben alapított La Biennálét 2022-ben több mint 800 000 látogató kereste fel, ami jól mutatja, mennyire kedvelt helyszíne a turistáknak. Az 1932-es Velencei Filmfesztivál volt a történelem első filmfesztiválja, 1980-ban rendezték meg az első nemzetközi építészeti kiállítást, 1999-ben pedig a tánc debütált a La Biennálén.
A filmművészet egyik legnagyobb elismerésének számító Arany Oroszlánt 1954-ben adták át először Renato Castellani Rómeó és Júlia című filmjéért. A fesztivál jelenlegi fődíja, az Arany Oroszlán mellett kiosztják a legjobb rendezésért járó Ezüst Oroszlánt valamint a zsűri különdíját is. De emelett a színészeket is díjazzák, és a legjobb fiatalokat is elismerik. Az operatőrök és a forgatókönyvírók sem maradnak ki.
Hogy magyar szálat is említsünk, Gothár Péter 1980-ban kapta meg az Arany Oroszlán díjat az Ajándék ez a nap című fimljéért, a forgatókönyvet Zimre Péter írta. Reisz Gábor Magyarázat mindenre című filmje pedig 2023-ban nyerte el az Orizzonti kategória fődíját.
De félre a díjakkal, jöjjenek a dívák, akik gyakran sok mindent megmutattak magukból.








