Zseniális könyvekből gyakran tényleg zseniális filmek lesznek

Ami egyszer bestseller lesz, arra hamarosan lecsapnak a filmkészítők. Hogy a könyv vagy a film jobb, az persze mindig kérdés, van ahol sikerült remekművet alkotni, van ahol viszont alaposan félrecsúsztak a dolgok. Hiába, nem könnyű a képzeletet átültetni vizualitásba. Anno, gyerekkoromban sokkolt, hogy a Végtelen történet című film főszereplője, Bastian nem egy kövérkés csúnya kisfiú, hanem egy jóképű legény, hogy ezen sokáig nem léptem túl. Na de vissza a filmekhez, nézzük mikből készültek sikeres alkotások.

A Ne bántsátok a feketerigót 1962-ben készült el, Harper Lee igen erős könyvéből, ami világszerte az irodalmi klasszikusok közé került. Középpontjában egy fiatal lány, Jen Finch áll, aki megfigyeli apját, Atticust, amint egy afroamerikai férfit véd, akit egy fehér nő megtámadásával vádolnak az 1930-as évek Amerikájában. A faji egyenlőtlenség és a szexuális zaklatás témáját feldolgozó film Gregory Peck, Mary Badham, Brock Peters és Robert Duvall főszereplésével készült el.

A Remény rabjait sokan minden idők legjobb filmjének tartják. A film Stephen King kisregényén alapul, a film 1994-ben készült el, Clancy Brown, Bob Gunton, William Sadler főszereplésével. A bonyolult börtönszökést feldolgozó alkotásban egy hamisan megvádolt elítélt 20 éven át dolgozza ki a mestertervet. Andy Dufresne-t azért ítélték el, mert állítólag hidegvérrel meggyilkolta feleségét és annak szeretőjét. Miután Andyt életfogytiglani börtönbüntetésre ítélik a börtönben, mind az igazgatóval mind rabtársaival jóban lesz. A film a bemutatásakor nem volt nagy siker, és nem is nyert jelentős díjakat, de mind a kritikusok, mind a nézők közt hatalmas sikert aratott.

A remény rabjai

Gillian Flynn regénye, a Holtodiglan 2012-ben jelent meg és lett bestseller. Adaptációja 2014-ben jelent meg: a Ben Affleck, Rosamund Pike és Neil Patrick Harris főszereplésével készült filmben egy házaspár éppen az évfordulójára készül, ám a nő eltűnik. A nyomozás során persze kiderül, hogy férj és feleség életében nem minden olyan szép, mint tűnik, és mindenkinek a férj a leggyanúsabb. Aztán jönnek az újabb és újabb fordulatok, és követni sem lehet, mi történik. Főleg ebben rejlik a film szépsége és izgalma, és a jó hír, hogy március 16-án szombaton a TV4-en 21:05-től, 17-én pedig a FILM4-en lehet megnézni 22:10-től a Golden Globe és Oscar-díjas alkotást.

Holtodiglan

Senkinek nem kell talán bemutatni a Keresztapa-trilógiát. A Mario Puzo azonos című regényén alapuló film forgatókönyvét is ő írta, járt is érte az Oscar-díj, ráadásul akárcsak a Ne bántsátok a feketerigót, ez is kultuszfilm lett. A Keresztapa középpontjában az olasz maffia egyik feje, Don Corleone áll, aki átadja címét legfiatalabb fiának, Michaelnek. A bosszúról, a hűségről és a családról, és a maffia működéséről szóló filmeket már csak a rendező, Francis Ford Coppola miatt is meg kell nézni, de a Nino Rota nevét is meg kell említeni, aki a film zenéjét komponálta. A filmzenét Oscar-díjra jelölték, az Akadémia azonban visszavonta a jelölést, miután megállapította, hogy a Love Theme Nino Rota 1958-as Fortunella című filmzenéjének átírt változata. A film főszereplői: Marlon Brando, Al Pacino, Diane Keaton, James Caan, Talia Shire és John Cazale.

Egészen más hangvételű A gyűrűk ura, mely J.R.R. Tolkien könyvtrilógiájából készült el, amelyet a közvélekedés minden idők legjobb fantasy-sorozatának tart. Ezért a rajongók kissé szkeptikusak voltak, amikor Peter Jackson úgy döntött, hogy filmtrilógiát készít a könyvekből. Bár Jackson filmjeiben a sok akció és CGI közt eltűnnek Tolkien remekművének egyes részei, nem kihagyható a felsorolásból. Az A-listás színészekkel (Viggo Mortensen, Ian McKellen, Elijah Wood, Cate Blanchett, Orlando Bloom, Christopher Lee, Hugo Weaving, Sean Bean, Sean Astin, Liv Tyler) telezsúfolt film egy hobbit és barátai történetét követi nyomon, akinek az a feladata, hogy elpusztítson egy gonosz gyűrűt, mielőtt az a sötét nagyúr, Szauron kezébe kerülne. A könyv magyar fordítója Göncz Árpád, későbbi köztársasági elnök volt, aki nagyban hozzájárult a könyv itthoni sikeréhez.

A gyűrűk ura

A fantázia világánál maradva: a J.K. Rowling által megálmodott Harry Potter-történet filmként legalább akkora sikert ért el, mint könyvként. A főszereplő Harry Potter egy fiú, aki varázslóiskolába, Roxfortba megy tanulni, és mindenféle kalandokba keveredik. Ahogy Harry felnő, titokzatos múltja nem hagyja nyugodni, és a tébolyodott varázsló, Lord Voldemort célpontjává válik. Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Alan Rickman, Ralph Fiennes, Tom Felton, Gary Oldman, Robbie Coltrane, és Michael Gambon viszik a prímet a 2001-2011 közt készült filmekben.

Harry Potter

És, ha már varázslás, jöjjön egy másik film, mégpedig az Óz, a nagy varázsló L. Frank Baum tollából. A könyv 1939-es adaptációja azért fontos eleme a filmtörténetnek, mert nagyon szöveghűen követi az eredeti regényt. Nyolc évtizeddel később könnyű elfelejteni, hogy milyen hihetetlenül jól nézett ki ez a film akkoriban. A színesfilm minden egyes képkockájának minden egyes centiméterébe belecsempésztek valami izgalmasat. A könyvből megszámlálhatatlan rajz- és élőszereplős film készült az utóbbi 100 évben. Judy Garland – akinek cipőjéről már írtunk, Frank Morgan, Ray Bolger, Bert Lahr és Toto kutya játszották a főbb szerepeket.

Óz, a nagy varázsló