A démonaival küzdő zsaru, aki soha nem adja fel

Jesse Stone karaktere az eleinte főként repülőtéri könyvesboltokban kapható, Robert B. Parker-írta krimisorozatban tűnt fel, legalábbis kezdetben. Aztán népszerűsége egyre nőtt, így a könyvespolcok hátsó sorából szép lassan Hollywoodba is beszivárgott. Parker 1997-ben alkotta meg Stone-t a Night Passage (Szükségtelen gyilkosság) című regényében (ez volt az első, hogy egyes szám harmadik személyben írt), amelyben a címszereplőt egy elvált, alkoholizmusból épp felgyógyuló nyomozóként mutatta be, aki sérülékeny, és sok sebet hordoz, de keményen és eltökélten harcol azért, hogy igazságot szolgáltasson még akkor is, ha közben a saját démonaival is meg kell küzdenie.

Stone egykor sikeres baseball-játékos volt, de egy súlyos vállsérülés miatt kisiklott a karrierje (démon 1), ezért inkább rendőrnek állt. Nyomozói pályafutását Los Angelesben kezdte, ám a válását követően (démon 2) alkoholproblémákkal küzdött (démon 3), ami miatt finoman megváltak tőle (démon 4). Ezek után az új élet reményében egy aprócska városban, a massachusettsi Paradise-ban kénytelen munkát vállalni rendőrfőnökként. Noha az interjúra részegen érkezik, mégis felveszik, mivel a városi tanács korrupt vezetője úgy gondolja, Stone pont az a személy, akit könnyű lesz a markában tartania. Aztán persze kiderül, hogy nagyon nem, és a nyomozó, ahogy azt várjuk tőle, mindent leleplez és felderít, legyen az korrupció, hármasgyilkosság vagy leszámolás a maffiával. A történetek során Stone állandó küzdelmet folytat az alkohollal és ex-feleségéhez, Jenniferhez fűződő bonyolult kapcsolatával, ugyanakkor kivívja a tiszteletet a városi rendőrök körében, akik megbecsülik őt, és az állami rendőrség gyilkossági csoportjának vezetőjének, Healy kapitánynak is jó barátja lesz.  

A regénysorozat kilenc kötetből áll: a Night Passage-dzsel kezdődik és a Split Image-dzsel zárul, amelyet Parker befejezett ugyan, de már nem érte meg annak kiadását: 2010-es halálát követően Michael Brandman, később pedig Reed Farrel Coleman, majd Mike Lupica folytatták a nyomozó történetét az író stílusában, így azóta még tizenkét Jesse Stone-regény született.

Aztán eljött 2005, amikor a CBS úgy döntött, hogy a regényeket meg is kellene filmesíteni, ha lehet, Tom Selleck főszereplésével. Lehetett, meg is kapta (több részen forgatókönyvíróként is dolgozott), és bár a filmek nem értek el akkora popkulturális ismertséget, mint bármelyik szuperhősös franchise, mégis elég népszerűek lettek ahhoz, hogy a történetfolyamból kilenc film is elkészülhessen. Seleck mindvégig szorosan együttműködött  Robert Harmon rendezővel (az Elveszett ártatlanok című rész kivételével mindet ő rendezte) , akivel szigorúan ügyeltek rá, hogy filmjeik hűen kövessék a könyvek cselekményén túl Stone karakterének mélységét és belső konfliktusait is. Az egyetlen, amiben nem tudtak megfelelni az eredeti elvárásnak, hogy a regénysorozatban a főszereplő a harmincas éveiben jár, a színész viszont 2005-ben töltötte be a hatvanat, szóval kénytelenek voltak változtatni kicsit az alapokon, és a karaktert az ő korosztályához igazítani – ami végeredményben sikerült is. Parker a blogján le is írta egyszer, hogy a Jesse Stone-filmek a legjobban sikerült adaptációk azok közül, amelyek a műveiből készültek, és hogy szerinte „Tom telibe találta a karaktert”. De hát ez kicsit sem meglepő, Selleck számára már akkoriban sem volt ismeretlen terep eljátszani a magányos igazságosztót, elvégre előtte is hozott pár hasonló karaktert A Winchester mestere vagy Az utolsó cowboy című filmekben például, de a 2010-ben indult Zsaruvér sem tért el jelentősen Jesse Stone személyiségétől. És hát ott volt a Magnum is, bár az azért lényegesen lazább hangvételben mutatatta be Selleck nyomozói képességeit.

Az első nyolc Jesse Stone-film a CBS megbízásából készült, ezeket 2005 és 2012 között sugározták. A 2012-ben készült Az ártatlanság vélelme című film közel 13 millió nézőt vonzott, a CBS mégsem rendelt be további részeket, mivel a filmek főleg az idősebb közönséget vonzották, és a csatorna inkább a rövidebb, sorozatformátumú műsorokat részesítette előnyben. Selleck azonban nem akart lemondani Stone-ról, ezért a saját pénzét befektetve nyitott volt további filmek gyártására, és attól sem ódzkodott, hogy ehhez más csatornáknál kell házalnia. Jól tette, hogy nem adta fel,  2015-ben a Hallmark Channel átvette a sorozatot, és megjelentette a kilencedik filmet, A bostoni hasfelmetsző esete címmel.

A Vékony jégen című, ötödik filmtől kezdve Tom Selleck és Michael Brandman átvették a forgatókönyvírást, és egészen új irányokat adtak a sorozatnak. Például, hogy a városi tanács korai nyugdíjazás-címszóval megfosztja Stone-t rendőrfőnöki pozíciójától, ő azonban nem hagyja magát: időnként konzultánsi munkákat vállal az állami rendőrségnél, és elhatározza, hogy visszaszerzi korábbi állását. Az események persze új fordulatot vesznek, amikor a rendőrfőnököt meggyilkolják, és Stone visszatérhet a rendőrség élére, hogy elkapja a gyilkost.

A kilenc film egyébként Selleck mellett kifejezetten jó színészeket vonultat fel, a Nincs bocsánat című filmben feltűnt Saul Rubineket, a Még drágább az életedből ismert William Sadlert, a Kisvárosi rejtélyek Dr. Jill Brock-ját, azaz Kathy Bakert, William Devane-t, Stephen Baldwint és az Oscar-díjas Viola Davist többek között (meg azért ne feledkezzünk meg Stone kutyájáról, Reggie-ről sem, aki ugyancsak fontos szerepet játszik a filmekben).

A sorozat jelenleg szünetel, ugyanakkor 2024 októberében, a Zsaruvér című sorozat befejezésének kapcsán Selleck interjút adott, és elhintette, hogy simán készen állna egy új film megírására. „Úgy tűnik, most nekem kellene megírnom egy forgatókönyvet hozzá. De nem az lenne az utolsó, mert mindenki szereti. Jesse nagyszerű karakter, és izgalmas lenne látni, hol tart most, évekkel később.” A sorozat első, Jesse Stone: Szükségtelen gyilkosság című epizódját megtekintheti nálunk a FILM4-en hétfőn, 20 órától.