Whoopi Goldberg: a nő, aki ötven éve ugyanúgy néz ki

Fekete, rasztahajú és nagyon vicces. Ki ő? Hát persze, hogy Whoopi Goldberg. Aki kilóg a sorból. Aki nem akar más lenni, mint aki. Aki szabadszájú, lázadó és egy egyéniség.

De valójában nem sokat tudunk róla. Nem hallunk botrányokról, nem hallunk elhagyott férjekről, drogokról, sokmillió dolláros otthonról – pedig biztosan van neki. Akkor mit is lehet tudni róla?

Whoopi Goldberg 1985-ben. (Fotó: Bonnie Schiffman/Getty Images)

Kezdjük azzal, hogy a neve valójában Caryn Elaine Johnson. 1955. november 13-án született New Yorkban. Hét vagy nyolc éves lehetett, amikor anyja idegösszeroppanást kapott, kórházba került, ahol elektrosokk-kezelésben részesítették. Lánya nem látogathatta meg. Erről a traumájáról nem régóta beszél nyilvánosan, arról többet tudni, mennyire vonzotta a színészet már ekkoriban.

Goldberg ugyanis kezdettől fogva előadóművész akart lenni. Nyolcéves korában már a Hudson Guild Színház gyermekdarabjaiban játszott, és gyermekkora hátralévő részében elmerült a filmekben, néha három-négyet is megnézett egy nap alatt. De mire a középiskolás lett, ez a lelkesedés elmúlt. Nem csoda: a hatvanas éveket írtuk ekkor, ő pedig drogfüggő lett. Igen, ez volt a hippi-korszak. Aztán rájött, hogy ez így nem járható út sokáig, segítséget kért, és feleségül ment ahhoz a férfihoz, aki segített neki megszabadulni a drogoktól. Egy év sem telt el, és megszületett lánya, Alexandra. Alig egy évvel később elvált. Még nem volt húszéves. Aprócska tény, de aztán még kétszer ment férjhez, a házasságai átlagosan egy évig tartottak, és 10 évente következtek be. Újabb gyermeke nem született.

A mosolyáról bárhol felismerik – (Fotó: Vinnie Zuffante/Getty Images)

1974-ben San Diegóba költözött, hogy gyermekkori álmát megvalósítsa. A San Diego-i Repertoár Színházban játszott, és kipróbálta az improvizatív műfajt a Spontaneous Combustion nevű társulattal. Hogy gondoskodni tudjon a lányáról, Goldbergnek bankpénztárosként, kőművesként és halottkozmetikusként kellett dolgoznia. Néhány évig szociális segélyből is élt.

Forgatáson – 1980. (Fotó: Afro American Newspapers/Gado/Getty Images)

Egy jelentős lépésként Goldberg az 1970-es évek végén Berkeley-be költözött, és csatlakozott a Blake Street Hawkeyes Színházhoz, egy avantgárd társulathoz. Ebben a csoportban végre kiélhette tehetségét, és 17 különböző személyiségből álló illetőt játszott el egy egyszemélyes előadásban, amelyet The Spook Show-nak nevezett el. Az ötlet bejött, világszerte fellépett a műsorral. Hogy el tudjuk képzelni, egy karaktere Fontaine, egy káromkodó drogdíler volt, akinek Ph.D.-je van, és aki Európába utazik hasis után kutatva, és zokogásban tör ki, amikor Anne Frank titkos rejtekhelyére bukkan.

Nevét később változtatta meg. Először Whoopee Cushion volt, ami a fingópárna elnevezése angolul. Miután 30-as éveiben kitalálta a nevet, édesanyja, Emma Harris volt az, aki meggyőzte, hogy a Cushiont változtassa Goldbergre. És, hogy miért választotta ezt a nevet? Elmondása szerint színpadi színészként nem nagyon van idő a mosdóba menni, ezért „ha az ember kicsit fel van puffadva, el kell eresztenie. Szóval az emberek mindig azt mondogatták nekem, olyan vagy, mint egy fingópárna. És innen jött a név”. Aztán jól rajta ragadt.

Vissza a nevekről a művészethez. Steven Spielberg rendező felfigyelt rá – abban az időben Alice Walker Bíborszín című művét akarta megfilmesíteni, ezért castingot tartott. Spielberg felajánlotta Goldbergnek Celie főszerepét. Ezzel indult a színésznő filmes karrierje; Goldberg igen, a film nem aratott zajos sikert [pedig nagyon jó! – szerk.]. Annyira, hogy néhány éven belül EGOT-klubtag lett, amit részben arra használt fel, hogy társadalmi kérdéseket boncolgasson és adományokat gyűjtsön.

Apácaként is jól teljesített

Mindeközben számos olyan filmet vállalt el, amiben bár jó volt, mindet fanyalogva fogadták a kritikusok. Úgy tűnt, Goldbergnek egyszerűen szüksége van egy jó rendezőre és egy olyan filmre, amelyben végre megmutathatja mit tud. Bosszantották a pletykák és a híresztelések, miszerint Hollywood kész volt leírni őt. „Kevesebb mint öt év alatt Hollywood üdvöskéjéből a pletykák szerint leszbikus/Tamás bátya lett, akinek rossz a hozzáállása és karrierje a lejtőn van” – írta róla Laura B. Randolph az Ebonyban. [A Tamás bátya kifejezést olyan fekete személyekre használják, akik bármit megtesznek azért, hogy fehér személyek elismerését elnyerjék – szerk.] „Hollywoodban ez a kombináció szinte mindig végzetes, és a bennfentesek azt suttogták, hogy össze kéne pakolnia, és örülnie kéne, ha vendégszerepelhetne a Hollywood Squaresben”.

Az esélyt az 1990-es Ghost című film hozta meg számára, amelyben a médiumot, Oda Mae-t játszotta el. Ezért a szerepért több mint hat hónapon át lobbizott a stúdió vezetőinél. A Ghost 1990 legnagyobb bevételt hozó filmje lett, Goldberg pedig Oscar-díjat nyert az alakításáért (legjobb női mellékszereplő), és ezzel az Oscar-díj történetében mindössze a második fekete nő lett, aki elnyerte ezt a díjat. (Az első Hattie McDaniel volt, aki 1939-ben az Elfújta a szélért kapta meg.)

Ritka látvány: raszta nélkül a Ghostban, Patrick Swayze oldalán

A Ghost után rögtön jött a felkérés a Hosszú az út hazáig című filmre, ahol viszont drámai színésznői kvalitásait kellett megvillantania. A film az alabamai Montgomeryben 1955-ben lezajlott buszbojkottot idézi fel – az amerikai polgárjogi mozgalom kulcsfontosságú eseményét. Goldberg alakítja Odessa Cottert, a házvezetőnőt, aki a bojkott miatt kénytelen közel 16 kilométert gyalogolni a munkahelyére.

1992-ben hőn áhított lehetőséget kapott: egy új késő esti talkshow műsorvezetője lett. A Whoopi Goldberg Show minden adást egyetlen vendégnek szentel; Goldberg a műsor debütálásakor Elizabeth Taylor színésznővel készített interjút. De az az év egy sor sikeres filmszerepet is hozott Goldbergnek. Az évet egy nyomozó szerepében kezdte Robert Altman rendező hollywoodi szatírájában, A játékosban. 1992 közepén Goldberg apácaöltözetet öltött az Apácashow-ban, ahol egy zárdába menekül a maffia elől. A szerep szintén nagy sikert hozott számára, mint ahogy a következő – szintén drámai alkotás, a Sarafina.

Csiniben: Whoopi Goldberg a 65. Oscar-díjátadón (Fotó: Kevin Mazur/WireImage)

De a karrierje mellett mindig fontos volt számára az is, hogy jót tegyen másokkal. 1986-tól kezdve Billy Crystal és Robin Williams mellett Goldberg volt a házigazdája az évente megrendezett Comic Relief jótékonysági estnek, amely a Health Care for the Homeless projekt keretében gyűjtött pénzt a hajléktalanok számára. De nem csak értük szólalt fel, környezetvédelmi kérdésekben, AIDS prevencióért, núk szabad választáshoz való jogáért is kampányol. Ahol igazságtalanságot lát, ő ott van.

Ha pedig nem színészkedik, akkor könyvet ír, legyen szó az Alice című gyerekkönyvről, vagy a Bits and Pieces: My Mother, My Brother and Me című memoárról.

Whoopi Goldberg a SiriusXM stúdióban 2024. július 23-án New Yorkban. (Fotó: Cindy Ord/Getty Images)

Annak ellenére, hogy nagyszerű, és évente több filmben is játszik, az utóbbi évben keveset hallani róla. Beszállt a marihuana bizniszbe, menstruációs fájdalmakra kifejlesztett cseppeket és egyéb termékeket árul. A fű mellett az alkoholos iparágban is látott fantáziát, 2022 novemberében dobta piacra pezsgőmárkáját, a Whoopi Prosecco-t. Valamint befeketetőként beszállt a Blkfambe, egy új, ingyenes, gyerekbarát streamingszolgáltatásba, amely a fekete közösségnek szól.

A színésznőt nálunk legközelebb az Észvesztőben láthatja, szeptember 20-án, 22:20-kor a FILM4-en.